WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Jak rozwijać poczucie własnej wartości u dziecka?

Stabilne poczucie własnej wartości pozwala nam dokonywać w życiu właściwych wyborów. Osoba, która ma wysoką samoocenę sama dobrze czuje się ze sobą i inni dobrze czują się z nią.
Kluczem do kształtowania u człowieka zdrowego poczucia własnej wartości jest szczera wiara rodziców w dziecko. Dzieci są niezwykle mądrymi istotami, które bezbłędnie wyczuwają fałsz. Jeśli więc chcemy, aby nasza pociecha wierzyła w siebie na nic zdadzą się udawane, pseudo- motywacyjne hasła: jesteś najlepszy. Niestety dzieci w ten sposób wzmacniane szybko doświadczają porażki.
W zamian za to należy jak najczęściej zwracać uwagę na wszystko, co naszemu maluchowi dobrze wychodzi. Nauczyć go jak radzić sobie z przeszkodami (można wspólnie oglądnąć film, na którym zaczynał chodzić i powiedzieć: widzisz ile razy przewracałeś się i spójrz jak teraz pięknie biegasz.)

Poprawiono: sobota, 14, kwiecień 2012 07:32

Odsłony: 8625

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Jaka rasa psa najlepsza dla rodziny z dzieckiem? cz1

jaka rasa psa jest najlepsza dla dzieckaTo pytanie bardzo często słyszymy my trenerzy. Zwykle oczekuje się od nas potwierdzenia obiegowych opinii, np, że najlepszy labrador, golden, beagle, a amstaff to wykluczony. Niestety prawda leży gdzieś po środku, albo i jeszcze dalej… A to dlatego, że najlepszy psiak do rodziny z dzieckiem to pies dobrany do temperamentu, aktywności, sposobu bycia rodziny oraz taki, który ma zaspokojone potrzeby i jest konsekwentnie uczony.

Zależy to jednak nie tylko od rasy, ale w większym stopniu od genów oraz codziennej nauki, wychowania w rodzinie. Przy czym trzeba pamiętać, że każdy pies jest inny, nikt, nawet hodowca czy trener nie da nam gwarancji, że dany szczeniak będzie psem spokojnym, łagodnym bezproblemowym. Podobnie jak z dziećmi- w relacji z psem możemy napotkać szereg utrudnień niezależnie od rasy i pochodzenia, jednak tylko my ludzie możemy swoją wiedzą i opanowaniem daną sytuację zmienić.  

Poprawiono: sobota, 15, luty 2014 14:48

Odsłony: 38828

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Kąpiel z dzieckiem i nagość

dziecko_w_kapieliDla niektórych rodziców kąpiel z własnym dzieckiem to temat tabu. Dla innych nie. Tymczasem wyraźnie zależy to od życiowych doświadczeń i kontekstu kulturowego. To, co dla Polaków jest często perwersyjne, skrajne, niedopuszczalne, to dla Japończyków jest nie tylko naturalne , ale i zdrowe.

To co dla jednych jest aktem higienicznym, dla innych jest nieekologiczną formą przekazywania sobie bakterii. To, co dla jednych jest jedną z form miłego rodzinnego spędzenia czasu, to dla innych niewygodną i ograniczającą indywidualne potrzeby koniecznością.

Zatem zdecydować się na wspólną kąpiel z dzieckiem czy nie? To zależy wyłącznie od naszych (i mam tu na myśli każdego członka rodziny) potrzeb. Kąpiel z kilkumiesięcznym dzieckiem może być źródłem cudownego doświadczenia niejako przeniesionego z życia płodowego, pełnego czułości, subtelnego i radosnego.

Są jednak tacy rodzice, którzy (całkiem słusznie) obawiają się, że nasze „dorosłe” bakterie, grzyby i inne drobnoustroje (z istnienia niektórych w naszych organizmach możemy nawet nie zdawać sobie sprawy) mogą przenieść się na nieprzygotowane do zmierzenia się z nimi maleństwo.

Poprawiono: niedziela, 15, czerwiec 2014 13:13

Odsłony: 12250

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Jaka rasa psa najlepsza dla rodziny z dzieckiem? cz2

rodzina i pies w domuW pierwszej części artykułu opisałam rasy psów, które są najczęściej polecane rodzicom z dziećmi. (pierwsza część dostępna ► tutaj ◄) Nie opisałam wielu pozostałych ras, ponieważ nie są tak często „polecane dla dzieci”, ale odwołam się do nich w kolejnych puntach. Poniższego artykułu.

Pamiętajmy jednak, co będę podkreślać, że najlepszy psiak do rodziny z dzieckiem to pies dobrany do temperamentu, aktywności, sposobu bycia rodziny oraz taki, który ma zaspokojone potrzeby i jest konsekwentnie uczony. Zależy to nie tylko od rasy, ale w większym stopniu od genów oraz codziennej nauki, wychowania w rodzinie.

Pamiętajmy, że każdy pies jest inny, nikt, nawet hodowca czy trener nie da nam gwarancji, ze dany szczeniak będzie psem spokojnym, łagodnym bezproblemowym. Podobnie jak z dziećmi- w relacji z psem możemy napotkać szereg utrudnień niezależnie od rasy i pochodzenia, jednak tylko my ludzie możemy swoją wiedzą i opanowaniem daną sytuację zmienić.

Poprawiono: niedziela, 16, luty 2014 07:40

Odsłony: 12346

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Kciuk, czy smoczek - okiem psychologa

Przestańmy słuchać specjalistów, zacznijmy ufać naszym dzieciom, powiem więcej uczmy się od naszych dzieci zaufania do naszej natury, do naszego ciała i jego spontanicznych ruchów.

Każdy maluszek to osobny przypadek, wiec cała mądrość leży w matczynej intuicji.

Natura szczodrze obdarzyła nas w to, co dla nas najważniejsze, my jednak ciągle szukamy nowinek na temat tego, co dobre lub złe.

Skoro niemowlę ssie kciuka, a nie chce smoczka, to nie powinno się z tym walczyć. Dzieci już w życiu płodowym ssą kciuka i już na tym etapie rodzi się to przyzwyczajenie. Odruch ssania kciuka pojawia w 32 tygodniu ciąży.
Jeśli chodzi o pierwsze oznaki nawykowego ssania kciuka, to występują one najczęściej ok. 3 miesiąca życia i są jakby przedłużeniem przyjemności płynącej ze ssania związanego z karmieniem.

Poprawiono: sobota, 14, kwiecień 2012 07:33

Odsłony: 9676

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?