WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Każdy ma prawo decydować o tym, co znajduje się na jego talerzu.

Z Moniką Mrozowską o byciu "wege"


- Wegetarianizm jest dla Ciebie......
czymś tak naturalnym jak oddychanie :-)


- Jak wegetarianizm kształtuje osobowość młodego człowieka?
Bardzo wpływa na wzrost empatii i mam wrażenie, że dziecko jest bardziej wrażliwe na otaczający je świat.


- Kiedy mięso zniknęło z Twojego jadłospisu?

10 lat temu.


- Jak zareagowali najbliżsi?

Moja mama nigdy nie wywierała na mnie presji w żadnej dziedzinie życia. Wiedziała, że nie zrobię sobie krzywdy. Inne osoby z najbliższej rodziny miały jakieś wątpliwości, ale nikt nigdy nie zrobił mi z tego powodu wykładu, że jestem nieodpowiedzialna.


- Co sądzisz o jedzeniu mięsa?

Każdy ma prawo decydować o tym, co znajduje się na jego talerzu. Ja chcę tylko pokazywać, że mięsa nie trzeba jeść, bo jest mnóstwo pysznych alternatywnych sposobów odżywiania.


- Jak wspominasz wege ciąże?

Idealnie!!! Zero mdłości i złego samopoczucia.


- Jakim dzieckiem jest Karola?
Ma bardzo silna osobowość, co często sprzyja konfliktom ;-), ale to przesłodka , rezolutna dziewczynka, z która już w tej chwili można porozmawiać na wiele tematów.


- Czy czujesz, że stając się mamą musiałaś zrezygnować z wielu rzeczy?

Hmmm, ze mną jest taki problem, że ja wcale nie chcę z niczego rezygnować :-) Czasami jest ciężko, ale nie zamieniłabym się z nikim .


- Jak budujecie bliskość w Waszym domu?

Wspólne posiłki, rozmowy, zabawy. Ponieważ bardzo często pracujemy w domu, ta bliskość momentami aż przeszkadza, bo chciałoby się mieć spokój i ciszę, a dzieciaki skaczą po głowie i ciągle czegoś chcą. Ale mamy kochanego dziadka ... :-)


- Karola, podobnie jak Ty nie je mięsa, czy decydując się na wyeliminowanie go z jej diety miałaś jakieś wątpliwości? Co na to Twój mąż?

Gdy poznałam mojego męża, on nie jadł mięsa już od chyba 9 lat. To było dla nas naturalne, że nasze dzieci będą jadły to samo , co my.


- Jak wytłumaczyłaś Karoli niejedzenie mięsa i ryb?

Nie musiałam jej tego tłumaczyć. Raczej musieliśmy tłumaczyć, dlaczego część rodziny je mięso...


- Jaka będzie Wasza decyzja kiedy Karola będzie chciała spróbować mięsa lub ryby?

Proszę bardzo, chociaż nie wydaje mi się :-)


- Jak wyglądają posiłki Twojego dziecka, jak dobierasz składniki, sprawdzasz ich wartości odżywcze?

Nie sprawdzam wartości, mam pewną wiedzę, która pozwala mi na szybkie komponowanie pełnowartościowych posiłków, a mój mąż jest w tej materii wymiataczem :-) , więc mogę spać spokojnie.


- Jak wygląda przykładowy jadłospis Karoli?

Na co dzień jest bardzo prosty. Karolina je dużo różnych kasz (jaglana, jęczmienna, gryczana) do tego jakieś warzywa, trochę nabiału w postaci jogurtu, sera, tofu lub jakieś rośliny strączkowe. Do szkoły zawsze dostaje jakiś owoc, suszone owoce... Od czasu do czasu zje kilka czipsów lub frytki na mieście. Ja wiem, że to nie jest zdrowe, ale nie chcę jej tego zabraniać, bo wiem, że osiągnę w ten sposób dokładnie odwrotny rezultat.


- Czy kiedykolwiek Twojego dziecko lub Ty miałyście jakieś problemy zdrowotne wynikające z niejedzenia mięsa i ryb?

Nigdy, nawet podczas ciąży.


- Czy kiedykolwiek spotkałaś się z brakiem zrozumienia w odniesieniu do Twojej córeczki Karoli – wege malucha?

Nie. Na pierwszy rzut oka widać , że Karolina jest świetnie rozwijającym się dzieckiem. To chyba skutecznie zniechęca do wygłaszania moralizatorskich przemówień w stylu " A może robisz jej krzywdę?"


- Czy bierzecie udział w jakiś akcjach, np. Tydzień Wegetarianizmu lub jakiś demonstracjach w obronie praw zwierząt?

