WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Mikro i makroelementy

Mikroelementy, składniki śladowe, rodzaj pierwiastków biogennych występujących w organizmie w ilościach śladowych, ale niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Należą tu: miedź, żelazo, jod, fluor, cynk, mangan, moblibden, kobalt, selen, bor. Zarówno ich niedobór jak i ich nadmiar ma niekorzystny wpływ na organizm.

Makroelementy, pierwiastki o podstawowym znaczeniu dla organizmów. Występują we względnie dużych ilościach. Stanowią ok. 1% suchej masy. Makroelementy obejmują pierwiastki biogenne: węgiel, wodór, tlen, azot, siarkę i fosfor oraz wapń, magnez, chlor, potas i sód.

Występowanie - podajemy produkty pochodzenia roślinnego.

 

 

 

Wapń

Wapń i fosfor, pozostając ze sobą we wzajemnym stosunku dwa do jednego, zapewniają prawidłowy stan kości i zębów. Warunkiem prawidłowego wchłaniania wapnia jest dostateczna ilość witaminy D w organizmie. Poza tym wapń jest składnikiem budulcowym kośćca i zębów, uszczelnia błony śluzowe, bierze udział w procesach krzepnięcia krwi, wpływa na prawidłowe działanie układu nerwowego i mięśniowego, ma działanie przeciw zapalne i przeciw alergiczne. Poza tym wapń zmniejsza ryzyko raka jelita grubego, wpływa na zachowanie miarowego rytmu serca, łagodzi bezsenność i bierze udział w metabolizmie żelaza.
Wapń wspomaga pracę układu nerwowego, szczególnie w przewodzeniu bodźców. Zwiększona podaż chelatowanego wapnia może pomóc przy przewlekłych bólach pleców. Dodatkowe ilości wapnia łagodzą bolesne skurcze menstruacyjne. Nastolatki cierpiące na „bóle wzrostowe” zauważają, że znikają one wraz ze zwiększonym spożyciem wapnia.

Poprawiono: poniedziałek, 31, październik 2011 14:27

Odsłony: 4277

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Potas

Potas reguluje równowagę wodną organizmu, utrzymuje prawidłowy rytm serca, wpływa na równowagę kwasowo-zasadową, utrzymuje właściwe ciśnienie osmotyczne, ułatwia jasne myślenie polepszając zaopatrzenie mózgu w tlen, pomaga w usuwaniu produktów przemiany materii, wpływa na perystaltykę jelit. Poza tym potas pomaga w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii, odgrywa rolę w redukowaniu ciśnienia tętniczego krwi, pomocny w leczeniu alergii.

Niedobór potasu daje podobne objawy jak niedobór magnezu, gdyż niedobór jednego wpływa także na niedobór drugiego minerału. Obydwa są niezbędne w przechodzeniu potasu do komórek. Brak magnezu powoduje, że zwiększa się ilość potasu we krwi, choć nie zwiększa się jego ilość w komórkach. Niedobór potasu może być spowodowany zbyt dużym spożyciem alkoholu, kawy i cukru oraz lakami moczopędnymi, co może wiązać się z uczuciem osłabienia. Różnego rodzaju przeżywane stresy oraz przeciążenie fizyczne ustroju, również mogą prowadzić do niedoboru potasu.

Poprawiono: poniedziałek, 31, październik 2011 13:49

Odsłony: 4279

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Mangan
  2. Miedź
  3. Żelazo
  4. Fosfor
  5. MagnezCieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?