Data publikacji

01.02.2023

Data publikacji

Anna Wege

Najlepsze wege przepisy dla dzieci — Top 7

Najlepsze wege przepisy dla dzieci — Top 7

Każdy rodzic wie, że przygotowywanie ciekawych i urozmaiconych dań dla dzieci to nie lada wyzwanie. Gotowanie bezmięsnych posiłków dla małych niejadków może tym bardziej przysporzyć o ból głowy i to na pewno niejednokrotnie. Przedstawiamy zestawienie pysznych, kolorowych i atrakcyjnych dań, które ze smakiem zjedzą nie tylko maluchy, ale również i rodzice. 

Miejsce siódme — Naleśniki słodkie oraz wytrawne

W rankingu wege przepisów dla dzieci nie mogło zabraknąć naleśników. Każdy z nas na pewno pamięta je z dzieciństwa i lubi po dziś dzień. Ich niepodważalną zaletą jest to, że smakują doskonale zarówno na słodko, jak i na słono. Idealne wegańskie naleśniki zrobimy ze zmielonymi płatkami owsianymi, które zastąpią jajko. 

Za to pomysłów na dodatki do naleśników jest naprawdę wiele. Dla miłośników słodkich smaków doskonale sprawdzą się domowe dżemy, krem czekoladowy lub nawet zwykły cukier. Jeśli mamy ochotę na wersję wytrawną, polecamy wypróbować nadzienie szpinakowe z tofu. Choć dodatek tofu brzmi nietypowo, to świetnie sprawdzi się jako zamiennik twarogu.

Miejsce szóste — Amerykańskie pancake

Alternatywą dla polskich naleśników są amerykańskie pancake, czy jak kto woli „pankejki”. Są grube, puszyste i bardzo sycące. Na pewno sprawią radość niejednemu maluchowi. Pancake są również idealne dla mniej utalentowanych kucharzy, którzy mają ochotę na pyszne placuszki. Usmażenie ich jest banalnie proste i praktycznie niemożliwe, żeby je zepsuć. Świetnie komponują się ze świeżymi owocami jak truskawki, borówki czy banany, ale równie dobrze pasują do nich konfitury i powidła. Polecamy również wersję dla lubiących eksperymenty, czyli pancake z syropem klonowym z podsmażonym wegańskim boczkiem. Pycha!

Miejsce piąte — Pizza

Pizza to faworyt wielu dorosłych i dzieci. Nie bez powodu kuchnia włoska uchodzi za najsmaczniejszą na świecie. Wielu nazywa ją swoim „comfort food”, czyli jedzeniem na pocieszenie, kiedy gorzej się czujemy. Ciasto na pizzę samo w sobie jest wegańskie, dlatego tylko dodatki mogą stanowić dylemat. Ze względu na zawartość drożdży przygotowanie pizzy jest dość czasochłonnym zajęciem, ponieważ ciasto musi wyrastać około dwóch godzin. Taki sam efekt da przygotowanie ciasta dzień wcześniej i włożenie go na noc do lodówki. Warto wyposażyć się też w wegański ser, będziemy wtedy w stanie odtworzyć większość ze znanych nam smaków.

Miejsce czwarte — Zapiekanki

Zapiekanki dla niektórych uchodzą za polskie danie narodowe. Nie mogło ich zatem zabraknąć w naszym zestawieniu najlepszych wege przepisów dla dzieci. To błyskawiczne do przygotowania danie zasmakuje każdemu. Na zapiekankę możemy dodać dowolne sosy oraz składniki, dzięki czemu z łatwością przemycimy dzieciom trochę warzyw. Tutaj również, podobnie jak w przypadku pizzy, świetnie sprawdzi się dodatek wegańskiego sera, który apetycznie roztopi się na przypieczonej bułce.

Miejsce trzecie — Racuchy z jabłkami

Dzieci uwielbiają słodkie potrawy, które niekoniecznie są deserem. Racuszki z jabłkami doskonale wpasowują się w tę kategorię. Choć przygotowanie jest odrobinę czasochłonne, na pewno odwdzięczą się pysznym smakiem. Klasyczne racuchy usmażymy z mlekiem krowim lub kefirem, jednak wegańska wersja z napojem roślinnym nie będzie w ogóle odbiegała smakiem od swojej oryginalnej wersji. Do racuchów najlepiej posłużą kwaśne gatunki jabłka np. Szara Reneta lub Antonówka. Możemy również eksperymentować ze słodszymi jabłkami oraz mniejszą ilością dodawanego cukru. Ogranicza nas jedynie pomysłowość. Możemy puścić wodze fantazji również przy wyborze dodatków. Dla fanów klasycznych smaków polecamy posypanie racuchów cukrem pudrem lub podanie ich z domowymi powidłami śliwkowymi. Fani nietypowych kombinacji na pewno chętnie wypróbują racuszki z syropem klonowym lub syropem z agawy.

Miejsce drugie — Zupa dyniowa 

Zupa dyniowa to doskonały pomysł na szybki i smaczny obiad. Co najlepsze, dzięki różnorodności gatunków dyń możemy znaleźć odmianę, która najbardziej będzie przemawiała do naszych kubków smakowych. Dynia jest też uznawana za najlepsze warzywo dla dzieci nawet w pierwszym dniu rozszerzania diety. Jeśli mamy dostęp do świeżej dyni to świetnie, natomiast po sezonie możemy spokojnie posłużyć się własnym zamrożonym purée dyniowym lub kupić gotowe w sklepie.

Zupa dyniowa to doskonały wybór zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nasze pociechy z chęcią zjedzą delikatniejszą wersję zupy, natomiast dorośli mogą podkręcić ją o dodatkowy imbir, kurkumę lub nawet ostry chiński olej chili. Taka zupa świetnie rozgrzewa w chłodne jesienne dni.

Miejsce pierwsze — Gnocchi z pesto bazyliowym

Sposobem przygotowania gnocchi przypominają polskie kopytka. Różni je wygląd, ponieważ można porównać je do sprężynki. Może mieć to kluczowe znaczenie przy gotowaniu dla naszych pociech, ponieważ bardzo często ciekawy wygląd potraw przyciąga dzieci do jedzenia. Do wegańskiej wersji gnocchi warto dodać odrobinę płatków drożdżowych, które nadadzą im serowy smak, przypominający parmezan. Kluseczki z czymś trzeba jeszcze podać. My polecamy pesto bazyliowe. W sklepach jest ogromny wybór gotowców, również wegańskich, ale warto zrobić je samemu – z pewnością będzie smaczniejsze. Nadmiar gotowego pesto możemy schować do słoiczka i przechowywać do około tygodnia w lodówce. Będzie to doskonały dodatek do zapiekanego pieczywa lub makaronu.

Każdy, kto wychowywał dziecko, zdaje sobie sprawę, z jakim wyzwaniem wiąże się gotowanie urozmaiconych posiłków. Musimy pamiętać, że jest to kwestia niezwykle istotna, ponieważ zapoznajemy wtedy nasze pociechy z różnorodnością kulinarnego świata oraz przygotowujemy je na przyszłe zgłębianie tajników kuchni. To, jak nauczymy nasze dzieci jeść, będzie miało kluczowe znaczenie dla ich zdrowia w dorosłym życiu.

Przeczytaj także: