WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Fanatyzm jest niezdrowy, rozmowa z psycholog Dorotą Hołówką

wegetariański fanatyzmWegetarianizm i weganizm to tylko dieta czy również sposób myślenia, życia?
Dla mnie jest to przede wszystkim sposób życia. Zauważyłam dużą zależność pomiędzy rozwojem osobistym, a sposobem odżywiania się, im więcej harmonii wprowadzamy do swojego życia, tym mniej mięsa jemy.

Wegetarianizm nie wspominając o wegnizmie w kontekście dzieci wywołują w Polsce bardzo dużo kontrowersji dlaczego nie potrafimy o tym temacie spokojnie rozmawiać?
Szczerze mówiąc nie rozumiem tego szumu i zastanawiam się czy sami wegetarianie nie robią zamieszania. Już samo etykietowanie się pod nazwą wegetarianie jest trochę prowokujące i sugeruje podział. Ja nie jem mięsa, ale myślę, że z szerokiego grona moich znajomych prawie nikt tego nie zauważył, dla mnie jest to coś absolutnie normalnego: jeden nie je szpinaku, drugi owoców, kolejny mięsa.

Jeśli chodzi o dzieci, to wystarczy od czasu do czasu zrobić badania, aby przekonać się, że wegetariańska dieta jest zdrowa.
Problem ten łączy się również z obrońcami praw zwierząt, którzy zamiast uczyć miłości i szacunku do zwierząt produkują kolejne pokłady agresji.

Skąd biorą się rozterki wegerodziców odnośnie diety swoich dzieci?
Rozterki najczęściej związane są z naszą wrażliwością na ocenę bliskich i środowiska, w którym żyjemy. Im mamy mniej wiary w to, co robimy i w siebie tym bardziej podatni jesteśmy na krytykę, przyciągając tym samym ludzi, którzy produkują kolejne wątpliwości. Ludzie karmią nas swoimi wątpliwościami, a my nie wierząc w swoją intuicję produkujemy pokłady osłabiających myśli, permanentnie zamartwiając się. Najczęstsze uwagi prawdopodobnie usłyszymy od naszych rodziców i to chyba nikogo nie zdziwi, że większość z nich wierzy, że mięso daje siłę. Wychowali się w czasach, kiedy królowało takie przekonanie i mają prawo tak myśleć.

Zdarza się, że mama wegemalucha uzależnia kontynuację diety dziecka od reakcji rodziny - to wynik braku zaufania do siebie i własnych przekonań?
Zdecydowanie tak, niektórzy z nas zachowują się jakby nie zauważyli, że są już dorośli i mogą o sobie decydować. Rezygnują z siebie i swoich potrzeb na rzecz świętego spokoju lub ze strachu. Niestety takie zachowanie powoduje unieważnienie własnej tożsamości i jest katastrofalne w skutkach. Ważne jest, aby znaleźć w sobie odwagę i wewnętrzną zgodę do powiedzenia tak swoim potrzebom! Z pełnym szacunkiem dla drugiej osoby.

Jakie najczęśćiej błędy popełniają wegerodzice?
Za dużo robią zamieszania i paniki wokół diety, przez to dziecko czuje się inne albo lepsze albo gorsze. Nie słuchają dziecka, czasami organizm potrzebuje mięsa i komunikuje nas o tym. Mówienie maluchowi, że jedzenie mięsa jest czymś złym na pewno mu nie służy. Lepiej podkreślić, że jedzenie warzyw jest zdrowe niż mówić, że mięso jest niedobre. Jeśli sami jesteśmy wolnymi jednostkami, będziemy szanować wolność wyboru innych, inaczej mówiąc skoro nie jemy mięsa przez szacunek do zwierząt, szanujmy tych, którzy uważają, że jedzenie mięsa jest zgodne z naturą człowieka. Czasami spotykam wegetarian, którzy z wypiekami na twarzy mówią o swoich poglądach- ja proponuję normalność, fanatyzm jest niezdrowy.

