WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Przyprawy

Kminek 8+

Kminek zwyczajny rośnie dziko w Europie, Północnej Afryce oraz w Azji. Kminek zwyczajny jest uprawiany w Europie, Północnej Afryce oraz w Stanach Zjednoczonych. Nasiona tego zioła są zbierane późnym latem, kiedy są dojrzałe. Owoce zawierają 3-7 % olejku lotnego (Oleum carni aetherum), którego głównymi składnikami są karwon i limonen. Owoce zawierają ponadto 10-20 % tłuszczu, białka, substancje żywiczne, cukry i inne składniki.

Korzeń kminku zwyczajnego zawiera witaminę C, furanokumaryny, kwasy fenolowe, żywice, węglowodany, furanochromony, związki półacetylenowe, olejek eteryczny (przeważają: linalol, menton i kamfora).

Ziele zawiera flawonoidy - kwercetynę, kemferol i izoramnetynę, olejek eteryczny (seskwiterpeny: kariofilen, kadinen), polisacharydy. Kwiaty kminku zwyczajnego bogate są w olejek lotny i we flawonoidy. W owocach kminku zwyczajnego znajdują się kumaryny, flawonoidy (kwercetyna, kemferol), garbniki, białka oraz olej tłusty.

Olej z kminku zwyczajnego otrzymywany z nasion, używany był w bardzo małych ilościach w celu złagodzenia niestrawności i kolki.

Kminek zwyczajny był i jest uważany za bardzo pożyteczne zioło w medycynie ludowej. W Europie wierzono, że kminek zwyczajny zapobiegał kradzieży jakiegokolwiek przedmiotu, który go zawierał. Ta dodatnia cecha dawała kminkowi zwyczajnemu moc mikstury miłosnej: nakarm swojego kochanka kminkiem i on lub ona nie może być skradziona od ciebie. W tym samym duchu, wieśniacy karmili kminkiem zwyczajnym swoje kury, gęsi, gołębie w celu uniknięcia ich zabłąkania. Niektórzy hodowcy gołębi wciąż umieszczają ciasto kminkowe w klatkach w celu trzymania stada w miejscu.

Kminek zwyczajny
jest podobny w swoim działaniu do takich ziół jak anyż oraz koper. Kminek zwyczajny posiada właściwości przeciwskurczowe oraz jest znany jako środek wiatropędny. Nasiona kminku zwyczajnego łagodzą układ trawienny, działając wprost na mięśnie jelit w celu złagodzenia kolki i skurczów żołądkowych jak również wszystkich typów wzdęć. Nasiona kminku zwyczajnego odświeżają oddech, poprawiają apetyt, łagodzą skurcze menstruacyjne. Nasiona kminku zwyczajnego posiadają również właściwości moczopędne, wykrztuśne oraz są środkiem odżywczym dla organizmu. Są często stosowane w lekarstwach na zapalenie oskrzeli oraz kaszlu, zwłaszcza w tych, które są przeznaczone dla dzieci. Kminek zwyczajny posiada reputację zwiększania produkcji mleka u matek karmiących. Rozcieńczony olejek kminku zwyczajnego jest używany jako skuteczny środek w przypadku świerzbu. Właściwości ściągające tego zioła znalazły zastosowanie w leczeniu biegunki, jak też są przydatne w leczeniu zapalenia gardła (płukanka sporządzona z nasion jest skuteczna w czasie problemów związanych z infekcjami gardła).Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?