WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Artykuły

Wegetarianizm po czesku, rozmowa z Jitka Skočková

wegetarianizmIlu wegetarian i wegan jest w Czechach?

Dysponujemy tylko badaniami przeprowadzonymi w 1999 roku przez firmę Stemmark. Według ich raportu w Republice Czeskiej żyje ok. 2% wegetarian. To jednak są już dane nieaktualne. Pojawia się coraz więcej stron internetowych o tematyce wegetariańskiej, na przykład w 2000 roku było ich tylko dwie, a w 2011 już jedenaście, w tym dziewięć dedykowanych jedynie weganizmowi, co może oznaczać, że u nas w Czechach weganizm "wygrywa" z wegetarianizmem.

Poza tym pojawia się coraz więcej restauracji serwujących wegetariańskie dania: w Pradze w 2000 roku było ich tylko cztery, a 2011 już dwadzieścia. Natomiast w Brnie 2000 roku było trzy, w 2011 - jedenaście. Oczywiście dzisiaj może ich być znacznie więcej.  

Poprawiono: czwartek, 28, listopad 2013 14:06

Odsłony: 6871

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Wegetarianizm w wydaniu bułgarskim - rozmowa z Lubomir'em Stoyanov'em

wegetarianizm po bułgarskuIlu wegetarian żyje w Bułgarii?
Nie ma oficjalnych statystyk, ale sądzę, że jest to około 2-3% populacji.


Od kiedy działa Wasza organizacja i ilu ma członków?
Bułgarski wegetarianim i weganizm odrodził się w 2003 roku poprzez forum internetowe, które założyłem i prowadzę do dzisiaj. 
10 lat później, czyli obecnie ludzie nadal uważają, że wegetarianie to chorzy ludzie, biedni i należący do sekty.
W 2001 roku zacząłem studia dietetyczne na Uniwersytecie w Giessen. Obecnie studiuję bioinformatykę. Jestem bardzo szczęśliwy, że Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne (ADA) zajęło bardzo pozytywne stanowisko względem wegetarianizmu i weganizmu i dzięki temu wiele mitów i przesądów nie ma już racji bytu. 

Żeby wyjść z forum i móc więcej w 2004 roku 'otworzyliśmy' stronę www.vegebg.org.

Poprawiono: poniedziałek, 01, lipiec 2013 12:34

Odsłony: 6317

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Zdrowie na talerzu, rozmowa z Iwoną Kibil, specjalistą ds. żywienia

kibil twarzOd kiedy i dlaczego zostałas weganką?

Jestem weganką od kilku lat (nie potrafię dokładnie sprecyzować od kiedy) i przechodziłam w ten nurt żywienia stopniowo.

Od czasu liceum byłam wegetarianką jedzącą nabiał i bardzo sporadycznie jaja, później jadłam z nabiału jedynie serki wiejskie, jaj nie jadłam w ogóle. W końcu, porzuciłam nabiał całkowicie.

Wybrałam ten sposób odżywiania się z kilku powodów.

Przede wszystkim, ze względów zdrowotnych (diety roślinne obniżają ryzyko wielu chorób, poprawiają witalność i dodają energii), ze względów etycznych ale także dlatego, że nigdy nie smakowało mi mięso a już szczególnie jego przetwory.

Poprawiono: poniedziałek, 17, wrzesień 2018 11:20

Odsłony: 7605

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Wegetarianizm, to spokojna, kojąca muzyka. Piotr Sawicki - Pola Quartet Jazz

piotr sawicki, fortepianŚwiat muzyka to świat dźwięków - czy od razu po przebudzeniu - obrazy, słowa, gesty układają się w nuty?
Raczej melodie pojawiają się w mojej głowie pod wpływem różnych emocji. To one mnie inspirują. Jest to całkowicie przypadkowe. Może się wydarzyć rano, albo wieczorem. Najlepiej, żeby wszystkie sfery życia były w tym danym momencie harmonijne, wtedy jest najwięcej przestrzeni na twórczość, czyli zabawę.


Czy zdarza się Panu zatkać uszy żeby nie słyszeć wszechobecnych dźwięków i próbuje Pan wsłuchać się w ciszę?
Ja się potrafię wyłączyć i nie słyszeć hałasu. W domu nie gra telewizor, nie słucham radia. Muzyki też rzadko słucham. Na co dzień lubię ciszę. Ona jest dla mnie odpoczynkiem od dźwięków, które pojawiają się w trakcie pracy. Słucham muzyki w samochodzie. Kiedyś zasnąłem na próbie orkiestry jazzowej. Głośno grali, ale to mi nie przeszkadzało w zaśnięciu. Słucham ciszy, jak jestem w jakimś dzikim miejscu, gdzie nie ma odgłosów cywilizacji.

Poprawiono: środa, 20, marzec 2013 12:10

Odsłony: 6430

Czytaj wicej Czytaj więcej...

Zwierze nie jest rzeczą wywiad z Cezarym Wyszyńskim

Budzisz się rano i o czym myślisz?
Zastanawiam się czy będą dzisiaj korki w drodze do siedziby fundacji, co jest do zrobienia tego dnia – chyba o tym samym, co każdy. Nie, nie myślę sobie - „wstawaj mesjaszu czas nauczać” ;-). Jeśli obok nie leży kotka to zastawiam się gdzie spał ten obrażalski sierściuch,


Od kiedy i jak zaczęła się Twoja przygoda z Vivą?
Kiedy poprzednie kierownictwo polskiej Vivy rezygnowało z pracy, był przeprowadzony nabór. Zgłosiłem się ostatniego dnia, na rozmowę kwalifikacyjną załapałem się w hotelu tuż przed powrotem Juliet Gellatley – założycielki Vivy do UK, godzinę później dowiedziałem się, że zostałem „wybrany” ;-). Potem jeszcze chwila namysłu, która zmieniła moje życie i od 8 lat robię to w co wierzę.

Poprawiono: poniedziałek, 07, maj 2012 11:01

Odsłony: 6198

Czytaj wicej Czytaj więcej...
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?