WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Mikro i makroelementy

Mikroelementy, składniki śladowe, rodzaj pierwiastków biogennych występujących w organizmie w ilościach śladowych, ale niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Należą tu: miedź, żelazo, jod, fluor, cynk, mangan, moblibden, kobalt, selen, bor. Zarówno ich niedobór jak i ich nadmiar ma niekorzystny wpływ na organizm.

Makroelementy, pierwiastki o podstawowym znaczeniu dla organizmów. Występują we względnie dużych ilościach. Stanowią ok. 1% suchej masy. Makroelementy obejmują pierwiastki biogenne: węgiel, wodór, tlen, azot, siarkę i fosfor oraz wapń, magnez, chlor, potas i sód.

Występowanie - podajemy produkty pochodzenia roślinnego.

 

 

 

Potas

Potas reguluje równowagę wodną organizmu, utrzymuje prawidłowy rytm serca, wpływa na równowagę kwasowo-zasadową, utrzymuje właściwe ciśnienie osmotyczne, ułatwia jasne myślenie polepszając zaopatrzenie mózgu w tlen, pomaga w usuwaniu produktów przemiany materii, wpływa na perystaltykę jelit. Poza tym potas pomaga w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii, odgrywa rolę w redukowaniu ciśnienia tętniczego krwi, pomocny w leczeniu alergii.

Niedobór potasu daje podobne objawy jak niedobór magnezu, gdyż niedobór jednego wpływa także na niedobór drugiego minerału. Obydwa są niezbędne w przechodzeniu potasu do komórek. Brak magnezu powoduje, że zwiększa się ilość potasu we krwi, choć nie zwiększa się jego ilość w komórkach. Niedobór potasu może być spowodowany zbyt dużym spożyciem alkoholu, kawy i cukru oraz lakami moczopędnymi, co może wiązać się z uczuciem osłabienia. Różnego rodzaju przeżywane stresy oraz przeciążenie fizyczne ustroju, również mogą prowadzić do niedoboru potasu.

Poprawiono: poniedziałek, 31, październik 2011 13:49

Odsłony: 4092

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Mangan

Mangan ubierze udział w prawidłowym tworzeniu kośćca, uczynnia enzymy biorące udział w syntezie białek, kwasów nukleinowych, glikokortykosterydów, w metabolizmie cukrów i procesach krzepnięcia krwi. Zwiększa płodność, wpływa na przemiany tłuszczów i cholesterolu, reguluje pracę układu nerwowego, ułatwia przyswajanie witamin C i B odgrywa ważną rolę w tworzeniu tyroksyny, głównego hormonu tarczycy, konieczny jest do prawidłowego trawienia i wchłaniania składników odżywczych.

Poza tym mangan pomaga usunąć zmęczenie, zapewnia prawidłowe odruchy mięśniowe, odgrywa rolę w zapobieganiu osteoporozie, poprawia pamięć, łagodzi objawy rozdrażnienia, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego oraz odgrywa pewną rolę w procesach reprodukcji. Mangan potrzebny jest również do prawidłowego procesu trawienia i utylizacji produktów pokarmowych.

Poprawiono: poniedziałek, 31, październik 2011 10:34

Odsłony: 4149

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Żelazo
  2. Fosfor
  3. MagnezCieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?