Niektórzy przedstawiciele środowiska wegetarian i wegan uważają się za lepszych lub gorszych od innych. Dlaczego?
Czasami nasze przekonania na temat mięsa są tak negatywne, że zaczynamy odczuwać podświadomą agresję do ludzi, którzy je spożywają, w skrajnych sytuacjach może dojść do odrzucenia wszystkich ,,mięsożerców,, . Automatycznie postrzegamy wtedy innych jako gorszych: jestem lepszy, bo nie jem mięsa. Dlatego warto zwrócić uwagę, co przekazujemy naszym dzieciom.
Kiedyś usłyszałam pytanie małego dziecka: ,,mamusiu mięsa nie mogę jeść dlatego, że zwierzątka są niedobre? Mama zaczęła opowiadać o tym niedobrzy są ludzie, którzy zabijają zwierzęta, a dziecko zapytało ponownie,, tzn:,, że te zwierzęta, które jedzą inne zwierzęta są niedobre,, To dziecko miało szczęście, bo zapytało. Jednak w przypadku kiedy maluch stworzy niewłaściwe skojarzenia w mózgu, ciężko potem będzie ,, dogrzebać się,, z jakiego powodu dorosły już człowiek nie toleruje zwierząt lub ludzi, którzy jedzą mięso.

Patrzymy na siebie jako gorszych -kiedy sami nie czujemy się na tyle ważni, żeby myśleć nietypowo. W takich sytuacjach kieruje nami lęk przed odrzuceniem i ogromna potrzeba akceptacji społeczeństwa, więc uważamy, że dobre jest to, co toleruje większość. Wypieramy nasze potrzeby i wewnętrzny głos, działając wbrew sobie -to bardzo destrukcyjne zachowanie, które prędzej czy później prowadzi do tego, że nie wiemy kim tak naprawdę jesteśmy, przestajemy wierzyć sobie i naszym decyzjom, coraz intensywniej odczuwamy lęk, nad którym trudno zapanować. Dlatego mniej analizujmy, więcej słuchajmy ciała.

Pani syn jest weganinem od urodzenia - jak Pani dbała o prawidłowo wegetariańskie dzieckozbilansowaną dietę? Ufała sobie czy konsultowała się z lekarzami?
Mój syn sam decydował, co chce jeść, ja podsuwałam mu różne produkty, a on wybierał to, co mu smakuje. Nigdy nie konsultowałam się z lekarzami, ewentualnie szukałam w miejscach typu wegemaluch.pl inspiracji.

Czy zdarzały się przedszkolno-szkolne przypadki, gdy Pani syn spotkał się z brakiem tolerancji względem jego diety?
To było trochę inaczejJ to Filip kiedy zaczął czytać i korzystać z Internetu przekonał się, że jest weganinem. Nigdy w domu nie używamy tego określenia.

Mój syn nie je produktów pochodzenia zwierzęcego z prostej przyczyny, ponieważ ich nie lubi. Kiedy byłam z nim w ciąży przestało mi smakować mięso, kilka miesięcy później okazało się, ze mój syn wypluwa wędliny, mięso ryby, mleko, jajka- dlatego pisałam, że jest weganinem od urodzenia. To on wybrał za mnieJ a nie ja za niego.

Pani syn to wolna osoba, czy kiedykolwiek zapytał Panią wprost - dlaczego "wybrała" Pani za niego sposób żywienia. Bo przecież "odebrała" mu Pani możliwość spróbowania mięsa, nabiału.
Kiedy poszedł pierwszy dzień do szkoły otrzymałam telefon od wychowawczyni z zapytaniem czy Filip rzeczywiście uczulony jest na produkty pochodzenia zwierzęcego? W związku z tym, że u nas w domu traktowaliśmy jego weganizm jako coś normalnego nie wiedział jak przekazać nauczycielom, że nie je mięsa, wymyślił więc, że jest uczulony. Dla mnie to było bardzo odciążające, nie musieć tłumaczyć się przed nauczycielami, bo przecież tak naprawdę nie wiem, dlaczego Filip nie je mięsa. Od tamtej pory nigdy i nigdzie nie ma z tym problemu.

