WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Witaminy

Witaminy to związki organiczne, których organizm ludzki nie potrafi wytworzyć (lub w niewielkiej ilości, w przewodzie pokarmowym, dzięki specyficznej florze bakteryjnej), muszą one być dostarczone wraz z pożywieniem w gotowej postaci lub w formie prowitamin, które w trakcie przemian metabolicznych uzyskują pełną aktywność biologiczną. Witaminy to związki, nie będące źródłem energii ani strukturalnymi składnikami tkanek, niezbędne jednak dla wzrostu i rozwoju organizmu oraz prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Ich działanie biologiczne jest widoczne już przy bardzo małych stężeniach.

Występowanie - podajemy produkty pochodzenia roślinnego.

 

 

 

Witamina B1

Witamina B1 zalicza się do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Nazywana jest "witaminą nastroju" , gdyż ma korzystne działanie na układ nerwowy i na funkcjonowanie umysłu.

Nadmiar witaminy B1 nie jest gromadzona w organizmie, lecz wydalana. Musi więc być codziennie dostarczana na nowo.

Zapotrzebowanie na tą witaminę wzrasta w chorobie, w sytuacjach stresowych oraz po zabiegach chirurgicznych. Wysoka temperatura, kofeina, alkohol, sulfonamidy niszczą witaminę B1. W przypadku palenia papierosów, nadużywania alkoholu albo spożywania dużej ilości cukru zapotrzebowanie na witaminę B1 wzrasta.
Rozpuszczalna w wodzie, odgrywa zasadniczą rolę w procesach oddychania tkankowego. Przyspiesza gojenie się ran i wykazuje działanie uśmierzające ból.

Poprawiono: sobota, 29, październik 2011 21:07

Odsłony: 8257

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Witamina B9 - kwas foliowy

 

Witamina B9
czyli kwas foliowy jest głównym czynnikiem biorącym udział w procesie podziału komórek organizmu. Kwas foliowy reguluje różne procesy metaboliczne w organizmie, uczestniczy w syntezie puryn, pirymidyn i niektórych aminokwasów. Współuczestniczy z witaminą B12 w regulacji tworzenia i dojrzewania czerwonych krwinek.

Witamina B9 reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek, ale przede wszystkim wpływa dodatnio na funkcjonowanie systemu nerwowego i mózgu.

Poprawiono: sobota, 29, październik 2011 21:34

Odsłony: 8278

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?