WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Jak przezwyciężyć lęki u dziecka?

Wszystko to, z czym walczymy staje się naszym wrogiem.
Jeśli chcemy, aby dziecko przestało bać się trzeba paradoksalnie uspokoić go, że strach to coś normalnego. Dzieci uwielbiają, kiedy mówimy, że my przeżywaliśmy to samo w ich wieku. Tak, więc zapewnijmy malucha, że ma prawo odczuwać lęk oraz zwróćmy uwagę na przemijalność trudnych emocji.

Nigdy nie mówmy- przestań się bać, nie porównujmy - popatrz on jest młodszy i nie boi się. Takie porady potęgują lęk w dziecku, powodują wyparcie trudnych uczuć, a w konsekwencji ich podświadome utrzymanie.

To, co możemy zrobić to delikatna rozmowa na temat obiektu wywołującego lęk, subtelne oswajanie, np.: jeśli jest to czarownica możemy powiedzieć: widzisz tak naprawdę to lalka, której doklejono nos, nastroszono włosy i potargano sukienkę, ona wcale nie jest groźna, ale rozumiem, że takiej brudnej lalki można się przestraszyć.

Większość lęków samoistnie znika z wiekiem, strach przed ciemnością, groźnymi postaciami z bajek, głośnymi dźwiękami jest czymś jak najbardziej naturalnym i jeśli rodzice z wyrozumiałością podejdą do tych emocji, one wkrótce odejdą w zapomnienie.

Nie starajmy się pomagać na siłę. Często przychodzą do mnie mamy z pytaniem: dlaczego moje dziecko boi się?
Boi się, ponieważ zanim mama zrozumie, że czuje lęk o swoją pociechę – dziecko już doświadcza telepatycznie tej emocji.
Wspaniale na wyciszenie dziecka i rodziców wpływa ograniczenie dostępu do mediów, a szczególnie telewizji. Z moich obserwacji wynika, że po 3 miesięcznej wstrzemięźliwości od oglądania telewizji w widocznym stopniu wycisza się nasz obezwładniający dialog wewnętrzny.
Na pytania dla wegemaluch.pl odpowiada Dorota Hołówka,
psycholog, international coach ICC. Jest ekspertem w dziedzinie budowania relacji oraz swobodnego osiągania celów i marzeń. Założyciel Stowarzyszenia Nowej Psychologii.Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?