WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Porady dietetyka

Wege ciąża jest zdrowa

ciaza4Planujesz wegańską bądź wegetariańską ciążę? Na pewno rodzina i znajomi, którzy nie wyobrażają sobie życia bez mięsa i serów nie przepuszczą Ci tego! Nie mało nasłuchasz się na temat szkodliwości takiego sposobu żywienia podczas ciąży.

Niestety, póki co wybór wegańskiej ciąży w naszym społeczeństwie nie jest łatwo akceptowany.

Jednak, zastanawiający jest fakt, że kobietom ciężarnym, które nałogowo jedzą suszoną kiełbasę, torty z kremem i kruche ciastka nikt nie zwraca uwagi, bo przecież są to „zachcianki ciążowe”. Czy tak być powinno? Czy wegańska ciąża jest zdrowa dla Ciebie i Twojego dziecka?

Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa - bez względu na rodzaj wybranego sposobu odżywiania się, dieta kobiety ciężarnej powinna być racjonalnie rozplanowana. To od sposobu odżywiania się matki zależy stan płodu, warunki przebiegu porodu, zdrowie narodzonego już dziecka a nawet jego dalsze życie w wieku dorosłym.

ciaza4Planujesz wegańską bądź wegetariańską ciążę? Na pewno rodzina i znajomi, którzy nie wyobrażają sobie życia bez mięsa i serów nie przepuszczą Ci tego! Nie mało nasłuchasz się na temat szkodliwości takiego sposobu żywienia podczas ciąży.

Niestety, póki co wybór wegańskiej ciąży w naszym społeczeństwie nie jest łatwo akceptowany.

Jednak, zastanawiający jest fakt, że kobietom ciężarnym, które nałogowo jedzą suszoną kiełbasę, torty z kremem i kruche ciastka nikt nie zwraca uwagi, bo przecież są to „zachcianki ciążowe”. Czy tak być powinno? Czy wegańska ciąża jest zdrowa dla Ciebie i Twojego dziecka?

Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa - bez względu na rodzaj wybranego sposobu odżywiania się, dieta kobiety ciężarnej powinna być racjonalnie rozplanowana. To od sposobu odżywiania się matki zależy stan płodu, warunki przebiegu porodu, zdrowie narodzonego już dziecka a nawet jego dalsze życie w wieku dorosłym.

niedobory

Czy warto obawiać się niedoboru składników odżywczych przy dobrze zaplanowanej diecie diecie roślinnej?

Według dostępnych badań medycznych, ciężarne wegetarianki  mają bardzo zbliżone pobranie makro składników z diety (białko, tłuszcze, węglowodany) do nie wegetarianek. Wśród wegetarianek mniejsze było jedynie spożycie witaminy B12, wapnia i cynku, składników na które warto zwrócić szczególną uwagę wybierając dietę roślinną.

wiedza to podstawa

ciaza_wegetariankiKilka podstawowych informacji na temat diety w wegańskiej ciąży:

Kalorie

Zapotrzebowanie na kalorie w ciąży wzrasta nieznacznie w stosunku do diety z przed ciąży. Kobieta w ciąży powinna spożyć od 150 do 452 kalorii więcej. Należy pamiętać, że te dodatkowe kalorie oznaczają dodatkową ilość składników mineralnych i witamin w diecie a nie dodatkowy posiłek przeznaczony na zachciankę (chyba, że zachcianką jest miseczka sałatki ;)

W ciąży nie powinno się jeść za dwoje, gdyż u otyłych kobiet ciężarnych występuje większe ryzyko wad rozwojowych płodu, poronień, nadciśnienia, cukrzycy ciążowej i komplikacji podczas porodu.

białko

Białko

orzechy_zrodlo_bialkaZapotrzebowanie na białko wzrasta w II i III trymestrze ciąży o około 21 gram w porównaniu do diety sprzed ciąży. Niskie spożycie białka przez kobietę ciężarną zwiększa ryzyko urodzenia dziecka o niskiej masie urodzeniowej lub z wadami układu nerwowego.

