WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Jak rozwijać poczucie własnej wartości u dziecka?

Stabilne poczucie własnej wartości pozwala nam dokonywać w życiu właściwych wyborów. Osoba, która ma wysoką samoocenę sama dobrze czuje się ze sobą i inni dobrze czują się z nią.
Kluczem do kształtowania u człowieka zdrowego poczucia własnej wartości jest szczera wiara rodziców w dziecko. Dzieci są niezwykle mądrymi istotami, które bezbłędnie wyczuwają fałsz. Jeśli więc chcemy, aby nasza pociecha wierzyła w siebie na nic zdadzą się udawane, pseudo- motywacyjne hasła: jesteś najlepszy. Niestety dzieci w ten sposób wzmacniane szybko doświadczają porażki.
W zamian za to należy jak najczęściej zwracać uwagę na wszystko, co naszemu maluchowi dobrze wychodzi. Nauczyć go jak radzić sobie z przeszkodami (można wspólnie oglądnąć film, na którym zaczynał chodzić i powiedzieć: widzisz ile razy przewracałeś się i spójrz jak teraz pięknie biegasz.)

Jedną z najcudowniejszych rzeczy, jaką możemy zrobić dla naszych dzieci to nauczyć ich pozytywnego interpretowania rzeczywistości.
Bardzo wpierającą zabawą w tym obszarze jest wymyślanie pozytywnych metafor na temat siebie, ludzi, życia. (polega ona na zakończeniu zdań: ja jestem…, ludzie są…..życie jest…….).
Warunkiem szczęścia w życiu dorosłym,  jest wyniesienie z domu rodzinnego wspierających przekonań w tych trzech aspektach. Przyglądnijmy się, zatem sobie - czy przypadkiem to, co mówimy nie ugruntowuje w naszych dzieciach obezwładniających nawyków myślowych.

Uważajmy, aby dzieci nie stały się obiektem spełniającym nasze oczekiwania, a my wołami pociągowymi wożącymi je z jednego kursu na drugi. Pozwólmy im posmakować nudy – tak naprawdę w takich właśnie chwilach mają prawdziwy kontakt ze sobą i odnajdują drogę do swoich niezwykłych zasobów. Zanim zaczniemy kształtować dziecko według naszych poglądów warto odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy jesteśmy szczęśliwi?

Pamiętajmy- dziecko akceptuje siebie w takim stopniu, w jakim my akceptujemy jego radości, sukcesy, porażki, lęki i smutki. Kiedy mówimy- kochanie masz prawo tak czuć się, nasz potomek dostaje komunikat jestem ok. Jednak, kiedy pouczamy go strofując: nie płacz, nie bój się, nie przejmuj się, w dziecku zaczyna rozwijać się przekonanie: to, co czuję jest nieakceptowane -złe, a więc ja też jestem zły.

Bezwarunkowa miłość i akceptacja za to, kim jesteśmy, a nie, co osiągamy kształtuje silne poczucie wartości, dzięki któremu mając nawet słabe stopnie w szkole dziecko w życiu dorosłym osiągnie sukces.

Na pytania dla wegemaluch.pl odpowiada Dorota Hołówka,
psycholog, international coach ICC. Jest ekspertem w dziedzinie budowania relacji oraz swobodnego osiągania celów i marzeń. Założyciel Stowarzyszenia Nowej Psychologii.Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?