WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Alternatywni rodzice

wolność dzieci alternatywnych rodzicówMają kolorowe włosy, dredy bądź irokezy. Noszą glany, płaszcze, gorsety; mają mocny makijaż, dużo kolczyków, tatuaże. Są cudownymi, kochającymi rodzicami – bo to o nich mowa – o alternatywnych rodzicach!

Może zacznijmy od maleńkiego sprostowania. Alternatywni rodzice wcale nie są „mroczni” – przeciwnie, wiedzą, co to radość i zabawa. Żadne z nich ponuraki, jakże bowiem zdefiniować mrok? Jak być choćby poważnym, kiedy dookoła nas biega gromadka roześmianych dzieciaczków? To niewykonalne! :)

Wizerunku alternatywnego rodzica nie da się jednoznacznie określić. Cechą wspólną jest przede wszystkim indywidualność. Wiek nastoletni najczęściej jest takim znamiennym momentem, kiedy szukamy swojej drogi, stylu, wyrabiamy sobie własny światopogląd.

wolność dzieci alternatywnych rodzicówMają kolorowe włosy, dredy bądź irokezy. Noszą glany, płaszcze, gorsety; mają mocny makijaż, dużo kolczyków, tatuaże. Są cudownymi, kochającymi rodzicami – bo to o nich mowa – o alternatywnych rodzicach!

Może zacznijmy od maleńkiego sprostowania. Alternatywni rodzice wcale nie są „mroczni” – przeciwnie, wiedzą, co to radość i zabawa. Żadne z nich ponuraki, jakże bowiem zdefiniować mrok? Jak być choćby poważnym, kiedy dookoła nas biega gromadka roześmianych dzieciaczków? To niewykonalne! :)

Wizerunku alternatywnego rodzica nie da się jednoznacznie określić. Cechą wspólną jest przede wszystkim indywidualność. Wiek nastoletni najczęściej jest takim znamiennym momentem, kiedy szukamy swojej drogi, stylu, wyrabiamy sobie własny światopogląd.

Bunt młodzieńczy

Niektórzy nazywają to buntem młodzieńczym, czymś, co przejdzie samo niczym katar. Faktem jest, że dla wielu mama z kolczykiem i tatuażemnowe fascynacje muzyczne, subkulturowe czy choćby wizerunkowe, stają się czymś więcej, niż sposobem wyrażenia siebie. Stają się sposobem na życie, którego wraz z dorastaniem wcale nie chce się porzucać. To tak, jakby dobrowolnie opuszczać bezpieczną dla siebie przestrzeń. Macierzyństwo, ojcostwo, wydaje się być takim początkiem końca dla własnego „ja”, jednak to nie tak.

Dochodzą nowe obowiązki, odpowiedzialność na małego człowieka, ale nic więcej się nie zmienia. Nadal można być sobą. „Trzeba się zmienić, znormalnieć, dorosnąć” – alternatywni rodzice często to słyszą, od rodziców, przyjaciół, współpracowników, lekarzy, położnych, sąsiadów, nawet od zupełnie obcych ludzi. Ale wcale nie muszą tego robić.

Kto powiedział, że fryzura, kolczyk, tatuaż czyni człowieka nieodpowiedzialnym, lekkomyślnym? Przecież zdecydowanie się na modyfikacje ciała wymaga miesięcy, czasami nawet lat przemyśleń – to odpowiedzialna, świadoma decyzja. Czy ma ona jakikolwiek wpływ na to, jakim się jest ojcem lub matką? Czy symbole noszone na wisiorkach, tunele w uszach czynią z rodzica kogoś gorszego, niż rodzic, który nie wyróżnia się z tłumu?

mama-gotka

mama ubrana na czarno to satanistkaŻycie codzienne wyjątkowo wyglądających osób nie różni się absolutnie niczym, od życia innych rodziców. Mama Gotka tak samo zarywa noce, półprzytomna gotuje poranną kaszkę. Wydziarany tata z mnóstwem kolczyków także musi utrzymać swoją rodzinę. Alternatywni rodzice również chodzą na spacery, wyjeżdżają na wakacje, robią porządki, cieszą się swoim towarzystwem. Co zatem jest przyczyną nagonki na rodziców, którzy wyglądają inaczej, wyjątkowo?

Odpowiedź jest banalnie prosta. Stereotypy. Durne jak sto kilo gwoździ, niczym nieuzasadnione stereotypy, które karmią się jak pasożyt. Niestety pokutuje wizerunek gota-satanisty, metala-brudasa, punka-alkoholika. Jak to możliwe, że w XXI wieku, w wydawałoby się cywilizowanym kraju, ludzie potrafią wciąż reprezentować tak średniowieczne stanowiska? Niepewność wobec tego, co inne, nieznane, mamy zapisaną w naszej naturze. Jednak nieznajomość danego kręgu społecznego, kultury, nie uprawnia nas do wystawiania negatywnej opinii. Ba! Nie uprawnia do wystawiania jakiejkolwiek opinii! A jednak masa ludzi nie potrafi się z tym pogodzić – narzuca swoje zdanie innym, przez co pętla nietolerancji zaciska się coraz ciaśniej.