Kiedy obserwuję go widzę jak podchodzi do tego tematu z dużym poczuciem humoru, który pewnie w jakimś stopniu zawdzięcza odżywianiu.


Dla wegemaluch.pl Dorota Hołówka, założyciel Stowarzyszenia Nowa Psychologia, psycholog, pedagog, international coach ICC, jest ekspertem w dziedzinie budowania relacji oraz swobodnego realizowania celów i marzeń.Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poprzedni Następny
Jesteśmy otwarci na współpracę

Jesteśmy otwarci na współpracę

Wywiad

Podstawowa szkoła imienia Stanisława Kostki Potockiego nr. 261, lokalizacja warszawski wilanów. Od razu, bez owijania w bawełnę poruszam temat stołówki. Muszę przyznać, że dawno nie byłam tak miło zaskoczona. Pełna współpraca - wegetarianizm - proszę...

Zdrowie na talerzu, rozmowa z Iwoną Kibil, specjalistą ds. żywienia

Zdrowie na talerzu, rozmowa z Iwoną Kibi…

Wywiad

Od kiedy i dlaczego zostałas weganką? Jestem weganką od kilku lat (nie potrafię dokładnie sprecyzować od kiedy) i przechodziłam w ten nurt żywienia stopniowo. Od czasu liceum byłam wegetarianką jedzącą nabiał...

Polskie Towarzystwo Dietetyki. Prawidłowe odżywianie to styl życia, dr. inż. Danuta Gajewska

Polskie Towarzystwo Dietetyki. Prawidłow…

Wywiad

Temat zdrowego i świadomego jedzenia zagościł na dobre w m.in. mediach i internecie. Czy to jest nowa moda, która zaraz minie? To nie jest krótkotrwała moda na zdrowe żywienie tak jak...

Urszula Dudziak, Życie jest cudowne

Urszula Dudziak, Życie jest cudowne

Wywiad

Zostajesz poproszona o napisanie piosenki obrazującej Twoje życie. Jaki miałaby ona tytuł? Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Ja traktuje to wszystko co mnie spotkało, to moje...

Czesław i Elżbieta Lang, weganizm - nasza droga do zdrowia

Czesław i Elżbieta Lang, weganizm - nasz…

Wywiad

Kiedy i dlaczego zmieniliście styl życia? Czesław Lang:Stało się to trochę przypadkiem, trochę też z konieczności rzeczy, ponieważ w pewnym momencie mojego życia miałem problemy ze zdrowiem. Miałem problemy z arytmią, miałem...

Wegetarianizm po czesku, rozmowa z Jitka Skočková

Wegetarianizm po czesku, rozmowa z Jitka…

Wywiad

Ilu wegetarian i wegan jest w Czechach? Dysponujemy tylko badaniami przeprowadzonymi w 1999 roku przez firmę Stemmark. Według ich raportu w Republice Czeskiej żyje ok. 2% wegetarian. To jednak są już...

Przemoc to forma bezsilności, rozmowa z Lucyną Kicińską z Fundacji Dzieci Niczyje

Przemoc to forma bezsilności, rozmowa z …

Wywiad

Przemoc co kryje się pod tym słowem? Jak je rozumieć? Przemoc to bardzo szerokie pojęcie. To nie tylko bicie, które pozostawia widoczne ślady – siniaki, zadrapania czy złamaną rękę, to także...

Wege po angielsku, rozmowa z Liz O'Neill z brytyjskiego The Vegetarian Society

Wege po angielsku, rozmowa z Liz O'Neill…

Wywiad

Jaki jest stosunek Anglików do wegetarianizmu i weganizmu? Wegetarianizm jest traktowany jak coś 'normalnego', natomiast weganizm staje się coraz bardziej popularny. Oczywiście argumenty na rzecz weganizmu są powszechnie znane. Jednak większość...

