WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Jak poradzić sobie z kolką niemowlęcą cz.2

kolki niemowlęceKolka będąca oznaką poważnej nierównowagi u dziecka, którą określa się mianem alergii, wymaga konsultacji z kompetentną osobą, której zaleceniom żywieniowym zaufacie.

 

Zastosowanie odpowiedniej, zrównoważonej diety jest krytycznym elementem życia każdej pary matka – niemowlę, niezależnie od obserwowanych objawów alergicznych.

 

 

kolki niemowlęceKolka będąca oznaką poważnej nierównowagi u dziecka, którą określa się mianem alergii, wymaga konsultacji z kompetentną osobą, której zaleceniom żywieniowym zaufacie.

 

Zastosowanie odpowiedniej, zrównoważonej diety jest krytycznym elementem życia każdej pary matka – niemowlę, niezależnie od obserwowanych objawów alergicznych.

 

 

Wskazówki

Wskazówki:

 • Nie ograniczać czasu karmienia z jednej piersi. Matki wszędzie na świecie z powodzeniem karmią nie kontrolując czasu. Problemy z laktacją są częstsze w społeczeństwach, w których każdy posiada zegarek, a praktycznie nie istnieją tam, gdzie nikt nie nosi zegarka.
 • Proponować jedną pierś tak długo jak dziecko ssie i połyka, tak długo aż samo nie wypuścijak poradzić sobie z kolkami piersi lub nie zaśnie. Jeśli dziecko ssie tylko przez krótki moment, matka może skorzystać z techniki uciskania piersi (w celu zwiększenia ciśnienia wypływającego mleka; przyp. tł.), aby dziecko nadal piło mleko a nie tylko ssało. Pamiętajmy, że dziecko może być przy piersi nawet przez dwie godziny nie najadając się, ssąc aktywnie zaledwie przez kilka minut. W tym przypadku, mleko może mieć małą zawartość tłuszczu. Technika uciskania piersi jest w takim przypadku szczególnie zalecana. Jeśli dziecko jest nadal głodne po opróżnieniu pierwszej piersi, należy zaproponować drugą pierś. Nie można odmówić dziecku drugiej piersi, jeśli jest nadal głodne.
 • Zaczynając kolejne karmienie, mama powinna zaproponować „drugą” pierś, dalej postępując tak samo. (Jeśli dziecko opróżniło obie piersi, to i tak karmienie powinno rozpocząć się od „drugiej” piersi; przyp. tł.)
 • Piersi mamy dostosowują się szybko do tego sposobu działania i żadne zastoje ani nierównowaga w wielkości piersi nie powinny mieć miejsca.
 • Żadna reguła nie zmusza mamy do proponowania obu piersi w czasie jednego karmienia, jak również do tego, by ograniczać się do jednej piersi. Należy pozwolić dziecku na opróżnienie pierwszej piersi, stymulując wypływ mleka techniką uciskania piersi, jeśli taka jest konieczność, a jeżeli dziecko ma ochotę na więcej, należy wtedy zaproponować drugą pierś.
 • W niektórych przypadkach, może być wskazane podanie dziecku tej samej piersi przy następnym karmieniu zanim poda się „drugą” pierś.
 • Problem może narastać, jeśli dziecko jest źle przystawione do piersi.

Karmienie

Właściwe przystawienie do piersi jest kluczem do udanego karmienia piersią.

Silny i nieregularny wypływ mleka

Dziecko otrzymujące zbyt dużo, szybko wypływającego mleka może stać się nerwowe przy piersi i może być czasem uznane za dziecko „z kolkami”. W takim przypadku dziecko ma bardzo dobry przyrost masy ciała. Bardzo typowe jest, że w kilka sekund lub minut od rozpoczęcia karmienia, zaczyna kaszleć, dusi się, wydaje się odpychać od piersi. Jeśli puści sutek, mleko tryska z piersi.

W następstwie tej sytuacji, dziecko może często prosić o pierś, ale jednocześnie staje się kapryśne i cała historia z odpychaniem się od piersi powtarza się. Będzie nerwowe za każdym razem, gdy pojawi się silny wypływ mleka i niecierpliwe, gdy ciśnienie osłabnie. Karmienia stają się bardzo frustrującym doświadczeniem zarówno dla matki jak i dla dziecka. W kilku rzadkich przypadkach, dziecko może nawet odmówić piersi po kilku miesiącach karmienia (najczęściej po 3 miesiącach).

