WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Dlaczego rozmowy o śmierci są trudne?

rozmowy o śmierci z dziećmiPonieważ strach przed unicestwieniem jest najgłębszym, pierwotnym lękiem człowieka. Boimy się tak naprawdę niewiadomej, co ze mną będzie zadajemy sobie pytanie?

Jest to jeden z najtrudniejszych tematów, my nie chcemy słyszeć, widzieć i myśleć, o tym czego boimy się, więc rzadko rozmawiamy o śmierci.

Kiedy uczeń jednego z największych nauczycieli duchowych tych czasów Eckhar Tolle, zadał mu podczas seminarium pytanie: co dzieje się ze mną po śmierci kiedy tracę świadomość? Eckhart Tolle wybuchł serdecznym śmiechem i odpowiedział: po śmierci odzyskujesz świadomość, a teraz jesteś tu, aby doświadczać wszystkich możliwych emocji, ciesz się tym, bo sam wybrałeś sobie tę podróż.

Poprawiono: środa, 30, październik 2013 09:53

Odsłony: 9043

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Dziecko i technologia

dziecko_i_komputerUrządzenia mobilne stały się nieodzowną częścią naszego życia. Wielu z nas zaczyna dzień od sprawdzenia najnowszych wiadomości, przywitania znajomych, sprawdzenia poczty.
Wielu z nas, jeżeli nie ogromna większość przez całą dobę nie rozstaje się z telefonem komórkowym: w dzień w torebce, kieszeni, w nocy natomiast leży obok łóżka. Jesteśmy cały czas online. To jak działamy i funkcjonujemy ma bezpośrednie przełożenie na nasze dzieci. Dziwmy się, że zamiast czytania książki, rysowania, biegania, nasze dzieci sięgają po nowinki technologiczne. Chcemy zmian? Zacznijmy od siebie. To nas maluchy naśladują. Chcą być tacy jak my. By znormalizować codzienność w kontekście technologii Amerykańska Akademia Pediatrii Poniżej opublikowała parę rad i wskazówek dla rodziców jak „zdrowo” korzystać z technologicznych zabijaczy czasu.

Poprawiono: wtorek, 03, październik 2017 13:49

Odsłony: 4089

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Jak przezwyciężyć lęki u dziecka?

Wszystko to, z czym walczymy staje się naszym wrogiem.
Jeśli chcemy, aby dziecko przestało bać się trzeba paradoksalnie uspokoić go, że strach to coś normalnego. Dzieci uwielbiają, kiedy mówimy, że my przeżywaliśmy to samo w ich wieku. Tak, więc zapewnijmy malucha, że ma prawo odczuwać lęk oraz zwróćmy uwagę na przemijalność trudnych emocji.

Nigdy nie mówmy- przestań się bać, nie porównujmy - popatrz on jest młodszy i nie boi się. Takie porady potęgują lęk w dziecku, powodują wyparcie trudnych uczuć, a w konsekwencji ich podświadome utrzymanie.

To, co możemy zrobić to delikatna rozmowa na temat obiektu wywołującego lęk, subtelne oswajanie, np.: jeśli jest to czarownica możemy powiedzieć: widzisz tak naprawdę to lalka, której doklejono nos, nastroszono włosy i potargano sukienkę, ona wcale nie jest groźna, ale rozumiem, że takiej brudnej lalki można się przestraszyć.

Poprawiono: sobota, 14, kwiecień 2012 07:32

Odsłony: 6809

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Jak nazywać narządy płciowe

nazywanie czesci intymnychO nazywaniu narządów płciowych napisano już wiele książek, również tych dla dzieci. „Wielka księga cipek” i „Wielka księga siusiaków” (Wydawnictwo Czarna Owieczka, autorzy: Dan Höjer, Gunilla Kvarnström) miały nie lada wpływ na wygrzebanie tematu na światło dzienne. Czy to jednak wpłynęło na nasze zapatrywania dotyczące nazywania w obecności dzieci ich i naszych narządów płciowych? Mówimy o nich swobodnie czy z zażenowaniem? Jaki mamy stosunek do własnych narządów płciowych? Jak reagujemy na nazewnictwo usłyszane w innej rodzinie, gdy nie przystaje do naszego?

Gdy chcemy rozmawiać o tym jak nazywać narządy płciowe dzieci, jakiego nazewnictwa ich uczyć musimy sobie odpowiedzieć najpierw na powyższe pytania. Odpowiedzi na nie mają bowiem niebagatelny wpływ na podejmowane przez nas w tej kwestii decyzje. Oczywiście bardzo duży wpływ na stosowane słownictwo ma wychowanie, doświadczenia życiowe, a nawet doświadczenia seksualne.

Bywa, że rodzice chcą być nader postępowi i używają nomenklatury ze słownictwa dorosłych: np.: pochwa i penis. Są zadowoleni, że dziecko używa takich właśnie sformułowań. Jednak sami używając tych słów publicznie ściszają głos, krępują się, mają poczucie, że penis i pochwa ich niejako odsłaniają, jakby byli w gabinecie ginekologicznym. Dzieci natychmiast wyczuwają taki niejasny komunikat i szybko wypraktykują w obecności innych dorosłych reakcje na te terminy, błyskawicznie zorientując się, że budzą zmieszanie, zażenowanie. Mogą nawet zostać skarcone przez innych dorosłych. Czy zatem taka odwaga w nomenklaturze, za którą nie idzie wewnętrzna internalizacja ma sens?

Poprawiono: poniedziałek, 17, luty 2014 22:09

Odsłony: 24255

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Jak radzić sobie z napadami złości u dzieci?

Złość to emocja jak każda inna, przy jej pomocy dziecko wyraża swoje niezadowolenie i tym samym wyrzuca z siebie niekorzystną energię.

Każdy z nas przychodzi na świat z wrodzonymi predyspozycjami, dlatego na sytuacje, z którymi konfrontujemy się w życiu reagujemy mniej lub bardziej impulsywnie.

Dziecko w wieku dwóch, trzech lat potrafi wykończyć cztery dorosłe osoby i to znaczy, że dobrze się rozwija.

Kiedy dziecko złości się, a my mówimy do niego: "wstyd mi za twoje zachowanie", (podświadomie myślimy - pewnie jestem złym rodzicem). W ten sposób blokujemy się przed akceptacją spektrum trudnych emocji przejawianych przez dziecko. Nie chcemy czuć się złymi rodzicami, a więc nie akceptujemy zachowań, które mogą budzić w nas takie obawy.

Niestety, społecznie jesteśmy uwarunkowani, że będąc uśmiechniętym i grzecznym dostaniemy więcej, wiele dzieci szczególnie dziewczynek jest uczonych, czego nie wypada.

Jednak warto pamiętać, że wszystkie emocje, których nie pozwolono nam w dzieciństwie okazać w przyszłości wybuchną jak wulkan w najmniej oczekiwanym momencie.

To, co właściwie przeżyte w naszym życiu jest zakończone. Nie do końca przeżyte uczucia będą domagały się ujawnienia.

Poprawiono: czwartek, 09, styczeń 2014 17:21

Odsłony: 18435

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?