WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Urszula Dudziak, Życie jest cudowne

Urszula dudziak wszystko graZostajesz poproszona o napisanie piosenki obrazującej Twoje życie. Jaki miałaby ona tytuł?

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Ja traktuje to wszystko co mnie spotkało, to moje wspinanie się po schodach, jako coś co miało się wydarzyć. Mimo że czasami wyłam, weszłam na samą górę i teraz mam piękny widok. Wiem, że było warto.

Wszystko co mnie spotkało złego i dobrego również, choć uczymy się przede wszystkim na tych złych i ciemniejszych stronach życia, czegoś mnie nauczyło.

Z każdej sytuacji, nawet tej nieprzyjemnej umiałam i umiem wyciągać wnioski dzięki czemu teraz jestem osobą, która ma fajną harmonię i równowagę w sobie, i mam taką fajną optykę na życie.

Mam bardzo dużo humoru w sobie. Kocham ludzi i oni mnie kochają. Uważam, że bardzo ważne jest to aby zdawać sobie sprawę w życiu z bardzo małych rzeczy, małego ziarenka, któremu gdy poświęcimy uwagę, czas i siebie wykiełkuje przynosząc samo dobro i szczęście.

Urszula dudziak wszystko graZostajesz poproszona o napisanie piosenki obrazującej Twoje życie. Jaki miałaby ona tytuł?

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Ja traktuje to wszystko co mnie spotkało, to moje wspinanie się po schodach, jako coś co miało się wydarzyć. Mimo że czasami wyłam, weszłam na samą górę i teraz mam piękny widok. Wiem, że było warto.

Wszystko co mnie spotkało złego i dobrego również, choć uczymy się przede wszystkim na tych złych i ciemniejszych stronach życia, czegoś mnie nauczyło.

Z każdej sytuacji, nawet tej nieprzyjemnej umiałam i umiem wyciągać wnioski dzięki czemu teraz jestem osobą, która ma fajną harmonię i równowagę w sobie, i mam taką fajną optykę na życie.

Mam bardzo dużo humoru w sobie. Kocham ludzi i oni mnie kochają. Uważam, że bardzo ważne jest to aby zdawać sobie sprawę w życiu z bardzo małych rzeczy, małego ziarenka, któremu gdy poświęcimy uwagę, czas i siebie wykiełkuje przynosząc samo dobro i szczęście.

Optymizm

Urszula Dudziak 70Skąd w Tobie tyle radości i optymizmu?

Ludzie bardzo często mnie oto pytają.

To jest cwane i praktyczne podejście. Przeczytałam bardzo dużo książek na temat rozwoju osobistego i powybierałam sobie z nich zdania, które do mnie bardzo dobrze pasują i uchwyciłam się tych rzeczy. To jacy jesteśmy zależy wyłącznie od naszego wyboru. Kiedyś miałam koncert dla onkologów podczas którego śpiewałam, mówiłam i opowiadałam (zawsze tak robię, kocham tak robić). W pewnym momencie powiedziałam do moich ‘słuchaczy’, że mam mocną wiarę w autosugestię, wiem że mamy niesamowitą władzę nad własnym organizmem  i to wszystko jest w naszej głowie, możemy zmienić swoje geny. A tam cisza. Czułam ich myśli – Dudziakowa zwariowała.

Ale ja tak uważam i wierzę w to, że mamy niesamowite możliwości, Wszystko zależy od stanu umysłu. Powinniśmy żyć szczęśliwie, życzliwie, dobrze, przyjaźnie, mądrze w symbiozie z naturą. Jeżeli to spełniamy to jest to co powinno być i jak powinno wyglądać nasze życie.

Krytyka

Urszula Dudziak z mikrofonemNiektórym tej radości życia brakuje i dają temu upust krytykując i oceniając innych. Jak nauczyłaś się reagować mało przychylne Tobie opinie?