Wegetarianizm w wydaniu bułgarskim - rozmowa z Lubomir'em Stoyanov'em

Wegetarianizm w wydaniu bułgarskim - roz…

Wywiad

Ilu wegetarian żyje w Bułgarii?Nie ma oficjalnych statystyk, ale sądzę, że jest to około 2-3% populacji.Od kiedy działa Wasza organizacja i ilu ma członków?Bułgarski wegetarianim i weganizm odrodził się w...

Mariusz Gierszewski, dziennikarz radia Zet. Wege dla mediów nie istnieje

Mariusz Gierszewski, dziennikarz radia Z…

Wywiad

Wegetarianizm i weganizm to tematy medialne czy tematy, których nie warto podejmować?To tematy, które trzeba podejmować, ale warto pamiętać, że dla mainstreamowych mediów są to tematy poboczne. Media ogólnopolskie sięgają...

Dieta tradycyjna jest dietą zabójczą, rozmowa z Prof. Januszem Książykiem

Dieta tradycyjna jest dietą zabójczą, ro…

Wywiad

Dieta wegetariańska wśród dzieci wzbudza wiele kontrowersji. Jak to się stało że Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" promuje ten sposób żywienia? Zespół lekarzy z CZD wychodzi z założenia, że promowanie...

Wegetarianizm, to spokojna, kojąca muzyka. Piotr Sawicki -  Pola Quartet Jazz

Wegetarianizm, to spokojna, kojąca muzyk…

Wywiad

Świat muzyka to świat dźwięków - czy od razu po przebudzeniu - obrazy, słowa, gesty układają się w nuty?Raczej melodie pojawiają się w mojej głowie pod wpływem różnych emocji. To...

Magdalena Środa. Mój wegetarianizm jest procesem

Magdalena Środa. Mój wegetarianizm jest …

Wywiad

Coraz częściej i głośniej mówi się o wegetarianizmie i wegetarianach. Ale również przy tej okazji przeciwnicy mają bardzo dużo do powiedzenia. Dlaczego w Polsce nie ma tolerancji dla nietradycyjnego życia?Bo...

Agnieszka Kaczanowska. Matki to mistrzynie zarządzania czasem.

Agnieszka Kaczanowska. Matki to mistrzyn…

Wywiad

Mama +dziecko + praca czy jedna kobieta może połączyć te składniki bez rezygnacji z siebie i swojego życia? Być może to mieszanka wybuchowa ;-) ale jakże ekscytująca! A tak na serio...

Pozytywna nienormalność, rozmowa z Anitą, matką i testerką kosmetyków

Pozytywna nienormalność, rozmowa z Anitą…

Wywiad

Od kiedy testujesz kosmetyki dla dzieci i kobiet?Kosmetyki dla kobiet testuję od czasu kiedy ich zaczęłam używać – jak każda z nas. Przecież kupując nowy kosmetyk nigdy nie ma się...

Julia Pietrucha. Nie godzę się na cierpienie zwierząt

Julia Pietrucha. Nie godzę się na cierpi…

Wywiad

Życie jest.... zaskakujące. Wiele rzeczy dzieje się obok nas, ale często nie zwracamy na nie uwagi. Dlatego staram się mieć otwarty umysł, słuchać ludzi, rozmawiać z nimi, żeby niczego nie przeoczyć. Budzi...

Katarzyna Bogucka. O ilustrowaniu dziecięcego świata

Katarzyna Bogucka. O ilustrowaniu dzieci…

Wywiad

Dzieci to bardzo wymagający odbiorcy - nie boi się Pani konfrontować swojej wizji ze światem Najmłodszych?Dzieci to przede wszystkim bardzo otwarci odbiorcy. Ich świat, a może bardziej jego otoczenie jest...

Lucyna Wieczorek. Dojrzewalnia róż

Lucyna Wieczorek. Dojrzewalnia róż

Wywiad

Dojrzewalnia Róż - co kryje się pod tą nazwą?Dojrzewalnia to przestrzeń sprzyjająca rozwojowi. Jesteśmy siecią kobiecych organizacji, które współpracują realizując projekty rozwojowe dla kobiet takiej jak właśnie startujący Festiwal PROGRESSteron...

