WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Mariusz Gierszewski, dziennikarz radia Zet. Wege dla mediów nie istnieje

Mariusz GierszewskiWegetarianizm i weganizm to tematy medialne czy tematy, których nie warto podejmować?
To tematy, które trzeba podejmować, ale warto pamiętać, że dla mainstreamowych mediów są to tematy poboczne. Media ogólnopolskie sięgają po nie tylko jak naprawdę nic się nie dzieje w polityce czy gospodarce. Niestety, tak jest i ubolewam nad tym.


O 'roślinożercach' bardzo często w Polsce mówi się w kontekście głośnych manifestacji, kontrowersyjnych akcji. Czy mówienie o wege, ale w kontekście pozytywnym i inspirującym do zmiany swoich przyzwyczajeń ma siłę przebicia w polskich mediach?

Odpowiedź na to, jak i poprzednie pytanie jest bardzo złożona. Media zmieniają się, ale kierunek tych zmian jest dla mnie nie do zaakceptowania. Pogoń za niesprawdzonym newsem, krew na pierwszej stronie, sensacja - to jest dziś najważniejsze. Stąd często pozytywne akcje muszą się posuwać do kontrowersyjnych działań aby się przebić, zwrócić na siebie uwagę. Ale nie tędy droga. Potrzebny jest upór i konsekwencja w przekonywaniu do swoich racji. W mediach brakuje rzetelnych informacji, popartych naukowymi badaniami o wpływie diety wege na zdrowie, samopoczucie.

Poprawiono: niedziela, 15, grudzień 2013 23:01

Odsłony: 8930

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Marta Sobiło. Bo prawdziwe BLW dzieje się ‘przy okazji’

BLW, samodzielne jedzenie dzieciWegetarianizm to dla Ciebie?
Coś o co starałam się bardzo długo. Od lat. Pierwsza próba w 1LO- jakieś 15 lat. Pół roku bez mięsa, cała rodzina z wieczną pretensją. Ostatecznie pogorszył mi się wzrok i jako nastolatka nie mająca siły przebicia wśród rodziny dałam sobie wmówić że to przez niejedzenie mięsa. Inna sprawa, że nie miałam Internetu i nie wiedziałam jak skomponować dietę. Nie miałam 'mentora' :)


Od kiedy i dlaczego zostałaś wege?

Od tamtej pory jadłam coraz mniej mięsa, od jakichś 10 lat brzydziło mnie, od 5 miałam wyrzuty sumienia za każdym razem kiedy je jadłam. Ostatecznie zakończyłam przygodę mięsną kiedy mój schroniskowy pies olbrzym wrócił mokry ze spaceru i zapachniało mi foie gras, które wmuszano mi niegdyś we Francji (jedz, drogie było!) i stwierdziłam że nie będę jadła psa. Mięsa znaczy, ale kojarzy mi się ono z psem, moim, lubianym jako żywe zwierzę :)

Poprawiono: poniedziałek, 25, listopad 2013 09:24

Odsłony: 7761

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Michał Olszański. Zwierzęta uczą miłości

Świat bez zwierząt byłby……
Świat bez zwierząt byłby pusty i bezbarwny.

W Pana domu schronienie znalazły cztery psy i dwa koty. Jak do Pana trafiły i czym Pana ujęły?
Od 20 lat mieszkamy w Chyliczkach, gdzie mamy duży ogród. Od tego czasu przewinęło się przez nasz dom wiele zwierzaków, niestety z powodu bardzo ruchliwej szosy kilka kotów i jeden pies straciło tam życie. Zawsze przygarnialiśmy zwierzęta po przejściach, głównie z Celestynowa, bo zaprzyjaźniliśmy się z szefową tego schroniska, Izą Działak.

Poprawiono: czwartek, 28, listopad 2013 12:10

Odsłony: 8186

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Małgorzata Desmond o wegedzieciakach

Jak współczesna medycyna zapatruje się na dietę wegetariańską i wegańską wśród dzieci?

Największe medyczne bądź żywieniowe organizacje na świecie, takie jak American Dietetic Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków), British Dietetic Association (Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyków), Dieticians of Canada (Dietetycy Kanady) uznają prawidłowo skomponowane diety wegetariańskie i wegańskie jako odpowiednie na każdym etapie rozwoju człowieka, włączając w to dzieciństwo, ciążę, czy karmienie piersią.  W przypadku diety wegetariańskiej czy wegańskiej u dzieci, potwierdzają to stanowisko Canadian Pediatric Society (Kanadyjskie Stowarzyszenie Pediatrów), brytyjski odpowiednik Narodowego Funduszu Zdrowia (National Health Service), jak również rządowe publikacje zaleceń żywieniowych w USA czy publikacje Amerykańskiej Akademii Pediatrów.

Poprawiono: środa, 29, styczeń 2014 12:17

Odsłony: 19884

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Natalia Przybysz - jest mi coraz lepiej wśród bliskich

O swoim prywatnym wegeświecie dla wegemaluch.pl opowiada Natalia Przybysz


- Od kiedy i z jakich powodów przeszłaś na wegetarianizm?
To było chyba w piątej klasie podstawówki. Nasza mama próbowała wszystkiego by wyleczyć się z ciężkiej odmiany astmy oskrzelowej. Spędzała wtedy miesiące w szpitalu a lekarze tracili koncepcję. Kiedy postawiono na niej tzn krzyżyk zaczęła terapię głodówkową. Po dwudziestodniowym poście nie mogła wrócić do mięsa. Wtedy ja i Paulina zaczęłyśmy zadawać pytania: Co to jest mięso. Skąd się bierze? etc... Jako dzieci byłyśmy w szoku poznawszy prawdę że to są zabite zwierzęta i też postanowiłyśmy zostać wegetariankami.


- Jak przebiegała ciąża i jak lekarza reagowali na jej "bezmięsność" ?

Mój lekarz chciał tylko bym dbała o morfologię. Brałam suplementację witaminową i pamiętałam o odpowiednich ilościach strączkowych. Było super.


- Jak pediatrzy reagowali na fakt, że Aniela nie je mięsa?

Różnie. Ale ma dobre wyniki i kontakt z dietetykiem vegańskim. Jest super. Rośnie zdrowo i ma super nastrój i apetyt.


- Jak wytłumaczyłaś Anieli dlaczego nie jedzą mięsa?

Ona jeszcze nie wie co to jest - ma półtora roku.


- Jak rodzina reagowała na Wasz wegetarianizm?

Moja rodzina jest w połowie wegetariańska. Muszę z dumą donieść że mój partner życiowy od kilku miesięcy jest wegetarianinem. Jest mi coraz lepiej wśród bliskich. Widzę jak można wpływać na nich - Jedynie dobrym przykładem, Własnym zdrowiem, pozytywnym nastawieniem i Smaczną kuchnią. Dużo im gotuję i są zadowoleni - nawet Ci mięsni krewni:)

Poprawiono: niedziela, 06, maj 2012 12:00

Odsłony: 9359

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?