WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Owoce

Poziomka 12+

Poziomka pospolita pochodzi z Europy i umiarkowanych obszarów Azji . Poziomka pospolita jest rośliną leśną. Można ją spotkać w lasach oraz na ich obrzeżach. Poziomka pospolita chociaż drobna i niepozorna znalazła zastosowanie jako zioło lecznicze w tradycyjnej medycynie.

Korzeń poziomki pospolitej był używany na rozwolnienia, natomiast jej łodygi były popularnym środkiem leczniczym na rany. Uważano, że owoce poziomki pospolitej ochładzały organizm. Zgodnie ze średniowiecznym zielarzem o imieniu Gerard, owoce poziomki chłodziły gorąco w czasie bólów żołądka oraz były pomocne na zapalenie wątroby.

Wędrując po lesie często korzystamy z jego dobrodziejstw, posilając się na przykład poziomkami. Drobne owoce poziomki pospolitej mają delikatny aromat, który przypomina zapach róż.

Poprawiono: niedziela, 03, luty 2013 13:44

Odsłony: 6794

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Grejpfrut 12+

Grejpfrut w ok. 90 proc. składa się z wody. Są w nim jednak też cukier, kwasy organiczne, witaminy z grupy B, wit. C, E i P oraz karoteny, czyli barwniki roślinne, takie jak likopen odpowiadający za czerwonawe zabarwienie, flawonoidy, pektyny i błonnik.

Owoce są niskokaloryczne, zawierają związki potasu, wapnia, żelaza, magnezu, fosforu i cynku.

Grejpfrut pochodzi z karaibskiej wyspy Barbados. Naukowcy sądzą, że to naturalna krzyżówka owocu pomelo (który wyglądem bardzo przypomina grejpfruta) oraz słodkiej pomarańczy. W 1823 r. po raz pierwszy owoce te zasadzono na amerykańskiej Florydzie, gdzie ich uprawa kwitnie po dziś dzień. Stamtąd też wywodzą się różowe grejpfruty, które powstały na skutek naturalnej mutacji na początku XX wieku.

Poprawiono: środa, 04, wrzesień 2013 22:13

Odsłony: 7095

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Mandarynka 12+
  2. Pomarańcza 12+Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?