Ostatnio na jednym z potarli ukazało się moje zdjęcie ze znajomym, pod zdjęciem komentarze: stare pudło, zaraz jej twarz wybuchnie od tego botoksu, ohydna wrzeszcząca żydówka. Przeczytałam to, stanęłam obok siebie i pomyślałam 'Boże jaka jestem szczęśliwa za to jaka jestem'. Chyba Hemingway powiedział: 'denerwowanie się to jest katowanie swojego organizmu przez głupotę innych.' Dlaczego ja mam katować się przez czytanie złośliwych komentarzy? I dlatego czytając owe komentarze, ściek słów, było mi żal tych ludzi. Wiem, że ci ludzie, którzy to piszą mają w sobie złość, coś ich cały czas gryzie, ale tylko oni muszą zrozumieć, że nie tędy droga. Moim zdaniem nam Polakom potrzeba narodowej terapii, nie wiem jak ona powinna wyglądać może powinien pojawić się jakiś guru w stylu Dalajlamy żeby przekonać ludzi do zmian. Bo to nasza taka polska rysa – krytykować, najlepiej anonimowo i bez zastanowienia obrażać drugą osobę.

Urszula DudziakNo dobrze, ale do tych wniosków doszłaś po latach. Jednak kiedyś, w młodości na pewno dotykały Cię krytyczne, nieprzychylne komentarze. Co dało Ci siłę aby nauczyć się śmiać się z tych słów?

Oczywiście kiedyś krytyczne słowa mnie raniły. Ale to zależy na czym się w życiu skupiasz. Jeżeli na ciemniej stronie to ta ciemna rośnie i staje się mocna, a jeżeli na białej, tej dobrej, to ona wygrywa i dominuje. I w ogóle wypiera tę ciemną. Ja tak zrobiłam, zaczęłam zwracać uwagę na te piękne i cudowne rzeczy, które się działy i dzieją. I to one dały mi siłę

Próbowałaś tych krytycznych ludzi do siebie przekonać?

Wiesz, ostatnio zastanawiałam się na ile można zmienić kogoś kto nie jest na to przygotowany. Ja się nie zmienię. Jestem serdeczna, życzliwa, wyciągam rękę żeby pomóc. Moje koncerty to świetna  energia i mam nadzieję, że wśród publiczności są ludzie, którzy są gotowi na lepsze życie, którzy chcą popatrzeć na życie w serdeczny i życzliwy sposób i dlatego chcą się ze mną zabrać, a ci którzy nie są gotowi muszę odrobić jeszcze jakieś życiowe lekcje, np. poczytać książki, zastanowić się nad swoim życiem, odpowiedzieć na pytanie czy szanuję swój organizm. Ale ja swoją osobą i swoim życiem  i tym jak się czuje chcę im pokazać, że można być pełnym energii, dobroci i szczęścia. Bo nie wystarczy mówić trzeba ludziom pokazać i ja tak robię. Jestem ‘namacalnym przykładem, że można się uśmiechać i cieszyć się wszystkim

Ludzie=siła

Uszula Dudziak KoncertWspomniałaś o koncertach – czym są dla Ciebie spotkania z ludźmi?

Koncert to rodzaj podrywu. Wyobrażam sobie, że jest to mężczyzna, którego muszę kokietować tak aby się we mnie zakochał. To jest bardzo inspirujące i oczyszczające, choć nigdy nie wiem kto przychodzi na spotkanie ze mną. Poza tym od ludzi dostaję też niesamowitą ilość pozytywnej energii i siły.  Jak znajdziesz pasje to się od niej uzależniasz bo to jest jak narkotyk. Kiedyś poczułam, że grając i śpiewając odczuwam największą frajdę i to jest to co chcę robić. Jest to rodzaj ekstazy. To jest coś takiego bez czego nie da się żyć. Śpiewam i wchodzę, daje wszystko z siebie, potem się regeneruję i nabieram sił. Ale jestem za mądra aby się do tego przywiązywać. Wiem, że  kiedyś nadejdzie moment ze przestanę śpiewać. Nie zamartwiam się, ile będę żyła, co będzie kiedyś. Żyje dzisiaj, oczywiście robię plany, ale cieszę się chwilą: życiem, tym, że jestem zdrowa, że mam ludzi wokół siebie i robię to co kocham i chce się z tym dzielić. Chcę dzielić się siłą, którą mam w sobie.

Czy miałaś lub masz w swoim życiu kobiety które są dla Ciebie wzorem. Imponują Ci charyzmą, siłą charakteru?

Urszula DudziakOstatnio czytam bardzo fajną książkę o potędze umysłu. To jest zbiór najważniejszych mądrości o zdrowiu, wierze, życiu. To jest taka moja biblia – w jednym masz wszystko. Czytałam pomału, robię notatki i wyciągam wnioski. Z kobiet do bólu podziwiam Krysię Jandę za jej walkę o teatr, za zmaganie się z przeciwnościami losu. Ale idzie do przodu przebijając kolejne mury. To jest usposobienie silnej z pasją kobiety. Szanuję ją za to.

