WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Polak porzuca schabowego. Coraz więcej osób w Polsce wybiera dietę wegetariańską

metro msn

Michał Stangret 30.09.2013 , aktualizacja: 01.10.2013 11:39

 

Czy skłania nas do tego troska o los zwierząt, czy też chcemy lepiej zadbać o własne zdrowie?

Jeszcze w 2000 roku do niejedzenia mięsa przyznawało się procent dorosłych Polaków (CBOS), dziś - już 6,9 proc. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Homi Homini na zlecenie firmy LightBox. To producent gotowych posiłków z codzienną dostawą do domu. Firma zauważyła, że tych wegetariańskich jest zamawianych coraz więcej (co dziesiąty). Ale czy zamawianie wegetariańskiego posiłku zawsze oznacza, że zamawiającym jest wegetarianinem?

>> 3,2 proc. badanych zawsze stosuje bezmięsną dietę. Wśród nich są zarówno wegetarianie (nie jedzą mięsa i ryb), jak i weganie (dodatkowo nie jedzą odzwierzęcego nabiału, np. jaj, mleka).

>> 3,7 proc. to ci, którzy aspirują do bezmięsnej diety. - Choć uważają się za wegetarian, to przyznają, że zdarzają się im odstępstwa od diety - mówi Małgorzata Chylewska z firmy LightBox.

Polscy wegetarianie to częściej kobiety i osoby młode (wegetarianami jest 9,8 proc. osób do 24. roku życia; najmniej - 3,3 proc. - jest ich wśród badanych powyżej 65 lat).

Dlaczego decydujemy się na wegetarianizm? - Najczęściej motywujemy to chęcią dbania o zdrowie (32 proc.), względami etycznymi (21 proc.) i obawą przed szkodliwymi dodatkami w żywności (15 proc.) - mówi Chylewska. Rzadziej rezygnację z mięsa argumentujemy za to preferencjami smakowymi (13 proc.), ekologią i ochroną środowiska (4 proc.), czy redukcją masy ciała (3 proc.).

Coraz więcej wegetarian do podobnej diety nakłania również dzieci.

- Nie chodzi tylko o to, że nie wyobrażam sobie spożywania zwierząt. Uważam, że jedzenie mięsa jest po prostu zbędne i można je zastąpić odpowiednio zbilansowaną dietą, w skład której wchodzą warzywa, nabiał, czy owoce. Sama jestem wegetarianką i postanowiłam, że mięsa nie będzie jadła także moja córka - opowiada Magdalena Sikoń, mama 3-letniej Kai, szefowa portalu Wegemaluch.pl, stworzonego dla rodziców będących wegetarianami.

O tym, że córka (Kaja ma dziś trzy lata) nie będzie jadła mięsa, zdecydowała z mężem wegetarianinem jeszcze przed jej narodzinami. Gdy Kaja była w żłobku, zanosiła tam przyrządzone przez siebie jedzenie w słoiczkach. Gdy poszła do przedszkola - poprosiła, by respektowano jej dietę. Skutecznie.

- Ale wielu użytkowników mojego serwisu skarżyło się, że w przedszkolach żądano od nich zaświadczenia od lekarza o wskazaniach do specjalnej diety, bo bez tego przedszkole nie może jej serwować, a to nie prawda - opowiada Sikoń.

 

Więcej przyczytasz na stronach ► MetromsnCieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?