WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Fosfor

Fosfor potrzebny jest ponieważ uczestniczy w przewodzeniu bodźców nerwowych,jest budulcem błon komórkowych, tkanek miękkich, takich jak nerki, serce, mózg, mięśnie, jest potrzebny podczas wzrostu i naprawy uszkodzonych tkanek, bierze udział w wielu procesach metabolicznych i reakcjach chemicznych pomagając między innymi w uwalnianiu energii z białek, węglowodanów i tłuszczów. Utrzymuje prawidłową strukturę kości i zębów. Odgrywa ważną rolę w regularnej pracy serca, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania nerek. Poza tym fosfor jest potrzebny do utrzymywania prawidłowego pH w organizmie, współdziałając z witaminą B, umożliwia wchłanianie glukozy, podtrzymuje witalność organizmu, łagodzi bóle w zapaleniu stawów.


Źródła fosforu:

pełne ziarna zbóż

jajka

warzywa strączkowe

orzechy

migdały

otręby pszenne

otręby ryżowe

sezam

kiełki

nasiona dyni

soczewica

soja

słonecznik

jęczmień

sery (Roquefort, ementaler)

kukurydza

rzeżucha

owies

proso

oliwki

ryż

fasola

 
Niedobór fosforu:

  • stany osłabienia
  • zaburzenia w budowie masy kostnej
  • nieregularny oddech
  • zmęczenie
  • zaburzenia nerwowe

Nadmiar fosforu:

Zwiększone spożycie fosforu wywołuje naruszenie równowagi mineralnej i obniżenie poziomu wapnia.Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?