Dajesz ogrom z siebie. Skąd czerpiesz energię. Jak się regenerujesz?

Ja nawet nie wiem jak to się dzieje. To jest lawina. Jak robisz coś dobrego to kiełkuje i 'zaraża'. Jak się załapiesz na ten właściwy moment to bierzesz to garściami. Wierzę, że my powinniśmy być szczęśliwi i jeżeli w to uwierzysz to masz siłę walczyć z przeciwnościami, nie wywoływać ich. Jak mam problem nie analizuje dlaczego ja a nie ktoś inny, tylko siadam i zastanawiam się jak to rozwiązać. Dzięki mojemu optymizmowi i takiemu podejściu do życia, jestem sprytna, bo od razu szukam rozwiązań. Jak jesteś otoczona dobrą energią to wszystko staje się proste, nawet te najtrudniejsze rzeczy stają się banalnymi i do rozwiązania. Łatwo jest się poddawać presji złej i ciemnej stronie niż tej jasnej. Ale nie oto w życiu chodzi.

Forma i zdrowie

wiesJak odpoczywasz?

Nie odpoczywam, no chyba tylko we śnie. Im przybywa mi lat tym bardziej cenię czas, ale też nie wpadam w histerię. Obserwuję swój organizm, który nazywałam Leoś. Codziennie z nim  rozmawiam i on mi mówi: teraz możesz poleżeć, teraz poczytaj książkę, pójdź na spacer.  Słucham go bo wiem, że on wie co jest dla mnie najlepsze. Oprócz tego uwielbiam wyjazdy na Podlasie. Tam jest zupełnie inny klimat: czas jakby wolniej płynął, nocą na niebie widać gwiazdy, nie ma samochodów. To jest taka forma egzotyki, która mnie kręci.

Uprawiasz sport?

Oj tak, codziennie się gimnastykuję. Zaczynam dzień od czterdziestominutowych ćwiczeń: skaczę na trampolinie, na skakance ok. 100 razy, poza tym wykonuję pięć rytuałów tybetańskich.

A jak To sport a co z dietą? Jak się odżywiasz?

To również jest dla mnie bardzo ważne. Na śniadanie uwielbiam ryż z mlekiem orkiszowym plus orzechy, żurawina lub rodzynki. Stosuje dietę makrobiotyczną Od czasu do czasu jem rybę, ale nie jem innego mięsa. Kiedyś nie wyobrażałam sobie jak można żyć bez mięsa, myślałam że nie dam rady. Ale kiedyś mój guru powiedział mi że jeżeli masz ogromną ochotę to zjedz mięso, ale potem musisz dokonać oczyszczenia, musisz odkręcić ten błąd. Te słowa sprawiły, że poczułam się wolna bo dano mi wybór, nie naciskając. Dzięki czemu sama zdecydowałam, że eliminuję mięso ze swojej diety.

Wegetarianizm

vegetablesCzyli wegetarianizm jest Ci bliski?

Uważam, że ktoś kto jest wegetarianinem jest mądry i szanuje swoje życie. Podziwiam cię i szanuje, że idziesz taką drogą – walczysz ze stereotypami i zmieniasz rzeczywistość. Czasami czytam opinie ludzi, którzy nie mają o tym pojęcia, ale wypowiadają się, obrażając innych. To jest straszne.
W dzisiejszych czasach nie powinniśmy jeść mięsa. Potrafię zrozumieć kogoś kto sam hoduje, żywi zwierzęta, bo wiem że były one szczęśliwe, ale mimo wszystko uważam, że jest to niepotrzebne.  Gdybym się jeszcze raz urodziła nie jadłabym mięsa. Niestety nie byłam taka mądra jak ty i nie zaszczepiłam swoim dzieciom wegetarianizmu, nie byłam świadoma. Na szczęście one same się wycwaniły wyeliminowały mięso ze swojej diety.

Dzieci = motywatory

Mika Urbaniak Follow YouNo właśnie, dzieci. Nie masz wrażenia, że to są niesamowici inspiratorzy, motywatorzy naszych działań?