Główne źródło białka w diecie wegetarian to: sery, mleko, jaja, jogurty, nasiona roślin strączkowych, orzechy i nasiona.

Główne źródło białka w diecie wegan, to: nasiona roślin strączkowych, tofu, tempeh, orzechy i nasiona, mleko sojowe, jogurty sojowe, przetworzone produkty sojowe.

tłuszcze

Tłuszcze

orzechyZapotrzebowanie na tłuszcz dla kobiet ciężarnych w pierwszym trymestrze nie różni się znacząco w porównaniu do zapotrzebowania kobiet nie będących w ciąży i również zamyka się w 30% wartości kalorycznej diety. W następnych dwóch trymestrach wzrasta nieznacznie (od 13 do 17g w zależności od aktywności fizycznej).

Istotną sprawą jest rodzaj spożywanego tłuszczu. Kwasy tłuszczowe nasycone (pochodzące  głównie z produktów zwierzęcych, w diecie wegetariańskiej: ciasta, masło, sery żółte, tłusty nabiał), nie powinny przekraczać 10% wartości kalorycznej diety.

Bezwzględnie powinno się ograniczyć spożycie izomerów trans kwasów tłuszczowych nienasyconych, które powodują wady rozwojowe płodu. Ten rodzaj tłuszczy znajduje się w ciastkach cukierniczych, ciastach z nadzieniem, batonach, ciastkach kruchych, potrawach smażonych i wszędzie tam, gdzie dodano utwardzony tłuszcz roślinny.

Korzystnym rodzajem tłuszczu są natomiast kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Ponieważ kwasy omega-3 nie są syntetyzowane w organizmie a mają wpływ na kształtowanie się mózgu i oczu płodu, w diecie kobiety ciężarnej ich zawartość jest niezbędna. Szczególnie, że w badaniach wegetarianki odznaczały się niższym poziomem kwasu DHA w surowicy w porównaniu do nie wegetarianek. Na diecie roślinnej źródło kwasów omega 3 to: siemię lniane, orzechy włoskie, nasiona konopii, olej lniany, suplementy DHA.

Mikroskładniki

Mikro składniki

Żelazo

amarantus_dobre_zrodlo_zelazaZapotrzebowanie na ten pierwiastek wśród ciężarnych wegetarianek jest wyższe w porównaniu do nie wegetarianek. Powodem jest głównie mniejsze przyswajanie tego składnika z diety roślinnej.

Niedobór żelaza prowadzi m.in. do anemii. Badania dowodzą, że poważna anemia w czasie ciąży zwiększa ryzyko upośledzenia psycho ruchowego dziecka. Ponadto, podejrzewana jest o związek z padaczką w wieku późniejszym. Podczas ciąży zwiększa się ryzyko przedwczesnego odklejenia się łożyska a dziecko może urodzić się z niską masą urodzeniową.

Zapotrzebowanie na żelazo w czasie ciąży wynosi 27 mg/dzień. 2-3 porcje na dzień produktów bogatych w ten składnik to podstawa (dobre źródła: amarantus, nasiona strączkowe, pełnoziarniste pieczywo, orzechy, nasiona, zielonolistne warzywa).

Witamina C jest związkiem, który w największym stopniu zwiększa przyswajalność żelaza  z produktów roślinnych, dlatego najlepiej jest połączyć w jednym posiłku produkty bogate w żelazo z produktami zawierającymi duże ilości witaminy C (dobre źródła: dzika róża, czarne porzeczki, brokuły, papryka, pomidor, cytrusy, zielone warzywa).

cynk

Cynk

W pierwszym trymestrze ciąży cynk jest szczególnie ważnym składnikiem,  gdyż bierze udział w formowaniu się organów i komórek układu odpornościowego płodu. W diecie tradycyjnej, głównym źródłem cynku jest mięso i jaja. W diecie roślinnej są  to produkty zbożowe.

