WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Rozwój mowy dziecka - etapy rozwoju

kaja z siudymKażdy z nas, rodziców zastanawia się czy jego dziecko dobrze się rozwija. Najgorsze, co nas może spotkać, to inny przedstawiciel posiadania maleństwa, który zacznie poddawać w wątpliwość umiejętności smyka. Wtedy najczęściej słyszymy: 'a moje mówi już to', 'a jak miał tyle to mówił to...'. Nasza pewność siebie i w zdolności maleństwa topnieje z każdą chwilą.

Poniżej przedstawiamy wam etapy rozwoju mowy dziecka. Pamiętajcie jednak proszę, że każdy z nas - czy to mały czy duży człowiek jest inny. Jedni rozwijają się szybciej, inni wolniej. Jednym chce się szybciej uczyć, inni wolą leniuchować i patrzeć z rozbawioną twarzyczką na wysiłki zestresowanych rodziców. 

Poprawiono: czwartek, 13, luty 2014 21:22

Odsłony: 8498

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Rozwój mowy dziecka - trzylatek nadużywa R

problem z r Dostałam ostatnio pytanie od zatroskanej mamy świeżego przedszkolaka: Czy to normalne, że moje trzy i pół letnie dziecko mówi "rarka" zamiast "lalka", "rody" zamiast "lody" czy "maruch" zamiast "maluch"? Krótkie pytanie, krótka odpowiedź: Nie!

Dziecko do 3 roku życia powinno rozróżniać słowa oznaczające przeciwieństwa (np. jest - nie ma, daj - zostaw), powinno też wskazywać części ciała, zadawać proste pytania, stosować przeczenia i zaczyna używać liczby mnogiej. Pojawiają się głoski "k", "g" i "l".

Czterolatek potrafi rozróżniać wymowę prawidłową i nieprawidłową (sałata - siałata), buduje coraz dłuższe zdania, jest rozumiane przez osoby spoza rodziny i często jeszcze upraszcza najtrudniejsze głoski: „sz”, „ż”, „cz”, „dż”, „r".

Poprawiono: poniedziałek, 10, marzec 2014 12:27

Odsłony: 6937

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Zabawa jako stymulacja rozwoju mowy niemowlęcia. cz.II

wegetarianizmDziecko nie potrzebuje tony nowych zabawek, żeby być szczęśliwym, jest natomiast najszczęśliwsze, kiedy sami poświęcamy mu czas, rodzic - to wielofunkcyjna zabawka, nigdy się nie nudzi i zna tysiące pomysłów! Nie zamykaj jednak dziecka na nowe kontakty z ludźmi ale też je nimi nie atakuj - obserwuj wyraz twarzy swojej pociechy, kiedy spotyka nieznane mu osoby. Nie izoluj jej też od rówieśników - jeśli nie posłałaś dziecka do żłobka, możesz przecież nawiązać kontakty z innymi rodzicami w specjalnych klubach dla mam czy na spacerze w parku. Korzyści są przecież obustronne.

Nasze dziecko ma już prawie rok. Może by tak zaszczepić w nim miłość do książek? Jeśli jeszcze nie czytałaś dziecku książeczek, pora najwyższa aby to nadrobić. Kontakt z książką i oglądanie obrazków to świetny sposób na spędzanie czasu. Można też z powodzeniem używać albumów z rodzinnymi zdjęciami - najciekawsi bohaterowie to przecież my sami i najbliższe nam osoby!

Poprawiono: środa, 29, styczeń 2014 12:45

Odsłony: 7937

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Zabawa jako stymulacja rozwoju mowy niemowlęcia. cz. I

logopeda dziecięcyKażda mama, mniej lub bardziej świadomie, wpływa na rozwój mowy swojego dziecka. Zapewne intuicyjnie wykonuje naprawdę ważne ćwiczenia, które ukryte są pod przykrywką zabawy. Nie wszyscy przecież muszą wiedzieć, że robienie min to "ćwiczenia praksji oralnej", a wyliczanki stymulują prawą półkulę mózgu poprzez melodię i lewą półkulę poprzez uszeregowanie elementów w danej kolejności.

Oto klika wskazówek do zabaw, które nie dość, że są przyjemne i dla rodzica i dla malucha, to jeszcze pełnią bardzo ważną funkcję - stymulują jego chęć do werbalnego komunikowania się.

Poprawiono: środa, 29, styczeń 2014 12:45

Odsłony: 10328

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?