Odpowiedź na petycję Ministerstwa Zdrowia zmieni Twoje życie!

Drukuj
 - - -
logo wegemaluch

Po ponad 1000 lat Istnienia Polski
Zmieniamy rzeczywistość!

Ministerstwo Zdrowia uznaje dietę wegetariańską w żywieniu dzieci na każdym etapie ich rozwoju!

piątek, 05, czerwiec 2020

Podziel się tą informacją:

Facebook Twitter Google+ LinkedIn

Witaj! Odwiedzający,

Chcemy przekazać Ci informację o niezwykłej wartości dla wegetarianizmu w Polsce.

W wyniku Petycji Wegemaluch - Instytucje Państwowe, w tym najważniejsza w zakresie zdrowia - Ministerstwo Zdrowia i Instytut Żywności i Żywienia uznały dietę wegetariańską jako właściwą, równorzędną i zdrową dla rozwoju dzieci na każdym etapie ich rozwoju. Ministerstwo Zdrowia wydało opinię, dzięki której możesz swobodnie prosić o stosowanie diety wybranej przez Ciebie dla swojego dziecka w instytucjach i placówkach publicznych.

Pragniemy podziękować za wysiłek, zaangażowanie, spotkania i rozmowy oraz mnóstwo pracy, którą w te niezwykłe zmiany włożyło mnóstwo osób, do których trafiła petycja i jej argumenty.

Dziękujemy Ministerstwu Zdrowia - w szczególności Departamentowi Matki i Dziecka, Pani Dyrektor Dagmarze Korbasińskiej oraz jej współpracownikom. Dziękujemy Dyrekcji i pracownikom - Hannie Stolińskiej, zaangażowanym w pracę nad opiniami dot. petycji Instytutu Żywności i Żywienia , Instytuowi 'Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka' profesorowi Januszowi Książykowi. Pani Mgr Małgorzacie Desmond, Pani Dr n med. Anecie Czerwonogrodzkiej-Senczyna.


 

Odpowiedź na petycję. Ministerstwo Zdrowia

uśmiech

 

 Warszawa 12.03.2013

Podsekretarz Stanu
Aleksander Sopliński

MZ-MD-P-078-3693-3/AT/13

 

Odpowiadając na petycję w sprawie umożliwienia rodzicom wyboru diety wegetariańskiej lub wegańskiej w publicznych placówkach oświatowych, uprzejmie informuję, że Ministerstwo Zdrowia nie posiada ustawowego upoważnienia w zakresie regulacji sposobu żywienia na terenie żłobków, przedszkoli i szkół. Jednakże, zasadne jest zajęcie stanowiska w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego żywienia wegetariańskiego u dzieci.

Minister Zdrowia, badając sprawę, uzyskał od Instytutu Żywności i Żywienia, Konsultanta Krajowego w dziedzinie pediatrii, Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" oraz Rady ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia opinie dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego stosowania diety wegetariańskiej u dzieci i młodzieży. Prawidłowo zbilansowane diety wegetariańskie (np. laktoowowegetariańska) spotkały się z pozytywną oceną lub informacją o braku przeciwwskazań do ich stosowania. Należy przy tym zwrócić uwagę na stanowisko Instytutu Żywności i Żywienia według, którego "zarówno dieta tradycyjna jak i wegetariańska, w przypadku niewłaściwego jej zbilansowania niesie ryzyko niedoborów niektórych składników odżywczych i w konsekwencji złego funkcjonowania organizmu".

Czytaj więcej...

 

Podziel się tą informacją:

Facebook Twitter Google+ LinkedIn

 

KontaktLoginLoginRssRSSWegemaluch w Facebook

 

Chcesz pozostać w stałym kontakcie z Wegemaluch.pl?
Wypróbuj nasz pasek narzędzi dla Twojej przeglądarki! (dowiedz się więcej...)

 

Pasek narzędzi wegemaluch.pl

Podpis pod petycją złożony w dniu:
przez: Odwiedzający z adresem e`mail:
Jeżeli coś się nie zgadza powiadom nas o tym!

 

 - - -

Nie chcesz już otrzymywać Newslettera WegeMaluch.pl?
Lub

Powered by AcyMailing