WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Niezdrowe dodatki

E dodatki

dodatki E

Dodaje się je do poprawy smaku, wyglądu oraz trwałości produktów spożywczych. Poprzez umieszczenie symbol „E” na opakowaniu, producent deklaruje, że zastosowane substancje dodatkowe są umieszczone na „pozytywnej” liście zatwierdzonej przez Unię Europejską oraz, że nie stwierdzono ich szkodliwości dla zdrowia. Warto zwracać uwagę, czy w kupowanym produkcie nie występuje któryś z podanych składników.

Poniżej znajduje się lista dodatków E - dodatków spożywczych, które powstają dzięki wykorzystaniu składników odzwierzęcych... Warto spojrzeć na skład "potraw" gotowych i ich zawartość. Tzch dodatków powinni unikać wegetarianie i weganie.

 

dodatki E

Dodaje się je do poprawy smaku, wyglądu oraz trwałości produktów spożywczych. Poprzez umieszczenie symbol „E” na opakowaniu, producent deklaruje, że zastosowane substancje dodatkowe są umieszczone na „pozytywnej” liście zatwierdzonej przez Unię Europejską oraz, że nie stwierdzono ich szkodliwości dla zdrowia. Warto zwracać uwagę, czy w kupowanym produkcie nie występuje któryś z podanych składników.

Poniżej znajduje się lista dodatków E - dodatków spożywczych, które powstają dzięki wykorzystaniu składników odzwierzęcych... Warto spojrzeć na skład "potraw" gotowych i ich zawartość. Tzch dodatków powinni unikać wegetarianie i weganie.

 

E 120 Karmina, Kwas karminowy, Koszenila

(z drobno zmielonych specjalnych mszyc) - czerwony barwnik, używany do barwienia słodyczy, czerwonych win, kosmetyków oraz filmów. Koszenilą barwi się także napoje alkoholowe, sosy (głównie sos jabłkowy), owocowe nadzienia do ciast, wypieki, jogurty i polewy. Można zastąpić czerwonymi barwnikami roślinnymi, np. czerwonym burakiem.

Zanieczyszczenia zawarte w ekstrakcie koszenili mogą powodować wstrząs anafilaktyczny (możliwe zagrożenie życia!), a także katar sienny oraz pokrzywkę. Powinny jej unikać osoby uczulone na salicylany, jak również astmatycy.

 

E 322 Lecytyna, Lecytyna sojowa

(zwykle z białka sojowego, choć czasem z jajek) - używana do produkcji żywności. Oczywiście wariant zwierzęcy z łatwością zastąpić można roślinnym.

 

E 422 Glicerol (gliceryna)

naturalna substancja występująca we wszystkich tłuszczach i olejach. W małych stężeniach występuje także we krwi. Wykorzystuje się go jako środek utrzymujący wilgotność, substancję wiążącą, emulgator i rozpuszczalnik. Dodawany jest do wyrobów czekoladowych, kakaowych, suszonych owoców oraz do gumy do żucia. Maksymalna dawka glicerolu, jaką człowiek może spożyć w ciągu doby nie została określona, zaliczany jest jednak do substancji nieszkodliwych. Ponadto jest wchłaniany i metabolizowany przez organizm.

Spożycie nadmiernych ilości glicerolu może negatywnie wpływać na pracę serca, żołądka i poziom cukru we krwi. Poza przemysłem spożywczym stosowany jest również w produkcji tytoniu, mydła, past do zębów, kremów do rąk, płynów do płukania jamy ustnej, kremów ochronnych i perfum.

 

E 431 Stearynian polioksyetylenu (40)

ma zastosowanie w żywności przetworzonej, wyrobach piekarskich, puddingach, mrożonych deserach. Ponadto w kosmetykach: kremy do rąk, mydła w płynie. Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 25 mg/kg masy ciała dla całej grupy związków od E430 do E 436. Dozwolone dzienne spożycie nie zostało określone dla poszczególnych związków. Efekty uboczne nie występują, jeśli stosowanie zgodnie z zaleceniami.

E 434 Monopalmitynian polioksyetylenosorbitolu (polisorbat 40)

Substancja syntetyczna wytwarzana z kwasu palmitynowego, sorbitolu i tlenku etylenowego. Wykorzystywana jest jako emulgator oraz nośnik. Dodawana jest do pieczywa cukierniczego, wyrobów ciastkarskich, gumy do żucia, substytutów mleka i śmietany, zup, zemulgowanych sosów. Maksymalna, dzienna dawka E434 nie powinna przekraczać 25 mg na 1 kg masy ciała.

Monopalmitynian polioksyetylenosorbitolu nie jest szkodliwy. Wspomaga on trawienie innych środków rozpuszczalnych w tłuszczach, także tych szkodliwych.

 

E 441 Żelatyna wieprzowa -

(z rozgotowanych kosci zwierzecych) - szeroko stosowana w produkcji słodyczy, dżemów owocowych, galaretek, jogurtów (nawet tych "naturalnych BIO"!), filmów, tabletek, kosmetyków i wielu jeszcze innych. Znajduje się w zaskakująco wielu przeróżnych produktach spożywczych! Można zastąpić przez agar-agar, algi oraz pektynę.

 

E 442 Fosfatydy amonu

Są to syntetycznie wytwarzane emulgatory, stabilizatory i nośniki. E422 jest zwykle produkowany z oleju rzepakowego i może być spożywany przez wszystkie grupy religijne. Jednakże nie można wykluczyć, że w produkcji zastosowano tłuszcz zwierzęcy (również wieprzowy). Dodawane są przede wszystkim do wyrobów czekoladowych i kakaowych oraz produktów, które w swoim składzie zawierają kakao lub czekoladę. Maksymalna, dzienna dawka fosfatydów amonu nie powinna przekraczać 30 mg 1 kg masy ciała.

 

E 445. Estry glicerolu i żywicy roślinnej

może być pochodzenia zwierzęcego.
Są to syntetyczne emulgatory i stabilizatory. Wytwarzane są z gliceryny spożywczej i kwasów żywicowych kalafonii ekstrakcyjnej. Dodawane są do baz gum do żucia, wyrobów cukierniczych, nieklarownych napojów aromatyzowanych, zarówno bezalkoholowych i spirytusowych, zwłaszcza kremów i likierów. Ponadto wykorzystywane są do pokrywania skórek owoców cytrusowych, co przedłuża ich świeżość. Nie określono maksymalnej dawki, jaką człowiek może spożyć w ciągu doby.

 

E 470 Sole kwasów tłuszczowych

Naturalne sole kwasów tłuszczowych (stearynowego, oleinowego, palmitynowego i mirystynowego) pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Pełnią funkcję emulgatorów, substancji przeciwzbrylających oraz nośników. Dodawane są przede wszystkim do substancji glazurujących owoce. Sole te są trawione przez organizm człowieka. Pomimo, że w produkcji E 470 wykorzystywane są głównie oleje roślinne, zdarza się, że stosowane są tłuszcze zwierzęce dotyczy

to też:
E 470a (i) Sole sodowe kwasów tłuszczowych
E 470a (ii) Sole potasowe kwasów tłuszczowych
E 470a (iii) Sole wapniowe kwasów tłuszczowych
E 470b Sole magnezowe kwasów tłuszczowych

 

E 471 Mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych

stosowane są także tłuszcze zwierzęce (również wieprzowe).

Syntetyczne tłuszcze o składzie zbliżonym do naturalnego. Wytwarzane są z glicerolu i kwasów tłuszczowych, głównie pochodzenia roślinnego. Pełnią funkcję emulgatorów, stabilizatorów i nośników. Dodawane do wyrobów czekoladowych, kakaowych, dżemów, galaretek, ryżu błyskawicznego, świeżego makaronu oraz żywności przeznaczonej dla małych dzieci i niemowląt. Przeciwdziałają oddzielaniu się tłuszczu w słodyczach, poprawiają smarowność margaryn i past mięsnych, a także zwiększają objętość i trwałość pieczywa. Nie określono ich maksymalnej ilości, jaką człowiek może spożyć w ciągu doby.

