WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Normy żywności ekologicznej

W ekologicznej produkcji roślinnej zakazane jest stosowanie syntetycznych nawozów mineralnych oraz syntetycznych środków ochrony roślin (pestycydów). W standardach prywatnych zrzeszeń producentów istnieje czasem zapis, że produkcja ekologiczna powinna się odbywać na jak najmniej skażonych terenach, a w unijnym rozporządzeniu jest mowa o dążeniu do produkcji żywności o jak najwyższej jakości.

W produkcji roślinnej nie stosuje się odmian GMO, a stosuje się odmiany lokalne jak najbardziej odporne na warunki klimatyczne, szkodniki i choroby danego rejonu, będące dodatkowo wzbogaceniem różnorodności biologicznej oraz „różnorodności na talerzu”, która jest pierwszą podstawową zasadą prawidłowego odżywiania się.

W przetwórstwie żywności ekologicznej dąży się do zachowania tzw. charakterystycznej natury produktów, czyli nie jest ona zafałszowana, jak to ma miejsce w przetwórstwie konwencjonalnym, przez liczne dodatki do żywności (konserwanty, barwniki, polepszacze smaku i zapachu, emulgatory, stabilizatory itd.).

Dla przetwórstwa ekologicznego istnieją listy substancji, które wolno stosować, dzięki czemu ogranicza się ilość związków szkodliwych dostarczanych wraz z pożywieniem.

Wielu przetwórców ekologicznych stara się również dbać o to, żeby zachować zawartość naturalnych substancji odżywczych poprzez stosowanie takich technologii przetwórczych, które są mniej inwazyjne niż w przetwórstwie konwencjonalnym lub nawet podwyższać wartość biologiczną przetworów dzięki naturalnym procesom takim jak np. fermentacja mlekowa.

 


Dla wegemaluch.pl zagadnienie opracowane przez: dr inż. Anetę Załęcką i prof. Ewę Rembiałkowską z Zakładu żywności Ekologicznej SGGW.

 Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?