Alternatywni rodzice często nie przejmują się opiniami obcych osób. Znają swoją prawdziwą wartość i wiedzą, że wyjątkowy wygląd to wartość, a nie wada. Czasem jednak mimo wszystko bywa trudno. Nikt nie ma ochoty powtarzać setki razy, że nie daje swemu dziecku ludzkich czaszek do zabawy, nie czyta satanistycznych powieści do snu. Czasem alternatywnym mamom zdarza się słyszeć naprawdę przykre komentarze – „Patrzcie jak wygląda, wygolona, kolczyki i z brzuchem, pewnie ją wy*****li gdzieś w bramie”. Przepraszam za ten brutalny przykład, jakże krzywdzący i uwłaczający młodej matce; dokładnie prezentuje on, że to ci – wydawało by się - zwyczajni, „normalni”, zachowują się czasami poniżej godności. Ludzie nie chcą rozmawiać. Nie przejmują się, kiedy zwrócić im uwagę. Nadali sobie prawo do napiętnowania wszystkiego, co oryginalne. Dorośli wyrażając się tak ku innym dorosłym sprawiają, że ich dzieci powielą ten schemat wobec „innych” dzieci. Wpojoną mają nietolerancję i niechęć dla odmienności.

Zdarzają się również pozytywne słowa, chwalące indywidualizm, styl, odwagę w wyrażaniu siebie, jednak są one mniejszością.

wyjątkowy wygląd

Wyjątkowy wygląd rodziców alternatywnych jest dla ich dziecka czymś naturalnym. Czymś, co dobrze znają. Malec dziecko słuchające muzkę metalową i gotyckąwychowywany w takiej niezwykłej rodzince od samego urodzenia zostaje wyposażony w ogromny bagaż najcenniejszej z cech – tolerancji. Każdy człowiek jest wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju, każdy zasługuje na szacunek – tego uczą się dzieci.

Alternatywni rodzice zabierają swoje dzieci na koncerty, zjazdy, festiwale. Otwierają przed nimi świat, który jest im bliski, by pociechy mogły przekonać się, czy także sprawia im to radość. Dzieci zdają sobie sprawę, że nawet jak same nie będą przejawiały upodobań podobnych do rodziców, zostaną w pełni zaakceptowane z każdym indywidualnym pomysłem.

Dzieci wzrastając w towarzystwie określonej muzyki same adaptują ją dla siebie – nic zatem dziwnego, kiedy zajrzawszy do dziecięcego pokoju odkryjemy, że maluchy właśnie bawią się w koncert Metallici i „grają” na zabawkach, niczym na prawdziwych instrumentach. W takich sytuacjach rodzice puchną z dumy – nie ma w tym nic z narzucania poglądów dziecku, wbrew pozorom zawsze to malec dokonuje ostatecznego wyboru. Alternatywnym rodzicom sprawia niesamowitą frajdę, kiedy mogą wystylizować dziecko w bliskim ich sercu klimacie – kupić maleńkie glany czy ramoneskę, zrobić irokezka, namalować pisakiem tatuaż. Które z dzieci nie chce być takie, jak ich rodzice – największe autorytety? Maluchy aż garną się, by paradować w ubraniach podobnych do tych, jakie nosi tatuś lub mamusia. W sklepach stacjonarnych nie znajdziemy jednak ubranek w klimacie. Ba! Niewiele jest czarnych ubranek dla dzieci, o niemowlętach nie wspominając. Alternatywni rodzice potrafią sobie i z tym poradzić – wyszukują okazje, szyją, wymieniają się między sobą. Na szczęście coraz więcej sklepów z alternatywną odzieżą przychyla się ku asortymentowi dla ciężarnych i małych dzieci. Jeszcze kilka lat temu trudno było im znaleźć cokolwiek czarnego – obecnie sytuacja na rynku odzieżowym (niestety tylko tym internetowym) jest coraz lepsza, nisza powoli zaczęła się wypełniać.

Drodzy nie-alternatywni rodzice. Tak, Wy, zwykli, modni, nie wyróżniający się. Nie patrzcie krzywo na mamę z wygolonymi bokami i kolczykiem w wardze. Zwróćcie uwagę, z jaką miłością spogląda na swoje maleństwo śpiące w wózku. A tata z włosami do pasa i wielkim tatuażem… Kto wie, może jest mistrzem czytania bajek na dobranoc? :)

„Możemy szanować człowieka, dlatego że jest od nas odmienny, i możemy go rozumieć, ponieważ jest nam równy.”
[Karel Čapek]

mama w glanach


Dla wegemaluch Katarzyna Knycpel - założycielka bloga www.mama-w-glanach.blogspot.com, w którym wraz z przyjaciółką opisuje codzienne troski i radości rodziców alternatywnych. Prywatnie mama cudownego Kubusia, pasjonatka mody XIX wiecznej i symfonicznego metalu.

