WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Bioróżnorodność - INWAZJE BIOLOGICZNE

 

Odcinek został poświęcony ciekawemu i rzadko omawianemu tematowi inwazji biologicznych. Niektóre gatunki, głównie roślin przemieszczają się zajmując miejsca lokalnych gatunków. Ich pojawienie się w innych ekosystemach nazywamy inwazją biologiczną. Za inwazyjne uznano 4 gatunki: czeremchę amerykańską, klon jesionolistny, dąb czerwony i robinię akacjową. Tak liczne występowanie obcych gatunków drzew w Kampinoskim Parku Narodowym świadczy o znacznych przekształceniach antropogenicznych przyrody i jest przejawem degeneracji fitocenoz leśnych.
Każdy nowy gatunek stanowi niebezpieczeństwo dla ekosystemu, w którym dotąd był nieobecny. Najważniejszym problemem jaki zostaje podjęty w tym odcinku, są nieznane dotąd pasożyty na które rodzime gatunki nie są odporne. Każde zawleczenie gatunku obcego ? nawet gdyby miała przynosić duże korzyści gospodarcze ? powinna być poprzedzona serią badań i symulacji skutków dla środowiska naturalnego. Może się bowiem okazać, iż spodziewane korzyści będą mniejsze niż zakładano i nie zrekompensują niewątpliwych szkód.


 

 Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?