WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Pierwsza szczoteczka

Jamę ustną dziecka należy oczyszczać od momentu urodzenia się dziecka. Na początku może do tego służyć zwykły gazik. Do czyszczenia wałów dziąsłowych można użyć gumowej szczoteczki na palec, lub specjalnych gumowych gryzaków, które mechanicznie usuwają osady z jedzenia. W momencie pojawienia się zębów dobrze jest przejść na szczoteczkę do zębów z włosiem. Szczotka do zębów dla dziecka powinna być dopasowana wielkością główki do wielkości jamy ustnej dziecka. Szczotka powinna zataczać swobodne koło na powierzchniach policzkowych bocznych zębów bądź wałów dziąsłowych.

Poprawiono: piątek, 13, kwiecień 2012 23:13

Odsłony: 5563

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Pierwsza wizyta u dentysty

Kontakt z dentystą warto mieć od momentu pojawienia się pierwszego zęba. Specjalista obejrzy jamę ustną, oceni jej rozwój, omówi potrzeby żywieniowe i higieniczne. Spotkanie z dentystą jak najwcześniej jest też ważne dla dalszej współpracy z dzieckiem. Dzieci, które mają kontakt z dentystą od bardzo wczesnego dzieciństwa są pod stała opieką i zwykle rodzice nie mają niespodzianek w postaci nagłej informacji o próchnicy. Im wcześniej zdiagnozuje się próchnicę tym łatwiej jest ją leczyć.

Wizyty kontrolne służą również wykonaniu zabiegów profilaktycznych( szczotkowania, lakierowana, lakowania), które wspomagają codzienne zabiegi i zapobiegają próchnicy.


Na pytania dla wegemaluch.pl odpowiada Joanna Rąpała, stomatolog dziecięcy. Absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie - Wydział Lekarski, Oddział Stomatologii. Od 9 lat prowadzi Gabinet Pan Krokodyl, w którym propaguje bezstresowe kontakty z dentystą. Jej praca jest jej pasją. Specjalnie dla małych pacjentów stworzyła autorski program współpracy z dziećmi, zakładający ich świadomy udział w wizycie dentystycznej.

Poprawiono: piątek, 13, kwiecień 2012 23:13

Odsłony: 5467

próchnica butelkowa - jak zapobiegać

Próchnica butelkowa to uogólniona próchnica wielu zębów. Nazwa pochodzi stąd, że często występuje u dzieci, które zasypiają z butelką. U zdrowych ogólnie dzieci najczęściej jest powodowana złymi nawykami żywieniowymi i niedostateczna higieną. Od okresu niemowlęctwa wały dziąsłowe a później zęby należy oczyszczać po każdym posiłku, a minimalnie 3 razy dziennie. Do oczyszczania dziąseł wystarczy gazik nasączony wodą lub np. roztworem rumianku, do mycia zębów przyda się szczoteczka. Bardzo ważne jest wieczorne mycie zębów. Po wieczornym myciu zębów nie wolno podawać w nocy nic do jedzenia i picia, dlatego, że ilość wydzielanej śliny jest wielokrotnie mniejsza i stężenie cukrów staje się wysokie dając dobre środowisko dla bakterii. Jeśli dziecko zasypia z butelka i nie myje zębów tworzy się idealne środowisko do rozwoju bakterii próchnicotwórczych.

Poprawiono: piątek, 13, kwiecień 2012 23:14

Odsłony: 6563

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Plomby dla dzieci - co i kiedy

kolorowe_plombyDokonanie wyboru materiału do wypełnień zębów u dzieci często nie jest łatwe. Należy uwzględnić, oprócz właściwości materiału, również wiek i współpracę dziecka oraz stan tkanek zęba, poziom ich zniszczenia, poziom ryzyka próchnicy.

Wiek dziecka wpływa na poziom jego współpracy, ale także determinuje okres przez jaki wypełnienie będzie musiało spełniać swoją funkcję.

Jeśli ryzyko próchnicy jest wysokie, wskazane jest stosowanie materiałów uwalniających jony fluorkowe.

Przez wiele lat amalgamat był standardowym materiałem stosowanym u dzieci. Szkodliwy wpływ rtęci na środowisko oraz możliwość wpływu amalgamatu na zdrowie, doprowadziły do zmniejszenia jego stosowania, zwłaszcza u dzieci.

Poprawiono: wtorek, 30, wrzesień 2014 12:38

Odsłony: 9107

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Próchnica zębów mlecznych

próchnica zębów mlecznychBakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba objawiająca się demineralizacją substancji nieorganicznych i następnie rozpadem substancji organicznych z powodu działania kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów. Zęby mleczne szczególnie są narażone ze względu na słabsze zmineralizowanie tkanek niż zęby stałe. Próchnica w zębach mlecznych postępuje bardzo szybko i często bezobjawowo prowadzi do obumarcia zęba i rozpadu zgorzelinowego. Próchnicę rozpoznaje się na podstawie badania stomatologicznego polegającego na sprawdzeniu twardości tkanek zęba. Tkanki objęte próchnicą ulegają rozmiękczaniu i rozpadowi. Każda zmiana koloru zęba, struktury powierzchni, kształtu zęba, zaczerwienienie dziąseł, zmiany na języku, wargach, błonie śluzowej w środku buzi wymagają jak najszybszego kontaktu z dentystą.

Poprawiono: środa, 30, maj 2012 10:06

Odsłony: 13608

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?