Dominika Zaręba. Ekożycie bez granic

Dominika Zaręba. Ekożycie bez granic

Wywiad

Ekoturystka - brzmi ciekawie, intrygująco, ale również tajemniczo. Co kryje się pod tym hasłem?Ekoturystyka to styl podróżowania bliskiego naturze, aktywny i poznawczy. To podróżowanie w miejsca wyróżniające się bogactwem przyrody...

Marta Sobiło. Bo prawdziwe BLW dzieje się ‘przy okazji’

Marta Sobiło. Bo prawdziwe BLW dzieje si…

Wywiad

Wegetarianizm to dla Ciebie?Coś o co starałam się bardzo długo. Od lat. Pierwsza próba w 1LO- jakieś 15 lat. Pół roku bez mięsa, cała rodzina z wieczną pretensją. Ostatecznie pogorszył...

Agnieszka Mocarska. Wszystko ma duszę

Agnieszka Mocarska. Wszystko ma duszę

Wywiad

Wegetarianizm to dla Ciebie?Compassion over cruelty. Podoba mi się świat, w którym nie zabija się, nie poniża – ogólnie nie używa nikogo. Bliski jest mi indiański animizm, według którego wszystko...

Jola Słoma, Mirek Trymbulak. Smak smakuje węchem

Jola Słoma, Mirek Trymbulak. Smak smakuj…

Wywiad

Jak smakuje smak? Jola Słoma: Smak smakuje węchem. Niestety okazuje się, że bez węchu nie ma smaku. Przekonałam się o tym, gdy po powrocie z Indii zachorowałam na zapalenie płuc...

Karolina Gruszka. Wegetarianizm jest spójną częścią mnie

Karolina Gruszka. Wegetarianizm jest spó…

Wywiad

Od kiedy i dlaczego została Pani wege?Wegetarianką zostałam w siódmej klasie podstawówki. Wspólnie z przyjaciółką zaczęłyśmy interesować się problemami związanymi z ekologią, ochroną zwierząt. Po raz pierwszy prawdziwie uświadomiłam sobie...

Zwierze nie jest rzeczą wywiad z Cezarym Wyszyńskim

Zwierze nie jest rzeczą wywiad z Cezarym…

Wywiad

Budzisz się rano i o czym myślisz?Zastanawiam się czy będą dzisiaj korki w drodze do siedziby fundacji, co jest do zrobienia tego dnia – chyba o tym samym, co każdy...

Michał Olszański. Zwierzęta uczą miłości

Michał Olszański. Zwierzęta uczą miłości

Wywiad

Świat bez zwierząt byłby……Świat bez zwierząt byłby pusty i bezbarwny. W Pana domu schronienie znalazły cztery psy i dwa koty. Jak do Pana trafiły i czym Pana ujęły?Od 20 lat mieszkamy...

Pies za kratkami wywiad z mjr Romanem Paszko

Pies za kratkami wywiad z mjr Romanem Pa…

Wywiad

„W ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę”  A Camus Przyjaciele, czyli pies w celiPod taką nazwą programu kryje się przyjaźń jaka tworzy się pomiędzy skazanymi, biorącymi udział w programie...

Magda Kumorek - Życie jest cudem

Magda Kumorek - Życie jest cudem

Wywiad

Magda Kumorek to spokojna woda czy nieokiełznany żywioł? Morze, które czasem bywa wzburzone. Czym jest dla Pani życie? Cudem. Co ceni a czego nienawidzi Pani u ludzi? Cenię szczerość i pasje ,nie lubię chamstwa i...

Patrycja Kosiarkiewicz - Słucham duszy

Patrycja Kosiarkiewicz - Słucham duszy

Wywiad

Wegetarianizm to dla Pani? Jedyna opcja. Od kiedy i dlaczego została Pani wegetarianką? Jestem vege od 1998. Dlaczego? Cóż, z powodów duchowych. Praktykuję pracę nad świadomością - gdy się to robi na poważnie...