Zapotrzebowanie na cynk podczas ciąży to 11mg/dzień (dobre źródła: zarodki pszenne, kasza gryczana, nasiona strączkowe, płatki owsiane, pestki dyni, orzechy).

jod

Jod

Niedobór jodu zagraża poronieniami, ryzykiem martwego porodu a także niedoczynnością tarczycy u matki. Obecnie zaleca się aby wszystkie kobiety ciężarne spożywały ten pierwiastek w ilości 220 mcg na dobę. Wybierając suplementację, należy pamiętać, że w Polsce mamy sól wzbogaconą tym pierwiastkiem.

Z reguły lekarze zalecają kobietom ciężarnym suplementację jodem w ilości 100-150 mcg.

wapń

Wapń

Odpowiednie spożycie wapnia podczas ciąży jest niezbędne do budowy szkieletu płodu ale także optymalizuje ciśnienie tętnicze u matki. Dzienne zapotrzebowanie na wapń dla pełnoletnich kobiet ciężarnych nie różni się od zapotrzebowania kobiet nie będących w ciąży i wynosi 1000 mg.

Dobre źródła: tofu, sezam, brokuły, sałata, napoje roślinne wzbogacone w wapń, kapusta włoska, fasola).

witamina D

Witamina D

Witaminę D z produktów spożywczych spożywa się w małych ilościach. Zwykle są to produkty wzbogacane (płatki śniadaniowe, margaryny, mleka roślinne, serki i jogurty), gdyż jej zawartość w żywności jest wyjątkowo niska.

Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia, dawka suplementu witaminy D dla kobiet w ciąży powinna wynosić od 10 do 25 mcg na dobę (w zależności od zawartości tkanki tłuszczowej w ciele).

witamina B12

witaminab12_w_ciazyWitamina B12

Witamina ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego a także wszystkich komórek w organizmie człowieka. Bierze także  udział w syntezie hemoglobiny.

Witamina B12 nie jest naturalnym składnikiem żadnej rośliny. Syntetyzowana jest jedynie przez niektóre gatunki bakterii zasiedlających przewód pokarmowy ssaków (głównie przeżuwaczy).  Jej zawartość w roślinach jest tak nieznacząca, że w żaden sposób nie można spełnić dziennych zalecań żywieniowych.

Osoby decydujące się na dietę wegańską i wegetariańską w czasie ciąży powinny suplementować witaminę B12. Zapotrzebowanie na nią wzrasta z 2,4 do 2,6 mcg/dzień. Suplementacja powinna być dostosowana indywidualnie, uwzględniając przy tym wyniki badań i rodzaj diety.

Niedobór witaminy B12 w czasie ciąży grozi ryzykiem wad rozwojowych płodu i zaburzeń w funkcjonowaniu układu neurologicznego.

Laktoowowegetarianki w ciąży także powinny suplementować witaminę B12. Spożywanie nabiału i jaj może nie wystarczyć dla dwojga.  Szczególnie, że wśród ciężarnych wegetarianek spożywających nabiał, wykazano niski poziom tej witaminy we krwi.

kwas foliowy

Kwas foliowy

Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Szczególnie ważny jest na 6 tygodni przed zajściem w ciążę i w pierwszym trymestrze jej trwania. Odpowiednie spożycie kwasu foliowego zmniejsza ryzyko narodzin dziecka z wadą cewy nerwowej.

W ciąży zapotrzebowanie na kwas foliowy wynosi 600 mcg, kobiety ciężarne zazwyczaj suplementują tę witaminę dawką 400 mcg na dzień. Niektóre badania wskazały, że otyłe kobiety ciężarne mają niższy poziom kwasu foliowego we krwi i są obciążone większym ryzykiem urodzenia dzieci z wadami rozwojowymi, dlatego dawka suplementów powinna być dobierana dla nich indywidualnie.

co i jak jeść

Przykład dziennej racji pokarmowej dla ciężarnej wegetarianki:

