WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Mangan

Mangan ubierze udział w prawidłowym tworzeniu kośćca, uczynnia enzymy biorące udział w syntezie białek, kwasów nukleinowych, glikokortykosterydów, w metabolizmie cukrów i procesach krzepnięcia krwi. Zwiększa płodność, wpływa na przemiany tłuszczów i cholesterolu, reguluje pracę układu nerwowego, ułatwia przyswajanie witamin C i B odgrywa ważną rolę w tworzeniu tyroksyny, głównego hormonu tarczycy, konieczny jest do prawidłowego trawienia i wchłaniania składników odżywczych.

Poza tym mangan pomaga usunąć zmęczenie, zapewnia prawidłowe odruchy mięśniowe, odgrywa rolę w zapobieganiu osteoporozie, poprawia pamięć, łagodzi objawy rozdrażnienia, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego oraz odgrywa pewną rolę w procesach reprodukcji. Mangan potrzebny jest również do prawidłowego procesu trawienia i utylizacji produktów pokarmowych.


Źródła manganu:

żurawina

czarne jagody

orzechy

pełnoziarniste produkty zbożowe

zielone warzywa

buraki

herbata

szpinak


Niedobór manganu:

  • pogorszenie się słuchu oraz szmery w uszach
  • utrata masy ciała
  • popękana i słucha skóra
  • zmęczenie
  • brak popędu płciowego, zniechęcenie, pesymizm i stany niepokoju
  • bóle w stawach
  • spowolnienie tempa wzrostu włosów

Nadmiar manganu:

Może ograniczać przyswajanie w przewodzie pokarmowym, żelaza, wapnia, cynku, miedzi i magnezu.

 Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?