 • płacz dziecka i kolki Jeśli tak się jeszcze nie stało, spróbuj proponować tylko jedną pierś na karmienie, W niektórych przypadkach, konieczne jest proponowanie tej samej piersi przez dwa lub trzy kolejne karmienia zanim poda się drugą pierś. W przypadku nawału pokarmu w drugiej piersi należy odciągnąć tyle pokarmu by zmniejszyć napięcie, dyskomfort w piersi.
 • Proponuj dziecku pierś zanim będzie bardzo głodne. Nie opóźniaj karmień podając wodę (dziecko karmione piersią nie potrzebuje dopajania nawet w czasie wielkich upałów) lub smoczek. Wygłodniałe dziecko rzuci się na pierś powodując gwałtowny wypływ pokarmu. Przystawiaj dziecko, gdy tylko pokaże pierwsze objawy głodu (pamiętaj, płacz jest ostatnim stadium głodu; przyp. tł. ). Jeśli nadal śpi, to tym lepiej.
 • Wybieraj do karmienia miejsca zaciszne, dające ukojenie tobie i dziecku. Zbyt silna muzyka, oślepiające światło, duży ruch w otoczeniu źle wpływają na karmienie.
 • Karmienie na leżąco może często być bardzo pomocne. Jeżeli leżenie na boku nie pomaga, spróbuj położyć się na plecach i karmić dziecko na sobie. Grawitacja ogranicza silne ciśnienie wypływającego mleka.
 • Jeżeli nic nie nagli, odciągnij trochę mleka z piersi (~30 ml) zanim zaczniesz karmić, ale skorzystaj najpierw z wcześniejszych rad.
 • Dziecko niecierpliwi się nie tylko gdy pojawia się silny wypływ pokarmu, ale także gdy ciśnienie nadmiernie maleje. Jeżeli podejrzewasz, że właśnie tak się mają sprawy, wypróbuj technikę uciskania piersi w celu „wystrzyknięcia” większej ilości pokarmu i zachowaniu odpowiadającego dziecku ciśnienia.
 • Problem może się pogłębiać gdy dziecko nie jest prawidłowo przystawione do piersi. Dobre przystawienie do piersi jest kluczem do udanego karmienia piersią,
 • Czasem w problemach związanych z ulewaniem mogą być pomocne nakładki na piersi. Sięgajcie jednak po nie tylko, gdy inne sposoby zawiodą i pomoc osób kompetentnych nie przyniesie pożądanych efektów.
 • Pamiętajcie także, że zamiast podawać dziecku sztuczny pokarm, korzystniej jest odciągnąć własny i podać dziecku alternatywnym sposobem lub w ostateczności z butelki.

'Obcy' w mleku matki

Obce białka w mleku matczynym.

Wykazano, że niektóre białka obecne w diecie matki mogą przenikać do mleka matczynego i wpływać na dziecko. Najpowszechniejszym białkiem jest białko pochodzące z mleka krowiego. Inne białka mogą również przenikać do mleka matki. Ich obecność, jak i obecność w mleku innych substancji, sama w sobie nie jest niczym negatywnym. Jest nawet pozytywna, ponieważ pomaga dziecku zdobywać odporność na obce białka. (W tej sprawie konsultujcie się ze specjalistami.)

Z tego powodu w przypadku dzieci z kolkami sugeruje się matce zaprzestanie spożywaniadieta matki karmiącej piersią produktów mlecznych lub innych, ale eliminuje się tylko jeden typ pożywienia. Eliminując produkty mleczne wyłączamy z diety mleko, ser, jogurt, lody i wszystkie inne pokarmy zawierające mleko.

Gdy białko mleka jest poddawane obróbce – gotowanie – nie powinny pojawiać się żadne problemy. (W tej sprawie konsultujcie się ze specjalistami.)

Uwaga: Nietolerancja białek nie oznacza nietolerancji laktozy. Matka, które sama ma nietolerancję laktozy, powinna i może karmić swoje dziecko.