Raczej nie. Tak jak już wspomniałam wolę pokazywać, że można w ten sposób żyć i, że jest to "super fajne" życie. Najpiękniej jest usłyszeć od obcej osoby, że właśnie ta obserwacja zainspirowała ją do zmian. Żadnych nacisków i pouczania, to trudne, ale daje ogroooomne efekty :-)

Poprawiono: czwartek, 01, grudzień 2011 09:56

Odsłony: 6226

Lucyna Wieczorek. Dojrzewalnia róż

dojrzewalnia różDojrzewalnia Róż - co kryje się pod tą nazwą?
Dojrzewalnia to przestrzeń sprzyjająca rozwojowi. Jesteśmy siecią kobiecych organizacji, które współpracują realizując projekty rozwojowe dla kobiet takiej jak właśnie startujący Festiwal PROGRESSteron czy grupa "Kobiety w wewnętrznej podróży", ale też promujemy określony model rozwoju. Mam tu na myśli promocje dialogu między ludźmi, komunikacji opartej na empatii oraz integralnego podejścia do rozwoju wg Kena Wilbera.

Jak się znalazłyście aby stworzyć i rozwijać Dojrzewalnię?
Zaczęło się po ludzku, od spotkań kobiet i rozmów o tym czego na prawdę potrzebujemy. Systematycznie się spotykałyśmy i coraz głębiej poznawałyśmy swoje potrzeby, kiedy okazało się, że czujemy podobnie - postanowiłyśmy razem działać.

Poprawiono: poniedziałek, 25, listopad 2013 09:25

Odsłony: 7117

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Magdalena Środa. Mój wegetarianizm jest procesem

Magdalena ŚrodaCoraz częściej i głośniej mówi się o wegetarianizmie i wegetarianach. Ale również przy tej okazji przeciwnicy mają bardzo dużo do powiedzenia. Dlaczego w Polsce nie ma tolerancji dla nietradycyjnego życia?
Bo w Polsce w ogóle mało jest tolerancji. My tu mamy mit tolerancji a nie rzeczywiste postawy szacunku, zrozumienia, otwartości dla tego co inne, my się "innego" boimy, nie lubimy tego czego nie znamy. Mamy natomiast wiele instytucji, które nieustannie odwołują się do tradycji, tradycję święcą i traktują jako nietykalną.. nawet jeśli związana jest z zaściankiem, czy na przykład z przemocą. Ostatnio politycy i Kościół krytykowali konwencje ONZ ds. przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, bo uznali ją - właśnie - za niezgodną z tradycją. Niezgodne z tradycją są też związki partnerskie, zapłodnienie in vitro i wegetarianizm. Dodatkowo to ostatnie - według wyznawców "tradycji" - związane jest z przynależnością do sekty. Bo jak ktoś nie je wieprzowiny to widać "nie nasz".

Fot. Marzena Safader.

Poprawiono: niedziela, 15, grudzień 2013 20:55

Odsłony: 10288

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Magda Kumorek - Życie jest cudem

Magdalena KumorekMagda Kumorek to spokojna woda czy nieokiełznany żywioł?

Morze, które czasem bywa wzburzone.

Czym jest dla Pani życie?

Cudem.

Co ceni a czego nienawidzi Pani u ludzi?

Cenię szczerość i pasje ,nie lubię chamstwa i głupoty.

Poprawiono: niedziela, 15, grudzień 2013 23:25

Odsłony: 8207

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Maria Szyszkowska 'O istocie wegetarianizmu'

Wegetarianizm to dla Pani...
Wegetarianizm jest dla mnie wyrazem szacunku dla zwierząt. Jest też zarazem protestem wobec swoistego Maria Szyszkowskakanibalizmu. Jest też wyrazem protestu wobec bestialskich metod hodowli drobiu i bydła. Jest również protestem wobec brutalnego sposobu zabijania zwierząt.


Od kiedy i dlaczego wyeliminowała Pani mięso ze swojego życia?
Przestałam jeść mięso 15 lat temu. Uczyniłam to pod wpływem rozmów prowadzonych ze znajomą mojej ciotki – teozofką i wegetarianką. Momentem przełomowym, czyli decyzją nie jadania mięsa, było uświadomienie sobie, że zjadamy mięso wadliwie hodowanych i zabijanych w stanie stresu zwierząt. Uświadomienie sobie tego, że zjadanie takiego mięsa prowadzi do chorób.


Gdyby miała Pani stworzyć definicję wegetarianizmu w ujęciu filozoficznym to jakby brzmiała?
Wegetarianizm to wyraz szacunku dla istot żyjących; zwierzęta nie są gorsze od ludzi lecz jedynie inne.

Poprawiono: środa, 29, styczeń 2014 12:16

Odsłony: 7742

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?