WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Tata i Święta

rodzinne święta bożego narodzeniaŚwięta tuż-tuż. Bez przerwy przypominają nam o tym reklamy telewizyjne, rozgłośnie radiowe i rozświetlone, kolorowe wystawy sklepowe. Gdzie się nie ruszymy jesteśmy bombardowani atmosferą świąt. Dzieci siedzą jak na szpilkach i odliczają dni i godziny do chwili, w której wydarzy się to, na co czekały przez cały rok, do momentu, w którym przyjdzie Święty Mikołaj i zostawi pod choinką upragnione prezenty.

Dla mnie jako ojca, okres przedświąteczny to czas pewnej zadumy nad przemijającym czasem. Ja, co prawda się nie starzeję, ale dzieci to co innego. Są już o rok starsze. Czym w takim razie będą chciały się bawić, a z czego już wyrosły? Co sprawi im radość, a co jedynie rozczaruje? To trudne pytania. Jednak jeśli spędzamy z dziećmi wystarczająco dużo czasu, nie powinniśmy mieć problemu, aby na uzyskać na nie odpowiedzi. Gorszym problemem może być kwestia, czy nasza kieszeń poradzi sobie z wygórowanymi zachciankami dziecka.

Moim zdaniem czas świąteczny jest okresem, który powinien wzmacniać więzy rodzinne. Jakże często obserwuję jednak, że ludzie zamiast cieszyć się nadchodzącą Gwiazdką, kłócą się, sprzeczają i uprzykrzają sobie życie. A potem zasiadają do wspólnej wieczerzy wigilijnej jakby nic się nie stało. Jednak czy taka wigilia jest rzeczywiście prawdziwa? Czy to jest ten „Duch Świąt”, o którym tak wiele się mówi?

Oubieranie choinkikres poprzedzający wigilię powinien być okresem wspólnych zakupów, podziału prac w domu, wsparcia dla współmałżonka. Im więcej czasu spędzimy wspólnie, im bardziej będziemy się wspierać nawzajem, tym radośniejsze święta nas czekają.

Święta Bożego Narodzenia to również okres magicznych chwil. Jedną z takich niezapomnianych chwil związanych ze Świętami, trzymam głęboko w sercu i nie zapomnę o niej do końca swych dni. Miało to miejsce jakiś czas temu, kiedy mój starszy z synów miał trochę ponad roczek. Ubieraliśmy razem choinkę. On pomagał mi wieszać bombki i był tym zajęciem niezwykle przejęty. I kiedy w końcu nasze drzewko było już całkowicie przystrojone, włączyłem lampki. Kacperek stał przez długą chwilę, z błyszczącymi oczyma i przyglądał się choince. Wtem, odwrócił się, zarzucił mi swoje maleńkie ramionka na szyję, uściskał mnie i wypowiedział słowa, które brzmią w mojej głowie do dziś – „KOCHAM CIĘ TATO!”

Dla takich chwil warto żyć. Warto również przeżyć te święta w gronie rodziny, bawiąc się z dziećmi, jeżdżąc na sankach i robiąc rzeczy, na które brak czasu w okresie, kiedy codziennie chodzimy do pracy.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia przypominają nam również o nadchodzącym Nowym Roku. Warto zrobić sobie rachunek sumienia i dopowiedzieć na kilka pytań:

  • Czy spędzałem z rodziną wystarczająco dożo czasu?
  • Czy okazywałem im jak bardzo ich kocham i jak są ważni w moim życiu?
  • Czy mówiłem im „kocham cię” i przytulałem?
  • Czy okazywałem wystarczająco dużo cierpliwości i zrozumienia dla ich małych problemów?

Odpowiadając sobie na te pytania zastanawiam się również, co mogę zrobić w nadchodzącym roku, aby stać się lepszym Tatą.

Zachęcam również Ciebie, do podobnych refleksji nad mijającym rokiem. Być może jest coś do poprawy w następnym roku.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego co najlepsze z okazji Świąt Bożego Narodzenia, oraz wspaniałego Nowego Roku.


Autorem tekstu jest Sławomir Żbikowski, ojciec dwóch wspaniałych urwisów, autor bloga DobryTata.waw.pl oraz wielu wspaniałych bajek dla dzieci.

 Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?