Login  Login  

 Login  Login    Zamknij  Zamknij  
--- ---

Przyprawy

Kminek 8+

Kminek zwyczajny rośnie dziko w Europie, Północnej Afryce oraz w Azji. Kminek zwyczajny jest uprawiany w Europie, Północnej Afryce oraz w Stanach Zjednoczonych. Nasiona tego zioła są zbierane późnym latem, kiedy są dojrzałe. Owoce zawierają 3-7 % olejku lotnego (Oleum carni aetherum), którego głównymi składnikami są karwon i limonen. Owoce zawierają ponadto 10-20 % tłuszczu, białka, substancje żywiczne, cukry i inne składniki.

Korzeń kminku zwyczajnego zawiera witaminę C, furanokumaryny, kwasy fenolowe, żywice, węglowodany, furanochromony, związki półacetylenowe, olejek eteryczny (przeważają: linalol, menton i kamfora).

Ziele zawiera flawonoidy - kwercetynę, kemferol i izoramnetynę, olejek eteryczny (seskwiterpeny: kariofilen, kadinen), polisacharydy. Kwiaty kminku zwyczajnego bogate są w olejek lotny i we flawonoidy. W owocach kminku zwyczajnego znajdują się kumaryny, flawonoidy (kwercetyna, kemferol), garbniki, białka oraz olej tłusty.

Olej z kminku zwyczajnego otrzymywany z nasion, używany był w bardzo małych ilościach w celu złagodzenia niestrawności i kolki.

Kminek zwyczajny był i jest uważany za bardzo pożyteczne zioło w medycynie ludowej. W Europie wierzono, że kminek zwyczajny zapobiegał kradzieży jakiegokolwiek przedmiotu, który go zawierał. Ta dodatnia cecha dawała kminkowi zwyczajnemu moc mikstury miłosnej: nakarm swojego kochanka kminkiem i on lub ona nie może być skradziona od ciebie. W tym samym duchu, wieśniacy karmili kminkiem zwyczajnym swoje kury, gęsi, gołębie w celu uniknięcia ich zabłąkania. Niektórzy hodowcy gołębi wciąż umieszczają ciasto kminkowe w klatkach w celu trzymania stada w miejscu.

Kminek zwyczajny
jest podobny w swoim działaniu do takich ziół jak anyż oraz koper. Kminek zwyczajny posiada właściwości przeciwskurczowe oraz jest znany jako środek wiatropędny. Nasiona kminku zwyczajnego łagodzą układ trawienny, działając wprost na mięśnie jelit w celu złagodzenia kolki i skurczów żołądkowych jak również wszystkich typów wzdęć. Nasiona kminku zwyczajnego odświeżają oddech, poprawiają apetyt, łagodzą skurcze menstruacyjne. Nasiona kminku zwyczajnego posiadają również właściwości moczopędne, wykrztuśne oraz są środkiem odżywczym dla organizmu. Są często stosowane w lekarstwach na zapalenie oskrzeli oraz kaszlu, zwłaszcza w tych, które są przeznaczone dla dzieci. Kminek zwyczajny posiada reputację zwiększania produkcji mleka u matek karmiących. Rozcieńczony olejek kminku zwyczajnego jest używany jako skuteczny środek w przypadku świerzbu. Właściwości ściągające tego zioła znalazły zastosowanie w leczeniu biegunki, jak też są przydatne w leczeniu zapalenia gardła (płukanka sporządzona z nasion jest skuteczna w czasie problemów związanych z infekcjami gardła).
  • Kminek 8+
  • 1
  • 2
  • 3

Koper 8+

Koper 8+

Powieś pęk kopru nad drzwiami, mówi stare porzekadło ludowe, a będziesz chroniony przed czarownicami. Pomimo tego, że w dzisiejszych czasach nikt w to nie wierzy, koper jest używany w kuchni...

Więcej

Majeranek 12+

Majeranek 12+

Majeranek w medycynie ludowej odwar z majeranku stosuje się wewnętrznie przy zaburzeniach trawienia, wzdęciach, kolkach jelitowych i biegunce. Natomiast zewnętrznie napar z majeranku stosuje się do kąpieli i przemywań w przypadku...

Więcej

Gałka muszkatołowa 12+

Gałka muszkatołowa 12+

Najprawdopodobniej gałka muszkatołowa pojawiła się w strefie śródziemnomorskiej i w Europie dopiero w VI wieku, kiedy przywieziono partię tego surowca z Indii do Konstantynopola. Później niewielkie ilości gałki docierały sporadycznie...

Więcej

Kminek 8+ - WegeMaluch.pl QR Code
Slide Qr Code by Wegemaluch.pl


Wegemaluch w Facebook
  • Polish Czech Danish English French German Slovak Slovenian Spanish
  • Translation on fly. Some sentences may be ungrammatical.

Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii.

Używając portalu wegemaluch.pl zgadzasz się na używanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Licencja Creative Commons
Utwory Wegemaluch.pl są dostępne na licencji Creative Commons CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe.

Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - © by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2018. All rights reserved