Kategoria: Psycholog Opublikowano Magdalena Sikoń
Agresja ma różne oblicza i z definicji zakłada, że jest to celowe i zamierzone działanie w celu wyrządzenia krzywdy.
U dzieci zachowania tego typu wynikają z trudności emocjonalnych. Dzieci mają skłonność do bicia rodzeństwa, rówieśników, rodziców. Takie zachowanie dotyczy również dzieci, które nigdy nie zaznały agresji lub nie były uderzone.
Innym rodzajem wyładowania emocji jest agresja słowna, kiedy dzieci używają brzydkich słów, wykrzykują, że nas nienawidzą. To oczywiście bardzo nas rani, jednak pamiętajmy, że dziecko tak nie myśli. Jest to reakcja emocjonalna, z którą sobie dziecko nie radzi i nie umie inaczej tego wyrazić i nazwać, to my musimy je tego nauczyć.
Kategoria: Psycholog Opublikowano Magdalena Sikoń
19 października odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu Halo! ATOPIA. Tym razem rodzice chorych dzieci spotkali się z psychologiem (Joanna Miniszewska) i dermatologiem (prof. Anna Zalewska-Janowska) rozwijającymi w Polsce dziedzinę psychodermatologii.
Ostatnie sobotnie spotkanie jest drugim tego typu w ramach projektu Halo! ATOPIA – sezon 2, skierowanym do rodziców dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry (AZS). Projekt przewiduje jeszcze 6 takich spotkań w różnych miastach w kraju. Fundacja Alabaster, organizator spotkań, przy wsparciu firmy Bioderma, daje rodzicom możliwość długiej rozmowy z jednymi z najlepszych specjalistów w tym kraju w zakresie leczenia tej choroby.
Zosia uśmiecha się, choć jej rączki co kilka sekund wędrują po ciele i drapią. Tak, Zosię bardzo swędzi skóra. Ma atopowe zapalenie skóry. Dziś budziła się ok. 20 razy w nocy. Swędziało. Uśmiech na jej twarzy rośnie, gdy widzi, że w sali konferencyjnej Faktorii w Łodzi nie będzie sama. Ma sporo koleżanek i jednego kolegę do zabawy. Co więcej, Pan Albert i Pani Monika przygotowali dla niej przedstawienie i warsztaty z teatru cieni.
Kategoria: Psycholog Opublikowano Magdalena Sikoń
Bieganie to wspaniały sport, coraz bardziej popularny- nie wymaga specjalnego sprzętu, tylko wygodne buty, dres i przestrzeń.
Biegacz zwykle poświęca na swoją pasję coraz więcej i więcej czasu. Nic dziwnego, że coraz więcej osób biegających rozważa, by zabrać ze sobą psa. W końcu mamy mało czasu, a skoro już jesteśmy godzinę w terenie, to pies też mógłby nam towarzyszyć i pobiegać… I słusznie! Pies to najlepszy kompan do biegania!
Inna sytuacja to taka, w której ktoś kupuje psa po to, by pies „zmusił go” do biegania, czego nie dała rady zrobić silna wola. Z punktu widzenia trenera ta sytuacja jest dużo grosza, przecież bieganie nie każdemu odpowiada, wiele osób po pierwszym roku, kontuzjach, utrudnieniach życiowych traci motywację i zapał. A dawać psu rolę „trenera”- cóż, moim zdaniem to zmniejsza naszą radość z kontaktu z psem, robimy z niego oprawcę, który „zniszczy nam dom jak nie pobiegamy”. Zwykle niestety psu nie udaje się „zmusić nas” i kończy się to źle dla psa. Ale wróćmy do wariantu szczęśliwszego.
Kategoria: Psycholog Opublikowano Magdalena Sikoń
Powroty z wakacji nie są miłe. Wracamy opaleni, zrelaksowani i wyciszeni, właściwie gotowi na to, aby w końcu otworzyć się na uroki życia i nagle musimy skonfrontować się z twardą rzeczywistością.
Eksperci twierdzą, że nasz organizm potrzebuje przynajmniej 10 dni, by na nowo przyzwyczaić do zmienionych warunków otoczenia. W Polsce niemal 60% ludzi uważa swoje życie za stresujące- wynika z raportu społecznego Instytutu Flory. To właśnie ta grupa ludzi ma największe problemy z powrotem z wakacji. Wśród pozostałych 40% znajdują się ludzie, którzy czują się dobrze zarówno w środowisku rodzinnym i zawodowym, dla tej grupy powroty z wakacji są dużo delikatniejsze, osoby takie w sposób płynny odnajdują się w nowych warunkach.
Kategoria: Psycholog Opublikowano Magdalena Sikoń
Należy zawsze pamiętać, że podstawową potrzebą psa nie jest zmęczenie fizyczne, a intelektualne, kontakt z nami, nauka, zabawa.
Bieganie jest dobrym uzupełnieniem, ale pies którego próbujemy zmęczyć fizycznie nie ucząc niczego nowego- będzie miał coraz lepszą kondycje, ale tylko minimalnie przełoży się to na jego „inteligencję i posłuszeństwo”. Nauczy się biegać – nie słuchać nas, nie być spokojny, nie pilnować się – tylko biegać. Chyba, że w bieganie wkomponujemy zabawy rozwijające- o czym będzie dalej!
Przyjrzymy się rasom, ale proszę pamiętajcie jest to uogólnienie – każdy pies jest inny! Nie mówię, że jak zapniecie psa na smycz i ruszycie biegiem to będą zachwycone jeśli tego nie znają i nie zostały wcześniej nauczone- omówię tylko ogólną tendencję do potrzeby ruchu.