Grupa produktów Ilość porcji na dzień Przykładowa porcja
zbożowe 5-6 lub więcej 1 kromka chleba
½ szklanki gotowanej kaszy, ryżu, płatków
¾ lub szklanka gotowanego makaronu
produkty będące dobrym źródłem białka
(nasiona strączkowe, orzechy, produkty mleczne, jaja)
6-7 lub więcej ½ szklanki ugotowanych nasion strączkowych
½ szklanki tofu
2 łyżki nasion lub orzechów
1 szklanka napoju wzbogaconego w wapń
1 jajo
1 jogurt
warzywa zielone 3  lub więcej ale przynajmniej
2 będące źródłem wapnia
½ szklanki ugotowanych
1 szklanka surowych
warzywa kolorowe 2 lub więcej

½ szklanki ugotowanych
1 szklanka surowych

 

owoce 2 lub więcej ½ szklanki gotowanych lub soku
1 średniej wielkości owoc lub jego kawałek (w przypadku melona, arbuza

tłuszcze widzialne 2 1 łyżeczka margaryny miękkiej, lub oleju

 


kibil_dietetykIwona Kibil, Specjalistka żywienia człowieka i dietetyki, Diet coach. Absolwentka wydziału Nauk O Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w Warszawskim SGGW ze specjalizacją „dietetyka i żywienie człowieka”. Weganka. 
Ukończone kursy i szkolenia m.in. z zakresu: żywienia kobiet w ciąży i małych dzieci, zaburzeń odżywiania się, dietoterapii w cukrzycy I i II typu, odżywiania się w sporcie, neuroendokrynoimmunobiologii w medycynie, dietcoachingu i coachingu.
Autorka książek, artykułów. Organizatorka konferencji żywieniowych, warsztatów kulinarnych i wykładów. Praktyk NLP i coachingu. Właścicielka poradni żywieniowej WegeCentrum (www.WegeCentrum.pl)Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Poprzedni Następny
Kanada - nowy przewodnik żywieniowy

Kanada - nowy przewodnik żywieniowy

Dietetyk

Jedz lepiej -żyj lepiej. Pod takim hasłem w Kanadzie pojawił się nowy poradnik żywieniowy. W nim właśnie zaleca spożywanie zdrowej i nieprzetworzonej żywności.Największą rewolucją jest brak dziennej dawki nabiału. Najnowsza...

Czterolatek: problemy z dietą i skórą

Czterolatek: problemy z dietą i skórą

Dietetyk

Pytanie od rodzica: Mój czterolatek do drugiego roku życia był na zdrowej urozmaiconej diecie. Jadł ryby, warzywa, mięso. Przyszedł moment, gdzie odrzucił wymienione produkty. Prawie od dwóch lat nie miał w...

Dieta a wzmacnianie odporności

Dieta a wzmacnianie odporności

Dietetyk

Jesień to okres, kiedy występuje wzmożenie zachorowania na przeziębienia i grypę u dzieci i dorosłych. Okazuje się, że w bardzo łatwy sposób możemy wzmacniać naszą odporność, poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę. ...

Nasiona chia

Nasiona chia

Dietetyk

Nasiona chia, czyli omega 3 w diecie dużych i małych wegetarian Obecnie niezwykle popularne na polskim rynku stały się wszelkiego rodzaju ziarna i nasiona. Im bardziej egzotyczna nazwa, tym chętniej używana...

Sucha skóra - jak sobie z nią poradzić?

Sucha skóra - jak sobie z nią poradzić?

Dietetyk

Sucha skóra jest problemem większości z nas jeżeli przebywamy w klimatyzowanych, ogrzewanych pomieszczeniach lub doświadczamy właśnie zmiany pory roku. Kobiety na całym Świecie od Stanów zjednoczonych po Japonię zmagają się...

Rozdwajające się paznokcie

Rozdwajające się paznokcie

Dietetyk

Bardzo często przyczyną łamliwych paznokci jest łączny niedobór kilku składników odżywczych w diecie. Mali wegetarianie są szczególnie narażeni na niedobór tych składników odżywczych: żelazo, cynk, wapń, magnez, krzem, witaminy z...

