WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Warzywa

Szparagi 8+

szparagai od kiedy dla dzieciSzparagi są cenionym warzywem ze względu na walory smakowe i lekkostrawność, mają dużą zawartość witamin, soli mineralnych i przeciwutleniaczy.


Wyróżniamy trzy rodzaje szparagów jadalnych:
białe, są bardziej łykowate od zielonych dlatego dobrze jest je obrać przed gotowaniem,
zielone są najdelikatniejsze,
fioletowe (rzadko dostępne ze względu na trudną uprawę) zawierają najwięcej asparaginy przez co są bardziej intensywne w smaku i zapachu, są też bardziej słodkie.

Sezon szparagowy w Polsce jest bardzo krótki, trwa około 8-10 tygodni, kończy się w czerwcu na św. Jana. Największe plantację na terenie Polski znajdują się w Wielkopolsce. Uprawa jest bardzo pracochłonna, a zbierane są ręcznie dwa razy dziennie: wcześnie rano i pod wieczór.

Jak kupować ?
Świeże szparagi mają zamknięte główki, elastyczną łodygę, która po złamaniu lub po naciśnięciu wydziela sok. Kolor ich powinien być lśniący. Pocierając szparagi powinny w charakterystyczny sposób trzeszczeć. Końcówki nie mogą być mocno zdrewniałe.

Przygotowanie…
Przed gotowaniem białe szparagi należy obrać, zaś zielone i fioletowe wystarczy dokładnie umyć. Następnie należy odciąć zdrewniałe końcówki. Główki szparagów są znacznie delikatniejsze od łodyg dlatego gotujemy je ustawione pionowo tak żeby główki wystawały ponad wodę i gotowały się w parze. Gotujemy je w delikatnie osolonej wodzie przez czas 20 minut dla białych, 15 minut dla zielonych fioletowych. Szparagi nie mogą być rozgotowane, tylko lekko chrupiące. Szparagi można także parować lub dusić na maśle.


źródło: www.zdrowyprzedszkolak.orgCieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?