WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Owoce

Poziomka 12+

Poziomka pospolita pochodzi z Europy i umiarkowanych obszarów Azji . Poziomka pospolita jest rośliną leśną. Można ją spotkać w lasach oraz na ich obrzeżach. Poziomka pospolita chociaż drobna i niepozorna znalazła zastosowanie jako zioło lecznicze w tradycyjnej medycynie.

Korzeń poziomki pospolitej był używany na rozwolnienia, natomiast jej łodygi były popularnym środkiem leczniczym na rany. Uważano, że owoce poziomki pospolitej ochładzały organizm. Zgodnie ze średniowiecznym zielarzem o imieniu Gerard, owoce poziomki chłodziły gorąco w czasie bólów żołądka oraz były pomocne na zapalenie wątroby.

Wędrując po lesie często korzystamy z jego dobrodziejstw, posilając się na przykład poziomkami. Drobne owoce poziomki pospolitej mają delikatny aromat, który przypomina zapach róż.

Zielarze oraz aptekarze wysoko cenili sobie poziomkę i rekomendowali to zioło na wiele dolegliwości. Jeden z 17-wiecznych zielarzy zauważył, że: "owoce poziomki pospolitej chłodzą wątrobę, krew, śledzionę oraz żołądek. Owoce odświeżają i dają ulgę duchowi jak również gaszą pragnienie. Są dobre na zapalenia, świetnie działają na gorączkę". 18-wieczny botanista Carolus Linnaeus, który był również lekarzem, zjadał ogromne ilości owoców poziomki pospolitej w celu uniknięcia zachorowania na skazę moczanową - "przyjemne lekarstwo", którego efektywności jednak nie udowodniono. W wieku 20, herbatka sporządzona z poziomki pospolitej służyła jako środek odżywczy dla organizmu.

Herbatka poziomkowa ma lekko "ściągający" smak, który zawdzięcza zawartości taniny. Dzięki również temu, poziomki są stosowane jako środek na rozwolnienia oraz jako płukanki w bólach gardła. Zielarze często przepisują świeże owoce poziomki pospolitej jako środka przeczyszczającego.

Liście poziomki pospolitej mają średnie właściwości moczopędne oraz ściągające. Zioło to używane jest do leczenia rozwolnienia oraz biegunki.

Wywarem z liści poziomki pospolitej można płukać bolące gardło, stosować liście na poparzenia oraz zadrapania. Owoce poziomki pospolitej są przepisywane przez zielarzy jako część diety w takich schorzeniach, jak gruźlica, skaza moczanowa, artretyzm, reumatyzm.

Napar z liści poziomki pospolitej stosuje się wewnętrznie w nadciśnieniu, w miażdżycy naczyń krwionośnych, w zaburzeniach przemiany materii.

Napar stosowany jest również w zaparciach oraz guzach krwawiących. Owoc poziomki pospolitej rozpuszcza kamień nazębny oraz umacnia zęby w dziąsłach.

Poziomka pospolita zawiera taniny, śluz, cukry, kwasy owocowe, kwasy organiczne (kwas salicylowy, garbniki, flawonoidy, antocyjany), minerały, witaminy B, C, K, E. Cechują się niską wartością kaloryczną 100g to 36 kcal.
Zawierają ok. 10% cukrów, witaminę P, karotenoidy, antocyjany, sole żelaza, fosforu, wapnia i siarki, a także kwas cytrynowy, jabłkowy, winowy, szczawiowy, chinowy i w małych ilościach kwas salicylowy.Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?