Jak sobie radzić

Jak radzić sobie z reakcjami dziecka na obce białko:

 • karmienie piersiąZaniechać spożywania produktów mlecznych na okres 7-10 dni.
 • Jeżeli nic się nie zmieniło można ponownie wprowadzić te produkty.
 • Jeżeli wystąpi poprawa, powrót do spożywania pewnych ilości określonych produktów mlecznych powinien następować powoli i ostrożnie, jeżeli stanowią codzienny element posiłków matki. Pamiętajmy jednak, że matka nie musi sama pić mleka by jej piersi wytwarzały mleko. Wiele dzieci nie toleruje żadnych produktów mlecznych w diecie matek.

Większość toleruje niewielkie ilości. Obserwując reakcje dziecka matka będzie wiedziała jaką porcję nabiału może spożyć dziennie by dziecko nie miało negatywnych reakcji.

 • Jeżeli ilość wapnia – po wyłączeniu z diety produktów mlecznych – będzie niewystarczająca, matka znajdzie je w innych produktach spożywczych. Natomiast 7-10 dni diety eliminacyjnej nie wyrządzi matce żadnej szkody żywieniowej. Faktem jest, że stwierdzono, iż karmienie piersią chroni kobiety przed osteoporozą nawet jeśli nie przyjmuje ona suplementów wapniowych. Również dziecko otrzyma wszystko czego potrzebuje w mleku matki.
 • Trzeba zachować ostrożność stosując dietę eliminacyjną. Nie powinno się wykluczać z diety zbyt wielu produktów naraz. Wielu z nas zna przypadki kobiet, których dzieci poczuły się lepiej gdy wyłączyły one z diety brokuły, wołowinę, banany, chleb... Postępując w ten sposób matka mogłaby w ostateczności ograniczyć swoją dietę do białego ryżu! Nasze żywienie jest zbyt złożone by można było dokładnie określić, który produkt szkodzi dziecku. (Istnieją jednak sposoby na wykluczenie z diety matki produktów, które nie służą jej i dziecku. W tym temacie szczególnie polecam rozwiązania, które proponuje nam wiedza wynikająca z 5 Przemian. Można tę wiedzę zastosować także układając żywienie wegetariańskie. Przyp. tł.)

 


Trzeba przede wszystkim być cierpliwym, a czas pomoże wszystko poukładać. Sztuczne mieszanki nie są rozwiązaniem. Niektóre dzieci czują się lepiej karmienie butelką ponieważ przepływ mleka jest wówczas regularny, nie jest to zasługa sztucznej mieszanki. W ostateczności, gdy wszystkie sposoby na ulżenie dziecku zostaną wykorzystane, można nakarmić dziecko z butelki odciągniętym pokarmem matki.

 

Pamiętajcie jednak – z czasem wszystko mija, a choć noce i dnie chwilowo wydają się ciągnąć w nieskończoność, to tygodnie mimo wszystko szybko płyną... :)

 


 

(Tłumaczenie artykułu „Kolki u dziecka karmionego piersią” dr Jacka Newmana, MD, FRCPC © 2005
Tłumaczenie z wersji francuskiej z lutego 2005, wykonanego przez Stéphanie Dupras, IBCLC, RLC)

 

czytaj także: Jak poradzić sobie z kolką niemowlęcą cz.1

 

doradca laktacyjnyJoanna Adamiak, od 2005 roku pracuje jako niezależny doradca laktacyjny. Pomaga mamom karmiącym na spotkaniach w grupie wsparcia, w szkole rodzenia, a także podczas konsultacji osobistych i telefonicznych. Mama trójki dzieci karmionych wyłącznie piersią. Ma duże doświadczenie we wspomaganiu laktacji żywieniem według zasady pięciu przemian opartym na wiedzy tradycyjnej medycyny chińskiej i naturalnym rytmie organizmu człowieka. Pracuje też jako terapeuta shiatsu, oferując nie tylko mamom karmiącym stymulujące i rozluźniające ciało masaże lecznicze.Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

 • 1
 • 2
Poprzedni Następny
Jak poradzić sobie z kolką niemowlęcą cz.1

Jak poradzić sobie z kolką niemowlęcą cz…

Karmienie piersią

Tajemnica kolek niemowlęcych kryje się w czynnikach fizjologicznych, psychologicznych oraz środowiskowych. Dziecko doświadcza świata i reaguje na otaczające go bodźce – pokarmowe, emocjonalne, pogodowe, inne.Pierwsze chwile, dni i tygodnie życia są...

Nawał pokarmu – czym jest i jak sobie z nim poradzić?