 

 

 Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

  • 1
  • 2
Poprzedni Następny
Pierwszy tatuaż jak pierwsza miłość

Pierwszy tatuaż jak pierwsza miłość

Mama i Tata

„Pierwszy tatuaż jest jak pierwsza miłość - na zawsze zapada w pamięć i wywołuje wspomnienia..." – taki oto cytat przeczytałam siedząc pierwszy raz w salonie tatuażu i przeglądając różne czasopisma...

Kobieta Matka – kobieta Babcia – jak z Mamą rozmawiać o byciu Mamą

Kobieta Matka – kobieta Babcia – jak z M…

Mama i Tata

Czas narodzin dziecka to czas narodzin Nowego również w relacjach międzyludzkich. Jest to nowy dla całej rodziny okres nieznanych ról, które będzie się odgrywać wobec znanych już bliskich i wobec nieznanej, lecz...

Tata to brzmi dumnie

Tata to brzmi dumnie

Mama i Tata

Tata uczy jeździć na rowerku, pokazuje i wyjaśnia jak działają urządzenia i to tata pokazuje jak rozkręcić radio a później jak je złożyć. Z dnia na dzień staje się bohaterem...

Czy tata to mistrz zarządzania czasem?

Czy tata to mistrz zarządzania czasem?

Mama i Tata

Pytanie jest podchwytliwe, bo przyznam już na samym wstępie, że daleko mi w tej dziedzinie do ideału. Jakże bym chciał być mistrzem zarządzania czasem, jednak nie jestem! Mimo to jakoś...

Tata i Święta

Tata i Święta

Mama i Tata

Święta tuż-tuż. Bez przerwy przypominają nam o tym reklamy telewizyjne, rozgłośnie radiowe i rozświetlone, kolorowe wystawy sklepowe. Gdzie się nie ruszymy jesteśmy bombardowani atmosferą świąt. Dzieci siedzą jak na szpilkach...

Do czego przydaje się tata?

Do czego przydaje się tata?

Mama i Tata

Zastanawiałem się kiedyś nad taką kwestią: Czy dzieci zadają sobie pytania w stylu „Do czego przydaje się tata?”. A jeśli zadają sobie takie pytania, to ciekawe, jaką wymyśliłyby odpowiedź? Jako rodzice...

Mężczyzna i stres okołoporodowy

Mężczyzna i stres okołoporodowy

Mama i Tata

Jakiś czas temu zostałem zapytany „Czy mężczyźni odczuwają stres okołoporodowy?”. Pytanie to zdziwiło mnie odrobinę. Bo czy my mężczyźni jesteśmy innym gatunkiem niż nasze partnerki? Czy my jesteśmy jakimiś troglodytami...

Będę Tatą! I co teraz?

Będę Tatą! I co teraz?

Mama i Tata

Aby zostać ojcem wystarczy chwila. Nie musisz o tym wiedzieć, nie musisz tego chcieć. Często wcale się tego nie spodziewasz. A jednak stało się. Będziesz miał dziecko. I co teraz?Co...

Mamy mają lepiej!

Mamy mają lepiej!

Mama i Tata

Być może czytasz ten artykuł, ponieważ twoją uwagę przykuł tytuł. Mamy mają lepiej!? Co ten facet sugeruje? Co on sobie myśli? Niby w czym mamom jest lepiej? Od razu pragnę wszystkich...

Obsesyjne pragnienia

Obsesyjne pragnienia

Mama i Tata

King Kong, jak każde dziecko, bardzo szybko nauczył się wyrażać swoją wolę. Wyrażał ją, podobnie jak niezadowolenie, wrzaskiem. I to jest ten moment, w którym wielu rodziców dochodzi do wniosku...

Jak aktywnie spędzić czas z dzieckiem?

Jak aktywnie spędzić czas z dzieckiem?

Mama i Tata

Kiedy za oknem ładna pogoda, naprawdę nie warto siedzieć w domu. Wspólne wycieczki, zabawy nie tylko wzmocnią odporność, ale także spowodują, iż Twoje dziecko lepiej się rozwinie. Mózg będzie lepiej...

Pociągiem z dzieckiem

Pociągiem z dzieckiem

Mama i Tata

Jedziesz na urlop lub wakacje. Żeby jednak podróż nie okazała się koszmarem zarówno dla Ciebie jak i dziecka, zastanawiasz się jaki środek transportu byłby dla Was najlepszy. W autobusie ciężko...

Zmiany w becikowym od 2012 roku

Zmiany w becikowym od 2012 roku

Mama i Tata

Becikowe, to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, która przysługuje wszystkim, niezależnie od uprawnień do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz od dochodu rodziny, w wysokości 1000 zł na...

Zmiany w urlopie ojcowskim i macierzyńskim

Zmiany w urlopie ojcowskim i macierzyńsk…

Mama i Tata

Od 1 stycznia 2010 roku ojcowie nowonarodzonych dzieci mogli skorzystać z 7-dniowego urlopu ojcowskiego. W 2012 roku urlop został wydłużony do 2 tygodni. Aby się o niego ubiegać ojciec –...

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?