Weganizm i sport

Weganizm i sport

Dietetyk

Weganie muszą zmagać się z różnymi mitami. Jednym z nich jest przekonanie, obecne również wśród „roślinożerców”, że ich dieta uniemożliwia lub utrudnia regularne treningi. Być może dlatego badanie Tonstand i współpracowników...

Serki homogenizowane - dobre dla dzieci?

Serki homogenizowane - dobre dla dzieci?

Dietetyk

Serki homogenizowane są produktami spożywczymi, które tak jak sama nazwa mówi, powstają w procesie homogenizacji. Jest to proces tworzenia się jednolitej mieszaniny (masy) ze składników nie mieszających się. Aby proces...

Tauryna - co to takiego?

Tauryna - co to takiego?

Dietetyk

Tauryna jest niebiałkowym aminokwasem siarkowym występującym głównie w tkankach zwierzęcych. U ludzi, najwyższe stężenie tauryny występuje w sercu, mózgu (szczególnie w szyszynce i przysadce mózgowej) a także mięśniach, gdzie jest...

Rozgrzewające zupy na mroźne dni

Rozgrzewające zupy na mroźne dni

Dietetyk

Zupa wegetariańska – łatwa  do przygotowania, to pożywny ciepły posiłek. Zupy doskonale się sprawdzają gdy za oknem jest zimno. Poprzez zastosowanie naturalnych ziół możemy wzmocnić odporność organizmu a przede wszystkim...

Jadłospis przedszkolaka

Jadłospis przedszkolaka

Dietetyk

Dieta wegetariańska przedszkolaka Bardzo często powielane są nieprawdziwe informacje na temat diety wegetariańskiej na przykład w kontekście białka. W opinii nie tylko specjalistów z zakresu dietetyki ale również lekarzy funkcjonują nieprawdziwe...

Witamina D - witamina słońca

Witamina D - witamina słońca

Dietetyk

Pozytywne efekty związane z leczniczymi właściwościami promieni słonecznych odnotowane były już w starożytnej Grecji. Sam Hipokrates wykorzystywał światło słoneczne do leczenia wielu chorób.   W 1893 roku odkryto, że światło słoneczne...

Mleko krowie - dobro czy zło?

Mleko krowie - dobro czy zło?

Dietetyk

Dietetycy i Żywieniowcy na całym świecie uznają mleko za niezbędny i wartościowy składnik pożywienia. Właśnie dlatego, od wieków mleko i przetwory są jednym z podstawowych produktów w diecie człowieka. Czy...

Witamina B12 - co, jak i gdzie

Witamina B12 - co, jak i gdzie

Dietetyk

Witamina B12 jest niezwykle ważna w naszym organizmie. Potrzebna jest do syntezy DNA, wpływa na metabolizm kości (badania udowadniają iż długotrwały niedobór tej witaminy może być czynnikiem osteoporozy), bierze udział w...

O próchnicy okiem dietetyka

O próchnicy okiem dietetyka

Dietetyk

Próchnica zębów jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. W wielu krajach rozwiniętych choroba ta dotyczy ok 90% dzieci w wieku szkolnym i większość osób dorosłych. W rozwoju próchnicy...

Syntetyczne przeciwutleniacze w żywności

Syntetyczne przeciwutleniacze w żywności

Dietetyk

Przeciwutleniacze są to substancje, które dodane do produktów spożywczych w małych stężeniach zabezpieczają je przed niekorzystnymi zmianami spowodowanymi utlenianiem i przedłużają trwałość produktów spożywczych.   Wyróżniamy przeciwutleniacze naturalne i syntetyczne. Naturalne to...

Parę słów o alergii

Parę słów o alergii

Dietetyk

Alergię, czyli nadwrażliwość definiuje się jako nieprawidłową nadmiernie nasiloną lub zaburzoną reakcję systemu immunologicznego na różne substancje obce określane jako alergeny, w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia własnych tkanek. Rozróżniamy cztery...

Roślinne mleko

Roślinne mleko

Dietetyk

Roślinnych odpowiedników nabiału na polskim rynku jest coraz więcej. W dużej mierze fakt ten wiąże się z narastającymi alergiami wśród dzieci, coraz częściej wykrywaną nietolerancją laktozy a także coraz większą...

Roślinny nabiał

Roślinny nabiał

Dietetyk

Roślinnych odpowiedników nabiału na polskim rynku jest coraz więcej. W dużej mierze fakt ten wiąże się z narastającymi alergiami wśród dzieci, coraz częściej wykrywaną nietolerancją laktozy a także coraz większą...

Zaburzenia lipidowe i miażdżyca u dzieci

Zaburzenia lipidowe i miażdżyca u dzieci

Dietetyk

Choroby układu krążenia powiązane z miażdżycą są jedną z głównych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych osób po 50 roku życia, jednak co raz częściej dotykają one osób znacznie młodszych, a...

Domowe sposoby na przeziębienie i wzmocnienie odporności cz.2

Domowe sposoby na przeziębienie i wzmocn…

Dietetyk

Śniegi stopniały, ale do prawdziwej wiosny pozostało jeszcze trochę czasu. Pogoda nas nie rozpieszcza i co chwilę serwuje nam raz słońce, a raz obfite deszcze. Taka zmienna temperatura i wszechobecna...

Wegetarianizm a sport

Wegetarianizm a sport

Dietetyk

Nie jedząc mięsa można uprawiać dowolną dyscyplinę sportową (nawet kulturystykę), na każdym poziomie zaawansowania (nawet wyczynowym), niezależnie od wieku, płci, czy wyznania. Historia zna przykłady wielu wybitnych sportowców, którzy byli...

Domowe sposoby na przeziębienie i wzmocnienie odporności cz.1

Domowe sposoby na przeziębienie i wzmocn…

Dietetyk

Żyjemy w czasach, kiedy zostaliśmy prawie całkowicie zdominowani przez rynek farmaceutyczny. Z każdej strony bombardują nas reklamy nowych leków czy suplementów mających uzupełnić nasze zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Codziennie...

Dobre i niedobre produkty spożywcze dla dzieci

Dobre i niedobre produkty spożywcze dla …

Dietetyk

Co nasze dzieci powinny jeść, a czego powinny unikać podpowiada Emilia Lorenc, doradca żywieniowy, diagnosta laboratoryjny, biolog molekularny.Produkty zbożowepieczywo: gruboziarniste, wieloziarniste, z mąk z pełnego ziarna np. graham, razowe, orkiszowe...

Dyniowe szaleństwo

Dyniowe szaleństwo

Dietetyk

Mało kto wie, że dynia tak naprawdę nie jest warzywem ale… owocem, i do tego jagodowym. To nie tylko wspaniały przysmak jesieni, ale także bardzo dobra roślina lecznicza. Jeśli nauczymy...

Ilości produktów i wielkości porcji dla przedszkolaków cz.1

Ilości produktów i wielkości porcji dla …

Dietetyk

W stosunku do okresu poniemowlęcego tempo rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym jest nieco niższe. Mimo to nadal ważne jest dbanie o jego dietę i dostarczanie produktów pełnowartościowych. Dziecko w wieku...

Czy łączyć białka z węglowodanami?

Czy łączyć białka z węglowodanami?

Dietetyk

Idea, że nie należy łączyć białek z węglowodanami w jednym posiłku wywodzi się z diety rozdzielnej dr. Haya. Zgodnie z jej założeniami mechanizmy trawienia białek i węglowodanów diametralnie się różnią...

Soja - co i od kiedy?

Soja - co i od kiedy?