Nawał pokarmu – czym jest i jak sobie z …

Karmienie piersią

Nawał pokarmu jest fizjologicznym i w gruncie rzeczy pożądanym momentem w laktacji. Pojawia się w 2-6 dobie po porodzie. Dziecko ssąc pierś matki pobudza wydzielanie prolaktyny w jej organizmie, dzięki...

Infekcje a karmienie piersią

Infekcje a karmienie piersią

Karmienie piersią

Wiedząc, że pokarm kobiecy wzmacnia odporność dziecka, kobiety z wielką ufnością karmią swoje pociechy. Szczególną uwagę zwracają na to, by nie przerywać karmienia w okresie jesienno – zimowym, gdy panująca...

Czy i dlaczego potrzebne są spotkania dla matek karmiących?

Czy i dlaczego potrzebne są spotkania dl…

Karmienie piersią

Od początku stworzenia człowiek żył w naturze. W środowisku, które – mimo wielu trudności i zagrożeń – przynosiło mu ukojenie, wprowadzało w harmonię i świadomość kontaktu ze wszechświatem, co dodawało...

Czy dopajać dziecko karmiąc piersią

Czy dopajać dziecko karmiąc piersią

Karmienie piersią

Pokarm produkowany dla dziecka przez organizm matki zawsze jest idealnie dostosowany do potrzeb dziecka. Inny jest pokarm, który odciąga matka dla przedwcześnie urodzonego dziecka leżącego w inkubatorze, inny u dziecka...

Brak pokarmu po porodzie – jak pobudzić laktację?

Brak pokarmu po porodzie – jak pobudzić …

Karmienie piersią

Większość matek jest w stanie karmić swoje dziecko piersią. Mechanizmy, które to uruchamiają są wkodowane w nasze ciała. Gdy kobieta posiada pewność co do takiego stanu rzeczy, wtedy łatwiej jest...

Karmić piersią czy drugą?

Karmić piersią czy drugą?

Karmienie piersią

Istota karmienia piersią opiera się na stałym i bliskim kontakcie matki z dzieckiem, na współbrzmieniu z naturalnym rytmem karmień, na wsłuchaniu się w potrzeby swoje i dziecka, na właściwym reagowaniu...

Dieta weganki i wegetarianki karmiącej piersią

Dieta weganki i wegetarianki karmiącej p…

Karmienie piersią

Dla niemowlaka bez wątpienia najlepszym sposobem żywienia jest karmienie piersią. Nie ma lepszego sposobu na realizację zapotrzebowania na wszystkie składniki najmłodszych dzieci. Mleko kobiece zawiera bowiem optymalny skład białka, tłuszczów i węglowodanów...

Garderoba matki karmiącej

Garderoba matki karmiącej

Karmienie piersią

Nazywam się Joanna Adamiak. Jestem... W swej istocie jestem Człowiekiem, który dąży do łamania zastanych praw i konwenansów, utartych struktur i schematów. Łamię je w sobie i swojej rodzinie. Pomagam...

Jak przygotować się do karmienia piersią?

Jak przygotować się do karmienia piersią…

Karmienie piersią

Natura wyposażyła kobietę w mechanizmy, które bez specjalnych działań uruchamiają w niej możliwość karmienia piersią swojego potomstwa. To, co bardzo silnie blokuje we współczesnych kobietach naturalne procesy potrzebne do wykarmienia...

Mama karmiąca w pracy

Mama karmiąca w pracy

Karmienie piersią

Karmiącej mamie po powrocie do pracy przysługują przerwy na karmienie. Ich długość zależy od liczby dzieci karmionych piersią. Znaczenie ma także wymiar wykonywanej przez matkę pracy. Nie każda młoda mama...

Przechowywanie pokarmu

Przechowywanie pokarmu

Karmienie piersią

Na rynku można zakupić specjalnie przystosowane do przechowywania pokarmu pojemniki, które są wykonane z materiałów, które nie mają negatywnego wpływu na pokarm (np. w pojemnikach szklanych część żywych komórek może...

'Dziesięć kroków' do udanego karmienia piersią

'Dziesięć kroków' do udanego karmienia p…

Karmienie piersią

W latach 1991-1992 w ramach współpracy WHO i UNICEF został przygotowany projekt promocji karmienia piersią placówkach położniczych. Dziesięć kroków do udanego karmienia piersią "Dziesięć Kroków" to ujęty w punktach spis zasad postępowania...

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?