WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Będę Tatą! I co teraz?

wegerodzinaAby zostać ojcem wystarczy chwila. Nie musisz o tym wiedzieć, nie musisz tego chcieć. Często wcale się tego nie spodziewasz. A jednak stało się. Będziesz miał dziecko. I co teraz?

Co myśli mężczyzna gdy po raz pierwszy dowiaduje się, że jego partnerka jest w ciąży? Jakie uczucia nim targają?

Każdy z nas jest inny. Każdy odbiera to inaczej. Toteż reakcji może być tyle ile jest mężczyzn na ziemi.

Możesz zachować się jak tchórz i totalny palant. Wyprzeć się, albo nawet pozostawić matkę swojego przyszłego dziecka samej sobie. Ta niedojrzała, wręcz szczeniacka decyzja, zapewne będzie najgorszą decyzją jaką w życiu podejmiesz. Podejmując ją stracisz szansę na to, aby wychować dziecko, aby stać się dla niego autorytetem, aby spełnić się w życiu.

Możesz pogodzić się z tym faktem. Zapewne nie byłeś na to gotowy. Nie spodziewałeś się tego. Jednak jesteś na tyle dojrzały, aby ponieść konsekwencje swojego czynu i zostać głową rodziny. Być może obawiasz się, czy dasz radę wychować dziecko i utrzymać rodzinę. Być może nie jesteś pewien przyszłości. Te obawy są uzasadnione, zwłaszcza gdy nie planowaliście dziecka i nie mieliście wspólnych planów na przyszłość. Przezwyciężając te obawy i stając twarzą w twarz z wyzwaniem jakim jest ojcostwo, stajesz się dojrzałym mężczyzną. W tym momencie przestajesz być tylko ojcem, a zaczynasz stawać się Tatą.

Możesz także przyjąć tę wiadomość z radością. Przecież dziecko to nowe życie. Dziecko to nowa cudowna istota. Warto się nim cieszyć. Może będzie podobne do mamy, a może każdy, kto na nie spojrzy powie „wykapany tata”. Może będzie to synek, z którym będziesz grał w piłkę, a może „córeczka tatusia”. Może będzie aniołkiem, o którym mówią: „to takie dobrze wychowane dziecko”, lub urwisem „po tatusiu”. Tak naprawdę nie jest ważne jakie będzie to dziecko. Ważne, że będzie to Twoje dziecko, a ty będziesz jego Tatą.

Bycie Tatą to rola, do której ciężko się przygotować. Na Tacie spoczywa sporo obowiązków, takich jak choćby dawanie dobrego przykładu, lub dawanie dobrego przykładu, czy też dawanie dobrego przykładu. Wiem, brzmi strasznie. Jednak na pewno dasz radę.

Z własnego doświadczenia wiem, że warto tę rolę zagrać. Warto się do niej przygotować. Warto ćwiczyć i stawać się coraz lepszym.

Na pewno nie będzie to rola łatwa. Zapewne napotkasz na swej drodze wiele ostrych zakrętów. Jednak wierz mi, warto wytrwać w tej roli - warto być Tatą. Być może zdasz sobie z tego sprawę dopiero w chwili, gdy po raz pierwszy przytulisz swoje dziecko, lub gdy ujrzysz jego pierwszy uśmiech, a może wtedy, gdy usłyszysz z jego ust słowo „tata” albo jeszcze później. Jestem jednak pewien, że jeśli będziesz tego chciał, jeśli się przyłożysz, sprostasz temu wyzwaniu. Będziesz świetnym Tatą.

Wierzę w Ciebie. Na pewno dasz radę.

Sławomir Żbikowski jest ojcem dwóch wspaniałych urwisów, autorem bloga DobryTata.waw.pl oraz wielu wspaniałych bajek dla dzieci.Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?