Paulina Przybysz - Świat będzie lepszy

Paulina Przybysz - Świat będzie lepszy

Wywiad

Bycie wege to dla Ciebie....Rzecz naturalna. Zjedzenie mięsa jest dla mnie abstrakcyjne jak spożycie na przykład kawałka styropianu. Po prostu nie wiem po co miałabym robić coś tak dziwnego i...

Agata Buzek. Świadomy wegetarianizm

Agata Buzek. Świadomy wegetarianizm

Wywiad

Wegetarianizm to dla Pani.... Naturalna i prosta konsekwencja moich przekonań.Kocham zwierzęta i nie wyobrażam sobie że raz się nimi zachwycam, głaszczę, a za chwilę zjadam – i nie pamiętam że w...

Małgorzata Desmond o wegedzieciakach

Małgorzata Desmond o wegedzieciakach

Wywiad

Jak współczesna medycyna zapatruje się na dietę wegetariańską i wegańską wśród dzieci? Największe medyczne bądź żywieniowe organizacje na świecie, takie jak American Dietetic Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków), British Dietetic Association (Brytyjskie...

Sylwia Chutnik, prezes Fundacji MaMa dla wegemaluch.pl

Sylwia Chutnik, prezes Fundacji MaMa dla…

Wywiad

Sywila Chutnik to cicha woda czy trudny do ujarzmienia żywioł? To, oczywiście, zależy od sytuacji. Zazwyczaj jestem jednak spokojnym żywiołem.   Jesteś prezesem fundacji MaMa, czym się zajmujecie? Nasza fundacja zajmuje się szeroko pojętymi...

Dezerter dla WegeMaluch.pl

Dezerter dla WegeMaluch.pl

Wywiad

Wegetarianizm to tylko dieta czy też sposób na życie?Krzysztof Grabowski: Myślę, że jedno i drugie. Jeżeli podjęło się świadomą decyzję o rezygnacji z jedzenia mięsa, to siłą rzeczy wybrało się...

Barbara Labuda, wegetarianka od 20 lat

Barbara Labuda, wegetarianka od 20 lat

Wywiad

Jak wegetarianizm pojawił się w Pani życiu?Wegetarianizm pojawił się w moim życiu przeszło 20 lat temu, głownie dzięki  rozmowom o tym w jaki sposób hodowane są zwierzęta na ubój i...

Maria Szyszkowska 'O istocie wegetarianizmu'

Maria Szyszkowska 'O istocie wegetariani…

Wywiad

Wegetarianizm to dla Pani...Wegetarianizm jest dla mnie wyrazem szacunku dla zwierząt. Jest też zarazem protestem wobec swoistego kanibalizmu. Jest też wyrazem protestu wobec bestialskich metod hodowli drobiu i bydła. Jest...

Jedynie mądrze przemyślany, zbilansowany jadłospis wegetariański może być zdrowy.

Jedynie mądrze przemyślany, zbilansowany…

Wywiad

Rozmowa z Agnieszką Biernat, weganką od 21 lat, terapeutą-dietetykiem, właścicielką Gabinetu Dietoterapii na temat znaczenia diety w życiu dziecka w okresie niemowlęctwa oraz przedszkolnym. Dlaczego dieta odgrywa tak ważna rolę w...

Natalia Przybysz - jest mi coraz lepiej wśród bliskich

Natalia Przybysz - jest mi coraz lepiej …

Wywiad

O swoim prywatnym wegeświecie dla wegemaluch.pl opowiada Natalia Przybysz - Od kiedy i z jakich powodów przeszłaś na wegetarianizm?To było chyba w piątej klasie podstawówki. Nasza mama próbowała wszystkiego by wyleczyć się...

Każdy ma prawo decydować o tym, co znajduje się na jego talerzu.

Każdy ma prawo decydować o tym, co znajd…

Wywiad

Z Moniką Mrozowską o byciu "wege" - Wegetarianizm jest dla Ciebie......czymś tak naturalnym jak oddychanie :-) - Jak wegetarianizm kształtuje osobowość młodego człowieka?Bardzo wpływa na wzrost empatii i mam wrażenie, że...

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?