 

E 472 Estryfikowane mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych

stosowane są także tłuszcze zwierzęce (również wieprzowe). Syntetyczne tłuszcze o składzie zbliżonym do naturalnego. Wytwarzane są z glicerolu, kwasów tłuszczowych, głównie pochodzenia roślinnego, z dodatkiem kwasu octowego. Pełnią funkcję emulgatora, stabilizatora oraz nośnika. Dodawane są do ryżu błyskawicznego, żywności przeznaczonej dla małych dzieci i niemowląt, herbatników, sucharów oraz chleba na bazie mąki pszennej, wody, drożdżach i soli.

dotyczy to też:
E 472a Mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem octowym
E 472b Mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem mlekowym
E 472c Mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem cytrynowym
E 472d Mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem winowym
E 472e Mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem mono- i diacetylowinowym
E 472f Mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane mieszaniną kwasu octowego i winowego

 

E 473 Estry sacharozy i kwasów tłuszczowych

Syntetyczne estry sacharozy i kwasów tłuszczowych (głównie pochodzenia roślinnego). Ich skład jest zbliżony do naturalnego. Estry pełnią funkcję emulgatora, stabilizatora, środka wiążącego i nośnika. Dodawane są do naturalnej kawy w puszkach, wyrobów cukierniczych, lodów, deserów, sosów, gumy do żucia, substytutów śmietanki, zabielaczy do napojów, produktów na bazie mleka, żywności przeznaczonej dla małych dzieci i niemowląt oraz suplementów diety. Maksymalna, dzienna ich dawka nie powinna przekraczać 16 mg na 1 kg masy ciała.

 

E 475 Estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu

Są to estry powstałe w wyniku połączenia poliglicerolu z naturalnymi tłuszczami, najczęściej pochodzenia roślinnego. Zaliczane są do substancji dodatkowych półsyntetycznych. W produktach spożywczych pełnią one funkcję emulgatora lub stabilizatora. Dodaje się je do wyrobów piekarniczych i ciastkarskich, produktów jajecznych, zemulgowanych likierów, gumy do żucia, substytutów mleka i śmietany, deserów, żywności śniadaniowej typu \"granola\". Maksymalna, dzienna dawka tych estrów nie powinna przekraczać 25 mg na 1 kg masy ciała.

 

E 474 Sacharoglicerydy

Pomimo, że w produkcji E 474 wykorzystywane są głównie oleje roślinne, zdarza się, że stosowane są także tłuszcze zwierzęce (również wieprzowe).

Są to estry cukrów i tłuszczów (najczęściej pochodzenia roślinnego), należą do substancji dodatkowych półsyntetycznych. Pełnią one funkcję emulgatora lub stabilizatora. Dodawane są do naturalnej kawy w puszkach, deserów, sosów, bulionów, przetworów mięsnych, napojów na bazie mleka, wyrobów piekarniczych i ciastkarskich, gumy do żucia, substytutów śmietanki, zabielaczy do napojów oraz produktów dietetycznych. Maksymalna, dzienna dawka sacharoglicerydów nie powinna przekraczać 16 mg na 1 kg masy ciała.

 

E 477 Estry kwasów tłuszczowych i glikolu propylenowego

Półsyntetyczne emulgatory i stabilizatory. Otrzymuje się je poprzez połączenie propanediolu z naturalnymi tłuszczami, najczęściej pochodzenia roślinnego. Estry te dodawane są do wyrobów ciastkarskich i pieczywa cukierniczego, deserów, zabielaczy do napojów, substytutów mleka i śmietany, lodów oraz ubijanych polew deserowych (innych niż śmietanka). Maksymalna, dzienna dawka estrów nie powinna przekraczać 25 mg na 1 kg masy ciała.

 

E 481 Stearyoilomleczan sodu

Półsyntetyczny stabilizator i emulgator. Otrzymuje się go poprzez połączenie kwasu mlekowego z kwasem stearynowym. Dodawany jest do pieczywa cukierniczego i wyrobów ciastkarskich, gumy do żucia, zemulgowanych likierów, zabielaczy do napojów, ryżu błyskawicznego, konserw mięsnych w puszkach, preparowanych produktów zbożowych, napojów alkoholowych o zawartości alkoholu poniżej 15% (wyłączając piwo i wino). Maksymalna, dzienna dawka tej substancji nie powinna przekraczać 20 mg na 1 kg masy ciała.

 

E 483 Winian stearylu

Pomimo, że w produkcji E 483 wykorzystywane są głównie oleje roślinne, zdarza się, że stosowane są także tłuszcze zwierzęce (również wieprzowe).

Półsyntetyczny emulgator i stabilizator. Otrzymywany jest poprzez połączenie kwasu winowego z kwasem stearynowym. Dodaje się go najczęściej do deserów i wyrobów piekarniczych. Maksymalna, dzienna dawka winianu stearylu nie powinna przekraczać 20 mg na 1 kg masy ciała. Jego spożycie nie wywołuje skutków ubocznych.

