Data publikacji

04.02.2023

Data publikacji

Anna Wege

Wege w szkole i w przedszkolu — sposoby na dietę

Wege w szkole i w przedszkolu — sposoby na dietę

Osoby dorosłe na diecie wegetariańskiej często chcą, aby ich dzieci również wychowywały się na dietach bezmięsnych. Jeśli chodzi o żywienie w domu, to nie ma tutaj większego problemu. Rodzice będą gotowali takie potrawy, jakie będą uważali za odpowiednie dla swoich pociech. Niestety nasze dzieci w pewnym momencie swojego życia zaczną spędzać większość swojego dnia w szkole. Co wtedy z ich dietą? Czy szkoła ma obowiązek zapewnić dzieciom wegetariańskie potrawy na stołówce? 

Jak to wyglądało kiedyś?

Rodzice, którzy posyłają swoje wegetariańskie dzieci do szkoły, mogą być w nie lada stresie. Jest to zupełnie normalne, przecież jeszcze kilka lat temu diety bezmięsne były traktowane jak fanaberia i w opinii społecznej serwowanie jej dziecku podchodziło niemal pod znęcanie się. Dawniej, jeśli rodzic chciał, aby jego dziecko było karmione wegetariańskimi potrawami w szkole, musiał dostarczyć odpowiednie zaświadczenie wystawione przez lekarza. Zaświadczenie takie potwierdzało, że dieta wegetariańska jest odpowiednia dla tego konkretnego dziecka. Niestety, w rzeczywistości szkoły często nie wypełniały zalecenia lekarza rodzinnego. 

Jak żywienie dzieci wege wygląda dzisiaj?

Od kilku lat według Instytutu Żywności i Żywienia dieta wegetariańska jest uznana za bezpieczną dla dzieci. Obecnie każdy rodzic może wymagać od placówki oświatowej, aby dziecko jadło w szkole posiłki bezmięsne.

W praktyce wygląda to niestety bardzo podobnie jak lata temu. Najczęściej okazuje się, że szkoła odmawia przygotowania wegetariańskiego obiadu. Być może jest to spowodowane brakiem większej liczby dzieci na takiej diecie, a być może brakiem odpowiedniej wiedzy osób gotujących w stołówkowych kuchniach. Niestety nie do końca możemy cokolwiek zdziałać w kwestii zmiany takiej sytuacji. Walka ze szkołą prawdopodobnie okaże się walką z wiatrakami i finalnie szkoła nie zapewni dziecku odpowiedniego posiłku. Pozostaje nadzieja, że kiedy diety bezmięsne staną się jeszcze bardziej popularne wśród dzieci, żywienie wegetariańskie w szkołach będą normalnością. 

Co możemy zrobić, kiedy szkoła odmówi naszemu dziecku wegetariańskiej diety? Niestety pozostaje nam zapewnienie obiadów dla naszych pociech we własnym zakresie. Gotowanie lunchy dla dzieci na każdy dzień może być nieco problematyczne, dlatego przedstawiamy kilka bardzo prostych i smacznych dań wegetariańskich dla dzieci.

Falafele z ziemniakami i surówką

Ten lunch doskonale imituje kotlety mielone – jedno z klasycznych polskich dań. Falafele pochodzą z kuchni Bliskiego Wschodu i są to malutkie kotleciki przygotowywane na bazie ciecierzycy. Jeśli zdecydujemy się przygotować do niego gotowane ziemniaki i surówkę z marchewki, stworzymy pełnowartościowy posiłek, idealny do szkolnej „śniadaniówki”. Falafele świetnie smakują z dodatkiem ketchupu lub hummusu.

Placki ziemniaczane z wegetariańskim gulaszem

Choć placek po węgiersku to typowo mięsne danie, bez większego problemu odtworzymy je w wegańskiej wersji. Do pysznych i chrupiących placków ziemniaczanych idealnie pasuje gulasz na bazie warzyw. Jeśli nasza pociecha nie jest do końca przekonana do smaku gulaszu, możemy zacząć od podawania jej placków ziemniaczanych ze śmietaną bądź cukrem.

Wegetariańskie burgery

Wegetariańskie burgery to świetny obiad zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To jedno z tych dań, które w bardzo sprytny sposób przemycają wartościowe warzywa. Sercem burgera jest kotlet, a przy wegetariańskich burgerach jest w czym wybierać. Polecamy wybrać bazę białkową, aby kotlet był jak najbardziej bogaty w składniki odżywcze. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju warzywa strączkowe, takie jak ciecierzyca czy soczewica. Jeśli jednak preferujemy coś lżejszego, to do wegetariańskiego burgera możemy zrobić kotlet buraczany. Gdy chcemy pójść o krok dalej, możemy wykorzystać gotowe burgery z wegańskich mięs, które znajdziemy obecnie w każdym większym sklepie. Niestety taka wersja może okazać się ciężkostrawna, dlatego najlepiej używać ich sporadycznie.

Zupa krem

Różnego rodzaju zupy krem to również doskonała opcja lunchowa. W zależności od tego, co preferuje dziecko, możemy wybrać spośród wielu warzyw, z których da się zrobić krem. Cukinia, brokuł, dynia, kukurydza, cebula – wybór naprawdę jest ogromny. Dzięki temu możemy dostosować się pod nasze dziecko i podać zupę z ulubionego warzywa. Krem dopełnimy prażonymi płatkami migdałów, grzankami lub kawałkiem chleba z zapieczonym serem.

W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce liczba wegetarian wzrosła do 10% populacji. Obecnie nie wszystkie szkoły i przedszkola są przyjazne dla dzieci na wegetariańskich dietach, ale jest nadzieja na lepsze jutro. Wraz z coraz większą liczbą rodziców-wegetarian, będzie rosła również liczba wegetariańskich dzieci. W pewnym momencie szkolne stołówki będą po prostu zmuszone do lepszego traktowania jaroszy. Tymczasem wszyscy wegetariańscy rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość.

Przeczytaj także: