WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Owoce

Jeżyny 9+

W jeżynach znajduje się dużo witaminy C, a także betakaroten, witamina E, kwas foliowy, potas, wapń, magnez oraz miedź.

Dziko rosnąca jeżyna występuje na miedzach, polach, w zaroślach, lasach, i zrębach leśnych. Jest krzewem o pędach mocno kolczastych.

Kiedyś porastała dzikie tereny Eurazji i Ameryki Północnej. Z biegiem czasu rozprzestrzeniła się także w strefie klimatu umiarkowanego. Obecnie porasta tereny całej kuli ziemskiej.


Wiadomo, że jeżyny należą do najstarszych znanych nam owoców, ich nasiona znaleziono w wykopaliskach pochodzących z czasów prehistorycznych. Mimo, iż jeżyny znane są w Europie od dawna, nie było specjalnego zainteresowania w ich hodowli. Gdy ktoś miał potrzebę ich posiadania, szedł do lasu i je zbierał.

Dopiero w XVIII w. zainteresowali się nią Amerykanie, a na początku XIX wieku trafiły do Europy pierwsze ogrodowe odmiany tej rośliny. W XX wieku natomiast wyhodowano odmianę pozbawiającą jeżynę jej największej wady - kolców.W tradycji ludowej jeżyny stosowano jako środek napotny oraz wspomagający przemianę materii. Być może mają korzystny wpływ na leczenie stanów zapalnych skóry i śluzówki.
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?