WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Przemoc to forma bezsilności, rozmowa z Lucyną Kicińską z Fundacji Dzieci Niczyje

przemoc to forma bezsilnościPrzemoc co kryje się pod tym słowem? Jak je rozumieć?

Przemoc to bardzo szerokie pojęcie. To nie tylko bicie, które pozostawia widoczne ślady – siniaki, zadrapania czy złamaną rękę, to także szarpanie czy popychanie. Z drugiej strony jest także przemoc emocjonalna: wyzywanie, przezywanie, umniejszanie wartości danej osoby, zastraszanie czy izolowanie. Oczywiście w pojęciu ‘przemoc’ znajduje się wykorzystywanie seksualne. Ma ono miejsce wtedy, gdy osoba doświadcza kontaktu seksualnego, niestosownego, erotycznego zachowania, na który się nie godzi, Pamiętajmy, że jeśli mówimy o wykorzystywaniu seksualnym dzieci, to zgoda czy forma wykorzystania nie ma znaczenia – zawsze jest to przemoc.

Przemoc to też zaniedbywanie, np. gdy dziecko nie jest ubrane odpowiednio do pory roku – zimą nosi letnie buty lub na odwrót, gdy nie są zapewniane jego podstawowe potrzeby. W obecnych czasach popularność w tym negatywnym słowa znaczeniu zyskuje cyberprzemoc. Ludzie coraz częściej pozwalają sobie na piętnowanie innych – obrażanie, publikowanie ośmieszających filmików, zdjęć, oczywiście bez zgody osoby na niej występującej.

Komentarze jak i kontekst zamieszczonego materiału w Internecie może być równie krzywdząca i bolesna jak pozostałe formy przemocy. O przemocy warto pomyśleć z pozycji ofiary, dla której czyjeś zachowanie może być ogromnym ciosem, mającym konsekwencje w dalszym życiu.

Poprawiono: poniedziałek, 19, sierpień 2013 22:23

Odsłony: 8361

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Sylwia Chutnik, prezes Fundacji MaMa dla wegemaluch.pl

Sylwia ChutnikSywila Chutnik to cicha woda czy trudny do ujarzmienia żywioł?

To, oczywiście, zależy od sytuacji. Zazwyczaj jestem jednak spokojnym żywiołem.

 

Jesteś prezesem fundacji MaMa, czym się zajmujecie?

Nasza fundacja zajmuje się szeroko pojętymi prawami matek. Założyłam  ją z koleżankami w2006 roku w Warszawie. Działamy organizując kampanie  społeczne (np "O Mamma Mia! Tu wózkiem nie wjadę" na rzecz  przystosowania przestrzeni publicznej do wózków dziecięcych i  inwalidzkich), akcje na rzecz praw pracowniczych ("Opowieści Grozy",  czyli przykłady zwalniania matek z pracy), konkursy ("Głos Ma MaMa!"  czy fotograficzny "Pępek Świata") oraz projekty prawne (porady on-line  i warsztaty dla uchodźczyń)i artystyczno-edukacyjne ("Warszawa Kobiet"  mający na celu uchronienie od zapomnienia kobiet mających wpływ na  historię miasta i kraju). Staramy się pokazać, że po urodzeniu dziecka kobieta może realizować  swoje pasje i żyć szczęśliwie.

Poprawiono: niedziela, 15, grudzień 2013 23:20

Odsłony: 8059

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Wege po angielsku, rozmowa z Liz O'Neill z brytyjskiego The Vegetarian Society

wegetarianizm po angielskiJaki jest stosunek Anglików do wegetarianizmu i weganizmu?

Wegetarianizm jest traktowany jak coś 'normalnego', natomiast weganizm staje się coraz bardziej popularny. Oczywiście argumenty na rzecz weganizmu są powszechnie znane. Jednak większość ludzi w Wielkiej Brytanii je mięso i nie mają ochoty z tego zrezygnować. Wiele organizacji, w szczególności związanych z ochroną środowiska wraz z grupami charytatywnymi organizuje kampanie, które informują i uświadamiają jakie szkody wyrządza mięsny przemysł. Zachęcają ludzi aby nawet jeżeli nie chcą zostać wegetarianinami - ograniczyli mięso. I to przynosi efekt, konsumpcja mięsa spada, ale nie ma to przełożenia na zwiększenie ilości wegetarian i wegan. 

Ilu członków liczy wasza organizacja?

11,500

Poprawiono: środa, 29, styczeń 2014 12:22

Odsłony: 6817

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Urszula Dudziak, Życie jest cudowne

Urszula dudziak wszystko graZostajesz poproszona o napisanie piosenki obrazującej Twoje życie. Jaki miałaby ona tytuł?

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Ja traktuje to wszystko co mnie spotkało, to moje wspinanie się po schodach, jako coś co miało się wydarzyć. Mimo że czasami wyłam, weszłam na samą górę i teraz mam piękny widok. Wiem, że było warto.

Wszystko co mnie spotkało złego i dobrego również, choć uczymy się przede wszystkim na tych złych i ciemniejszych stronach życia, czegoś mnie nauczyło.

Z każdej sytuacji, nawet tej nieprzyjemnej umiałam i umiem wyciągać wnioski dzięki czemu teraz jestem osobą, która ma fajną harmonię i równowagę w sobie, i mam taką fajną optykę na życie.

Mam bardzo dużo humoru w sobie. Kocham ludzi i oni mnie kochają. Uważam, że bardzo ważne jest to aby zdawać sobie sprawę w życiu z bardzo małych rzeczy, małego ziarenka, któremu gdy poświęcimy uwagę, czas i siebie wykiełkuje przynosząc samo dobro i szczęście.

Poprawiono: wtorek, 24, grudzień 2013 11:07

Odsłony: 8539

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Wegetarianizm po czesku, rozmowa z Jitka Skočková

wegetarianizmIlu wegetarian i wegan jest w Czechach?

Dysponujemy tylko badaniami przeprowadzonymi w 1999 roku przez firmę Stemmark. Według ich raportu w Republice Czeskiej żyje ok. 2% wegetarian. To jednak są już dane nieaktualne. Pojawia się coraz więcej stron internetowych o tematyce wegetariańskiej, na przykład w 2000 roku było ich tylko dwie, a w 2011 już jedenaście, w tym dziewięć dedykowanych jedynie weganizmowi, co może oznaczać, że u nas w Czechach weganizm "wygrywa" z wegetarianizmem.

Poza tym pojawia się coraz więcej restauracji serwujących wegetariańskie dania: w Pradze w 2000 roku było ich tylko cztery, a 2011 już dwadzieścia. Natomiast w Brnie 2000 roku było trzy, w 2011 - jedenaście. Oczywiście dzisiaj może ich być znacznie więcej.  

Poprawiono: czwartek, 28, listopad 2013 14:06

Odsłony: 7748

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?