WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębów

zgrzytanie zębów u dzieciBruksizm (zgrzytanie zębami) jest to mimowolna i nadmierna aktywność mięśni żwaczy prowadząca do zaciskania zębów i zgrzytania nimi. Najczęściej występuje podczas snu. Osoby, których to dotyczy, mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z występujących u nich zaburzeń. Podczas snu głośno zgrzytają zębami, często budzą się rano z obolałymi mięśniami szczęki lub bólem głowy. Wśród przyczyn tej choroby wymienia się: nadmierny stres, zakażenia pasożytnicze (częsta przyczyna u dzieci), wady zgryzu, nadmierna wrażliwość na stres.
Bruksizm jest trudny do wyleczenia, bowiem przyczyny jego występowania nie są ustalone jednoznacznie. Jedną ze stosowanych form leczenia jest farmakoterapia za pomocą leków uspokajających lub psychoterapia. Bardzo często w leczeniu bruksizmu stosowane są szyny odciążające, które są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta, zakładane są na zęby górne, zazwyczaj podczas snu. Kolejną metodą leczenia jest całkowite wyrównanie zgryzu, które może polegać na stosowaniu aparatów ortodontycznych, wypełnień, koron i implantów.

Poprawiono: wtorek, 09, październik 2012 11:01

Odsłony: 11381

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Fluoryzacja - tak czy nie

funny teethFluor to pierwiastek ważny i niezbędny dla zdrowia zębów i kości. W przypadku zębów działa on wzmacniająco na szkliwo wiążąc związki wapnia dzięki czemu szkliwo jest odporne na rozpuszczanie się w kwasach jakie produkują bakterie oraz zmniejsza podatność zębów na działanie bakterii poprzez ograniczanie ich namnażania.
Fluor dostarczamy sobie codziennie przez picie wody, z żywności, np. chlebie żytnim, serze cheddar, płatkach kukurydzianych) oraz środków do higieny jamy ustnej.
Czasem jednak te źródła nie wystarczają – wówczas wskazanym zabiegiem jest fluoryzacja zębów, polegająca na pokryciu ich lakierem lub żelem o wysokim stężeniu fluoru. Np. Fluormex żel 12, 5 g czynnego fluoru (12 500 ppm), Elmex żel podobnie.

Poprawiono: czwartek, 01, grudzień 2016 10:20

Odsłony: 7589

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Lakowanie

lakowanie zębów u dzieckaZabieg profilaktyczny polegający na wypłyceniu bruzd, czyli zagłębień na powierzchni zębów. Dotyczy zwykle zębów stałych, świeżo wyrzniętych, z nie naruszonymi bruzdami. Zabieg polega na oczyszczeniu powierzchni zęba, wytrawieniu i zalaniu płynnym materiałem zagłębień. Lakowanie zapobiega osadzaniu się resztek pokarmowych na powierzchni zębów przez co zmniejsza ryzyko powstania próchnicy. Lakowaniu podlegają najczęściej zęby trzonowe i przedtrzonowe stałe. Jednak warto zalakować również zagłębienia w innych zębach, np. na powierzchni podniebiennej siekaczy. Do wykonania lakowania nie ma ograniczeń wiekowych, zęby lakuje się wtedy kiedy pojawiają się w buzi .Jeśli to jest 5- latek to lakuje się, tak samo jak u 12- latka np. drugi trzonowiec, jeśli wyrzyna się ósemka w wieku 20 lat to tez się ją lakuje.

Poprawiono: sobota, 27, październik 2012 22:31

Odsłony: 7457

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Kciuk czy smoczek, co lepsze

Jeśli dziecko ma coś ssać to zdecydowanie smoczek. Warto wybrać smoczek ortodontyczny o specjalnym kształcie. Wtedy język, wargi i zęby układają się w najbardziej zbliżony do fizjologicznego położenia.
Do 2 roku życia jest odruch ssania u dziecka i powinien być zaspokajany. Dlaczego dziecko wybiera kciuk?- bo najprościej go włożyć do ust. Często jest tak, że ssie co jest pod ręką- pieluchę, maskotkę, zabawki. Ssanie kciuka jest szkodliwe. Powoduje deformacje przedniego odcinka szczęki, hamowanie rozwoju żuchwy, złe ułożenie języka a co za tym idzie zły rozwój podniebienia. Krótko mówiąc powoduje wady zgryzu. Zmiany, które spowodował kciuk często korygują się same jeśli szybko i radykalnie usunie się zły nawyk wkładania palca do buzi.

Poprawiono: piątek, 13, kwiecień 2012 23:12

Odsłony: 9354

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Pielęgnacja pierwszych zębów

Pastę do zębów należy stosować od pierwszego zęba. Dobrze żeby to była pasta z fluorem. Pasty do zębów dla dzieci zawierają zmniejszoną, specjalnie dopasowaną ilość fluoru. Zaczynamy od niewielkiej ilości pasty (1-2 milimetry), ponieważ dziecko połknie ją podczas szczotkowania. W miarę wzrostu dziecka, można zwiększać ilość pasty do 5 milimetrów. W momencie kiedy dziecko opanuje proces wypluwania, możemy przejść na pastę junior.

Poprawiono: piątek, 13, kwiecień 2012 23:12

Odsłony: 6785

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?