Dietetyk

Soja spośród wszystkich roślin strączkowych ma najwięcej łatwo przyswajalnego białka roślinnego, które swą budową przypomina białko zwierzęce, w związku z tym jest nieocenionym produktem na wegetariańskich stołach. Poza białkiem zawiera...

Algi morskie jako źródło omega 3 u dzieci?

Algi morskie jako źródło omega 3 u dziec…

Dietetyk

Intuicyjnie mogłoby się wydawać, że skoro suplementy kwasu tłuszczowego DHA z rodziny omega 3 skierowane do wegetarian wytwarzane są na bazie alg, same algi powinny być dobrym źródłem tych związków...

Warzywa - zdrowie na talerzu

Warzywa - zdrowie na talerzu

Dietetyk

Stanowią istotny składnik naszej diety i niezaprzeczalnie dostarczają wielu potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania witamin oraz minerałów. Znajdziemy w nich bogate źródła prowitaminy A oraz beta-karotenu, witamin z grupy B (tj...

Przyprawy na dziecięcym talerzu

Przyprawy na dziecięcym talerzu

Dietetyk

Często obserwując dania naszej rodzimej kuchni czy to będąc z wizytą u rodziny czy wśród znajomych , obserwuję jak uboga bywa to kuchnia jeśli chodzi o przyprawy. Przyjęło się od...

Co zamiast mleka?

Co zamiast mleka?

Dietetyk

Mleko krowie jest powszechnie uznawane za doskonałe źródło pełnowartościowego białka, wapnia, witaminy A, witaminy B2, witaminy D i fosforu. Zapominamy jednak o tym, że mleko krowie, jak sama nazwa wskazuje...

Pokrzywa - niedoceniana roślina

Pokrzywa - niedoceniana roślina

Dietetyk

Pokrzywa to jedna z najbardziej cenionych i wartościowych roślin. Znana była już w starożytności. Badaczom znanych jest ponad 40 gatunków pokrzyw jednak zarówno w Polsce jak i całej Europie najbardziej...

Żywność wysokoprzetworzona

Żywność wysokoprzetworzona

Dietetyk

Im krótsza droga żywności z pola na stół, tym jest ona zdrowsza. Żywność naturalna to pojęcie stosunkowo łatwe do zrozumienia, piszemy o niej w ramach projektu Zdrowy Przedszkolak.org Jeszcze 100 la temu...

Lista zdrowych zamienników

Lista zdrowych zamienników

Dietetyk

Idąc na zakupy bardzo często nie mamy czasu na analizowanie każdej etykiety na danym produkcie. W związku z tym zdarza się, że na naszym stole goszczą towary, których powinniśmy unikać...

Dlaczego warto ograniczyć spożycie białego cukru

Dlaczego warto ograniczyć spożycie białe…

Dietetyk

Cukier spożywczy produkowany jest z trzciny cukrowej lub buraków cukrowych. Trzcina cukrowa zawiera 14% pierwiastków śladowych, minerałów i witamin oraz chlorofil. Cukier ogólnie dostępny jest jednak mocno oczyszczony, czyli rafinowany...

Jak zachęcić dziecko do zdrowego jedzenia?

Jak zachęcić dziecko do zdrowego jedzeni…

Dietetyk

Jakość posiłków i atmosfera, w jakiej są spożywane, zależą od środowiska, w jakim obraca się dziecko. Uczy się ono określonych zachowań żywieniowych w oparciu o powtarzające się określone zachowania rodziców...

Alergie jako defekt układu immunologicznego

Alergie jako defekt układu immunologiczn…

Dietetyk

W ostatnich latach notuje się wzrost zachorowań na choroby alergiczne. Alergia jest często powiązana z wieloma schorzeniami np. candidoza czy choroby nowotworowe. Alergia jest często mylona z nietolerancją pokarmową. Nietolerancja pokarmowa jest...

Jak wprowadzić zmiany w żywieniu ?

Jak wprowadzić zmiany w żywieniu ?

