WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Kciuk, czy smoczek - okiem psychologa

Przestańmy słuchać specjalistów, zacznijmy ufać naszym dzieciom, powiem więcej uczmy się od naszych dzieci zaufania do naszej natury, do naszego ciała i jego spontanicznych ruchów.

Każdy maluszek to osobny przypadek, wiec cała mądrość leży w matczynej intuicji.

Natura szczodrze obdarzyła nas w to, co dla nas najważniejsze, my jednak ciągle szukamy nowinek na temat tego, co dobre lub złe.

Skoro niemowlę ssie kciuka, a nie chce smoczka, to nie powinno się z tym walczyć. Dzieci już w życiu płodowym ssą kciuka i już na tym etapie rodzi się to przyzwyczajenie. Odruch ssania kciuka pojawia w 32 tygodniu ciąży.
Jeśli chodzi o pierwsze oznaki nawykowego ssania kciuka, to występują one najczęściej ok. 3 miesiąca życia i są jakby przedłużeniem przyjemności płynącej ze ssania związanego z karmieniem.

Zazwyczaj intensywność ssania zwiększa się w okolicach 6-7 miesiąca. Ma to związek zarówno z odkrywaniem swojego ciała oraz z eksplorowaniem świata.


Obecnie panuje przekonanie, że ssanie kciuka do około trzeciego roku życia nie jest problemem. Wiadomo też, że do tego czasu dzieci wykazują największe przywiązanie do tej czynności. Zazwyczaj, gdy maluch kończy dwa lata rodzice są w stanie zaobserwować, w jakich konkretnych sytuacjach paluszek wędruje do buzi - być może zdarza się to w przypadku rozdrażnienia lub głodu. Warto jednakże robić to ze spokojem i cierpliwością, bo pośpiech i napięcie mogą tylko przedłużyć ten nawyk. Jestem przekonana, że maluchy, które ssą palec powyżej 3 roku życia to dzieci rodziców, którzy zwracają przesadną uwagę na tą naturalną czynność, w ten sposób wzmacniając i przedłużając ten proces.

Pamiętajmy, że dzieci podświadomie czują nasz niepokój. W psychologii panuje dosyć powszechne przekonanie, że jeśli dziecko wydaje się dziwnie zachowywać należy przyglądnąć się przekonaniom i nawykom rodziców. Zaufajmy naszym dzieciom, zaufajmy sobie, rezygnując z doskonałości -bowiem spokojne myśli rodziców są gwarancją szczęśliwego dzieciństwa.

Polecamy przeczytać: 'kciuk czy smoczek, co lepsze' - poradę stomatologa


Na pytania dla wegemaluch.pl odpowiada Dorota Hołówka, psycholog, international coach ICC. Jest ekspertem w dziedzinie budowania relacji oraz swobodnego osiągania celów i marzeń. Założyciel Stowarzyszenia Nowej Psychologii.Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?