 

E 482 Stearyoilomleczan wapnia

Półsyntetyczny stabilizator, emulgator i nośnik. Stosuje się go jako środek przeciwpianotwórczy. Substancja ta dodawana jest do pieczywa cukierniczego, wyrobów na bazie kakao, drożdży piekarskich, gumy do żucia, substytutów dla mleka i śmietany, lodów, deserów, marmolady, zemulgowanych sosów oraz czekolady. Maksymalna, dzienna dawka monostearynianu sorbitolu nie powinna przekraczać 25 mg na 1 kg masy ciała.
Jego nadmiar może być przyczyną biegunki lub powstania kamieni pęcherza moczowego.

 

E 491 Monostearynian sorbitolu

Półsyntetyczny stabilizator, emulgator i nośnik. Stosuje się go jako środek przeciwpianotwórczy. Substancja ta dodawana jest do pieczywa cukierniczego, wyrobów na bazie kakao, drożdży piekarskich, gumy do żucia, substytutów dla mleka i śmietany, lodów, deserów, marmolady, zemulgowanych sosów oraz czekolady. Maksymalna, dzienna dawka monostearynianu sorbitolu nie powinna przekraczać 25 mg na 1 kg masy ciała.
Jego nadmiar może być przyczyną biegunki lub powstania kamieni pęcherza moczowego

 

E 492 Tristearynian sorbitolu

Pomimo, że w produkcji E 492 wykorzystywane są głównie oleje roślinne, zdarza się, że stosowane są także tłuszcze zwierzęce (również wieprzowe).

Jest to półsyntetyczny emulgator, stabilizator oraz nośnik. Otrzymuje się go poprzez połączenie sorbitolu i kwasu stearynowego. Dodawany jest do pieczywa cukierniczego, wyrobów na bazie kakao, drożdży piekarskich, gumy do żucia, substytutów dla mleka i śmietany, lodów, deserów, marmolady, zemulgowanych sosów, czekolady. Maksymalna, dzienna dawka tristearynianu sorbitolu nie powinna przekraczać 25 mg na 1 kg masy ciała.
Jego nadmiar może jednak wywołać biegunkę lub powstanie kamieni na pęcherzu moczowym.

 

E 626 Kwas guanylowy

Syntetyczna substancja wzmacniająca smak i zapach. Na skalę przemysłową otrzymywana jest z ekstraktu drożdżowego lub sardynek. Często zawiera glutaminian sodu. Dodawana jest do sosów w proszku, przypraw sypkich, sosu sojowego, koncentratów spożywczych, wędlin, konserw mięsnych. Nie może być stosowany w żywności przeznaczonej dla dzieci poniżej 12 tygodnia życia.

Jego nadmiar może wywołać bóle głowy, nudności, przyspieszone bicie serca, uczucie osłabienia, zesztywnienie ramion i karku, bezsenność.

 

E 627 Guanylan dwusodowy

Syntetyczna substancja pełniąca funkcję wzmacniacza smaku i zapachu. Jest około 10-20 razy silniejszym środkiem niż glutaminian sodu. Dodaje się go do sosów w proszku, sypkich przypraw, sosu sojowego, koncentratów spożywczych, wędlin, konserw mięsnych. Nie może być stosowany w żywności przeznaczonej dla dzieci poniżej 12 tygodnia życia.

 

Guanylan Spożyty w nadmiernych ilościach może spowodować bóle głowy, a u dzieci problemy z wypróżnianiem się.

 

E 628 Guanylan dwupotasowy

Syntetyczna substancja pełniąca funkcję wzmacniacza smaku i zapachu. Na skalę przemysłową otrzymuje się ją z ekstraktu drożdżowego lub sardynek. Dodawana jest do sosów w proszku, przypraw sypkich, sosu sojowego, koncentratów spożywczych, wędlin, konserw mięsnych oraz produktów o obniżonej zawartości soli. Nie może być stosowany w żywności przeznaczonej dla dzieci poniżej 12 tygodnia życia.

Nie powinny go zażywać osoby z dną moczanową lub kamieniami nerkowymi.

 

E 629 Guanylan wapniowy

Syntetyczna substancja pełniąca funkcję wzmacniacza smaku i zapachu. Dodawana jest do sosów w proszku, przypraw sypkich, sosu sojowego, koncentratów spożywczych, wędlin, konserw mięsnych oraz produktów o obniżonej zawartości soli. Nie może być stosowany w żywności przeznaczonej dla dzieci poniżej 12 tygodnia życia.
Nie powinny go zażywać osoby z dną moczanową.