Dietetyk

Jedzenie stanowi jedną z najbardziej podstawowych części naszego życia – dlatego warto postawić je wysoko na liście swoich priorytetów, zacząć od początku. Czas przeznaczony na gotowanie inwestujemy w coś niezmiernie...

Racjonalne żywienie dzieci

Racjonalne żywienie dzieci

Dietetyk

Podstawą zdrowia jest ruch i zabawy na świeżym powietrzu – usprawnia metabolizm, wzmacnia odporność, poprawia apetyt.Produkty zbożowe pełnoziarniste   Warzywa – to podstawowe źródło witamin, składników mineralnych i błonnika, niezbędne w regulacji...

Nadwaga i otyłość choroba nie tylko dorosłych

Nadwaga i otyłość choroba nie tylko doro…

Dietetyk

Otyłość to jedna z chorób cywilizacyjnych będąca najczęściej objawem wielu różnych schorzeń lub samodzielną chorobą, spowodowaną zaburzeniami przemiany materii. Nadwagę ma co siódme dziecko w wieku szkolnym. Coraz częściej spotkać...

Naturalne śniadania dla dzieci

Naturalne śniadania dla dzieci

Dietetyk

Śniadanie to baza i energetyczna podstawa na cały dzień. Część dzieci je śniadanie w domu, część swój pierwszy posiłek zjada w przedszkolu. Pisaliśmy już, co dzieci powinny jeść w swoich...

Jadłospis dla dzieciaka

Jadłospis dla dzieciaka

Dietetyk

Nie wiesz jak skomponować jadłospis dla swojego wegedzieciaka? Poniżej podpowiadamy Ci rozwiązanie. Śniadanie Powinno być szczególnie wysokokaloryczne i pełnowartościowe. Dobrze jeśli  zawiera mleko w postaci jogurtu, kefiru lub ciepłego napoju mlecznego (kawa...

Wszystko o glutenie

Wszystko o glutenie

Dietetyk

Co to właściwie jest gluten? Gdzie występuje? Czym się różni celiakia od alergii na gluten? Kto może go spożywać, a kto nie? Jak uzyskać gluten domowymi sposobami? Co to jest...

O wapniu, czy tylko w mleku?

O wapniu, czy tylko w mleku?

Dietetyk

Wapń to jeden z tych makroelementów, o którego wartości jest przekonany każdy rodzic. W organizmie człowieka aż 99% tego pierwiastka znajduje się kościach. Ale wapń w formach jonowych, który znajduje...

Zioła – jak je wykorzystać w kuchni?

Zioła – jak je wykorzystać w kuchni?

Dietetyk

Przyprawianie potraw w dzisiejszych czasach jest nieco zaniedbaną sztuką. Zatraciliśmy poczucie pełnego, naturalnego smaku przez intensywne stosowanie wzmacniaczy smaku. Wielu ludzi nie zastanawia się, jak te wzmacniające smak substancje wpływają...

Odporność – jak ją wzmocnić?

Odporność – jak ją wzmocnić?

Dietetyk

Jesień i zima to pory roku, gdy nasz organizm jest bardziej niż zwykle podatny na spadek odporności, brak witalności i słabe samopoczucie. Zimno i duża wilgoć powietrza wychładza nasz organizm...

Jak zachęcić małego niejadka do jedzenia?

Jak zachęcić małego niejadka do jedzenia…

Dietetyk

Prawidłowe odżywianie dziecka oprócz miłości i właściwej opieki jest jedną z najważniejszych w jego prawidłowym rozwoju. Błędy popełnione w pierwszych latach życia rzutują na dalszy  i nie zawsze są do...

Zaparcia - skąd się biorą i jak je zwalczać

Zaparcia - skąd się biorą i jak je zwalc…

Dietetyk

Wypróżnienia u zdrowego dziecka powinny odbywać się łatwo i działać po 1-2 godzin po każdym posiłku. Poza tym prawidłowy stolec jest bezwonny, ma konsystencję pół-miękką, bez niestrawionych resztek pokarmu, śluzu...

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?