WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Owoce

Gruszka 7+

Gruszka to ok. 85 % wody, średniej wielkości owoc ma 60 kalorii.
Ze składników mineralnych najwięcej zawiera potasu, ale także jest bogaty w fosfor, wapń, magnez, sód, chlor, cynk, miedź, żelazo, jod oraz kwas jabłkowy i pektyny. Zawiera także betakaroten, witaminę  B1, B2, B5, C i PP.

Gruszki wspomagają trawienie i przeciwdziałają zaparciom, ponieważ charakteryzują się sporą zawartością błonnika. Sok z tych owoców ma działanie moczopędne, a kompot z suszonych gruszek, zgodnie z tradycją ludową, pomaga w leczeniu przeziębień przebiegających z gorączką i kaszlem.

Gruszka przybyła ze starożytnej Persji przez Armenię i Małą Azję do Grecji, gdzie już na tysiąc lat przed naszą erą należały do ulubionych owoców. Z Grecji grusza trafiła do Rzymu. Tutaj zaś miała silne poparcie, sam Juliusz Cezar zarządził, aby posadzić ją w zdobytej Anglii. Z czasem grusza przekroczyła Alpy i dotarła do nas, gdzie spotkała swoje krewniaczki: gruszki leśne i ulęgałki.

Kompot z suszu, jest stosowany jako lek w przeziębieniach z gorączką i kaszlem oraz w biegunkach.

 Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?