 

E 630 Kwas inozynowy

Naturalna substancja pełniąca funkcję wzmacniacza smaku i zapachu. Niekiedy zmienia smak produktów. Na skalę przemysłową kwas inozynowy otrzymywany jest z ekstraktu mięsnego, rybnego (sardynek) lub poprzez fermentację cukrów. Dodawany jest do sosów w proszku, przypraw sypkich, sosu sojowego, koncentratów spożywczych, wędlin, konserw mięsnych oraz produktów o obniżonej zawartości soli. Nie może być używany w żywności przeznaczonej dla dzieci poniżej 12 tygodnia życia.

 

E 631 Inozynian dwusodowy

Naturalna substancja pełniąca funkcję wzmacniacza smaku i zapachu. Może zmieniać smak produktów. Ponadto często zawiera glutaminian sodu, od którego ma znacznie silniejsze działanie. Na skalę przemysłową otrzymywana jest z ekstraktu mięsnego, rybnego (sardynek) lub poprzez fermentację cukrów. Substancja ta dodawana jest do sosów w proszku, przypraw sypkich, sosu sojowego, koncentratów spożywczych, wędlin, konserw mięsnych oraz produktów o obniżonej zawartości soli. Nie może być stosowany w żywności przeznaczonej dla dzieci poniżej 12 tygodnia życia.

Osoby z kamicą nerkową nie powinny spożywać produktów, do których dodano ten związek.

 

E 632 Inozynian dwupotasowy

Naturalna substancja pełniąca funkcję wzmacniacza smaku i zapachu. Niekiedy zmienia smak produktów. Na skalę przemysłową otrzymywana jest z ekstraktu mięsnego, rybnego (sardynek) lub poprzez fermentację cukrów. Dodawana jest do sosów w proszku, przypraw sypkich, sosu sojowego, koncentratów spożywczych, wędlin, konserw mięsnych oraz produktów o obniżonej zawartości soli.. Nie może być używany w żywności przeznaczonej dla dzieci poniżej 12 tygodnia życia.

Ciekawostki
Inozynian disodowy zaliczany jest do substancji nieszkodliwych. Nadmierne spożywanie produktów, do których dodano ten związek może spowodować dnę moczanową.

 

E 633 Inozynian wapniowy

Naturalna substancja pełniąca funkcję wzmacniacza smaku i zapachu. Niekiedy może zmieniać smak produktów. Na skalę przemysłową otrzymywana jest z ekstraktu mięsnego, rybnego (sardynek) lub poprzez fermentację cukrów. Dodawana jest do sosów w proszku, przypraw sypkich, sosu sojowego, koncentratów spożywczych, wędlin, konserw mięsnych oraz produktów o obniżonej zawartości soli. Nie może być jednak stosowany w żywności przeznaczonej dla dzieci poniżej 12 tygodnia życia.

Nadmiar tego związku może wywołać dnę moczanową.

 

E 634 Rybonukleotydy wapnia

Naturalna substancja pełniąca funkcję wzmacniacza smaku. Otrzymuje się ją poprzez połączenie soli wapniowych, kwasu guanylowego (E626) i kwasu inozynowego (E630). E634 niekiedy zmienia smak produktów. Dodawane są do chipsów smakowych, ciast owocowych w proszku, warzyw w puszkach, koncentratów spożywczych i zup typu instant. Nie powinny być jednak stosowane w żywności przeznaczonej dla dzieci poniżej 12 tygodnia życia.

Ich nadmiar w codziennej diecie może spowodować nadpobudliwość lub nasilić objawy astmatyczne.

 

E 635 Rybonukleotydy dwusodowe

Naturalne substancje pełniące funkcję wzmacniacza smaku i zapachu. Mają znacznie silniejsze działanie niż glutaminian sodu. Dodaje się je do chipsów smakowych, ciast owocowych w proszku, potraw i konserw mięsnych oraz grzybowych, warzyw w puszkach, koncentratów spożywczych, zup typu instant. Nie powinny być jednak dodawane do żywności przeznaczonej dla dzieci poniżej 12 tygodnia życia.

Nadmierne spożywanie produktów, do których dodano te związki, może spowodować nadpobudliwość, opuchliznę warg, gardła lub języka.

 

E 901 Wosk pszczeli

nie może być spożywany przez wegan.

Naturalna substancja wytwarzana przez pszczoły, stosowana jako nabłyszczacz lub nośnik. Otrzymuje się ją poprzez wytopienie wosku z ula, może być także pozyskiwana syntetycznie. Biały wosk wybielany jest za pomocą nadtlenku wodoru lub słońca. Woski są dodawane do wyrobów cukierniczych, ciastkarskich (polewanych czekoladą), orzechów, ziaren kawy i słodkiego pieczywa. Wykorzystuje się je także do nabłyszczania powierzchni świeżych owoców cytrusowych, jabłek, gruszek, brzoskwiń i ananasów. Wosk może wywoływać reakcję alergiczną i kontaktowe zapalenie skóry. Wosk wykorzystywany jest także do produkcji kosmetyków kolorowych oraz kremów dla dzieci.

 

E 904 Szelak

Substancja naturalna otrzymywana z żywicy wytwarzanej przez pluskwiaki żyjące w Indiach. Pełni funkcję środka powlekającego i nabłyszczającego. Najczęściej szelakiem powleka się słodycze, owoce, ziarna kawy, orzechy, pieczywo. Może jednak wywoływać reakcję alergiczną i kontaktowe zapalenie skóry. Poza przemysłem spożywczym, substancja ta wykorzystywana jest także do produkcji kosmetyków kolorowych i leków.

 

E 920 Cysteina

Naturalna substancja składająca się z aminokwasów egzogennych. Można ją otrzymać z piór i włosia zwierzęcego. L-cysteina pełni funkcję stabilizatora. Dodaje się ją przede wszystkim do mąki przeznaczonej do wypieku chleba i bułek hamburgerowych, sprawia ona, że ciasto jest bardziej rozciągliwe i miękkie. Poza przemysłem spożywczym wykorzystywana jest do produkcji szamponów.

 

E 927b

Naturalna substancja otrzymana z amoniaku i dwutlenku węgla. Stanowi końcowy produkt przemiany białek i innych związków azotowych w organizmie. Wydala się ją z moczem (w niewielkich ilościach usuwana jest z potem). Karbamid pełni funkcję odwadniającą i wiążącą. Dodawany jest do gumy do żucia, precli, wyrobów piekarniczych. Nie określono maksymalnej dawki tego środka, jaką człowiek może spożyć w ciągu doby.

Przy bezpośrednim kontakcie ze skórą może wywołać podrażnienie lub rekcje alergiczne. Niekiedy powoduje bóle głowy. Poza przemysłem spożywczym, karbamid wykorzystywany jest także do produkcji dezodorantów w kulce, szamponów i płynów do płukania jamy ustnej.

 

E 966 Laktitol Słodzik z cukru mlecznego

Syntetyczna substancja słodząca otrzymywana z cukru mlekowego (laktozy) pochodzącego z serwatki (mleka). Jest mniej słodka od białego cukru (sacharozy). Pełni funkcję środka wiążącego oraz nośnika. Laktitol dodaje się go do deserów, sosów, musztard, dżemów, marmolady, wyrobów cukierniczych opartych na kakao, skrobi, owocach suszonych. Używa się go do kremów do smarowania pieczywa, gum do żucia, suplementów diety, pieczywa cukierniczego, likierów, mrożonych ryb i owoców morza. Maksymalna, bezpieczna, dzienna dawka nie powinna przekraczać 50g na osobę. Nadmiar środka może wywoływać wzdęcia, biegunkę.

 

E 1105 Lizozym Enzym.

Naturalny lub genetycznie otrzymywany konserwant uzyskiwany głównie z białka jajek kurzych. Lizozym jest składnikiem łez, krwi, śliny oraz ludzkiego mleka. Charakteryzuje się właściwościami bakteriobójczymi. Dodawany jest do dojrzewających serów i ich sero-podobnych odpowiedników, gronowych i fermentowanych napojów winiarskich oraz żywności przeznaczonej dla niemowląt. Nie określono maksymalnej, bezpiecznej dawki lizozymu, którą człowiek może spożyć w ciągu doby.

Lizozym został odkryty w drugiej dekadzie XX wieku przez Alexandra Fleminga. Substancja ta zaliczana jest do związków nieszkodliwych. Może jednak wywołać reakcje alergiczne. Lizozym wykorzystywany jest do produkcji preparatów farmaceutycznych.

Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?