Dzieci uczą nas pokory, cierpliwości, wychowują nas. Mieszkając na Manhattanie byliśmy otwartym domem. Przychodziło do nas masę dzieci, które traktowałam jak swoje, wygłupialiśmy się, bawiliśmy. Czasami musiałam wyjść na parę godzin i po powrocie zdarzało się że nie poznawałam własnego mieszkania bo dzieciaki dorwały bitą śmietanę w sprayu. Dzieciaki miały wolność. Nie ograniczałam mówiąc ‘tego nie wolno’, ‘zostaw’, ‘nie ruszaj’.
Moje dzieci Kasia i Mika są to niesamowite osoby, bardzo różne od siebie. Kasia jest otwarta i jest jej pełno wszędzie, Mika woli postawę ‘nie ma mnie’. Dzięki Kasi przeszłam na dietę makrobiotyczną, rezygnuję z mięsa i napisałam książkę ‘Wyśpiewam wam wszystko’. Obecnie mobilizuje mnie do napisania kolejnej książki. Zobaczymy.

Urszula Dudziak wszystko graTo kiedy w księgarni się pojawi kolejna książka Twojego autorstwa, ale tym razem skierowana do dzieci?

To jest dobre pytanie. Ostatnio odwiedziła mnie moja serdeczna koleżanka Grażyna Auguścik, przeczytałam jej parę moich wierszy i ona stwierdziła, że muszę wydać książkę dla dzieci. Chyba trzeba wrócić do tematu.

Wróćmy jeszcze do Twoich córek: Kasi i Miki. Czy rozmawiasz z nimi o tym co czują?

Bardzo często mamy szczere rozmowy nawet szczere do bólu. Kiedyś miałam poczucie winy wobec dzieci żyłam w rozkroku: scena – dzieci. Kiedy byłam na scenie żałowałam, że nie ma mnie z nimi. Byłam zakochana w Jerzym Kosińskim. To była niesamowita miłość, która mnie ‘wciągnęła’. Pytałam Kasię czy czuła, że poświęcam im za mało czasu, odpowiedziała: że tak.  Mika natomiast dodała, że była o mnie strasznie zazdrosna. Na koniec rozmowy Kasia dodała” ‘mama, jeżeli zrobiłabyś inaczej np. nie kochałabyś w 100% nie byłabyś tym kim jesteś teraz.

Twórczość

 Teraz jesteś szczęśliwą, pełną energii kobietą. Czy słowo 'wszystko' tytuł książki ‘Wyśpiewam wam wszystko’ i płyty: ‘Wszystko gra’ ma jakieś drugie znaczenie?

Tak, słowo ‘wszystko’ ma dla mnie podwójne znaczenie bo wszystko gra w moim życiu. Mam teraz mądrość życiową, optykę na codzienność, że wszystko jest dobrze, że potrafię wyjść z każdej sytuacji bo wszystko gra. U mnie nie ma stagnacji, cały czas coś się dzieje. Nie jestem zblazowana w każdej sytuacji zawsze znajdę coś ciekawego. Nie ma u mnie odruchu Pawłowa:  ten facet jest niski to na pewno złośliwy. Dzianie się jest odświeżające, odmładzające, inspirujące, bo nie wpadasz w marazm.Urszula Dudziak wszystko gra ksiazka

Wróćmy na chwile do książki. Czy ona nie jest zbyt ekshibicjonistyczna? Zdradzasz w niej swoje myśli i uczucia?

Ja jestem ekshibicjonistką. Lubię się otwierać, mówić, opowiadać. Wiem, że opisanie historii o miłości między mną a Jerzym Kosińskim było odważne, mogłam to ukryć, ale po co. To uczucie było silniejsze niż wszystko. Wychowywałam się w tradycyjnej rodzinie gdzie były przestrzegane zasady moralne, a ja się wyłamałam. Bardzo cierpiałam z tego powodu. Wiem, że popełniłam błąd, ale nie jestem święta, idealna.

Urszula Dudziak wszystko gra ksiazkaW książce przełamujesz tabu w związku ze starością. Ty się nie boisz starości, uważasz, że jest piękna.

Jakiś czas temu miałam spotkanie w uniwersytecie trzeciego wieku. Rozmawiałam z kobietami w moim wieku, pokazywałam im sobą, że można wręcz należy cieszyć się życiem. W naszym kraju temat starości i śmierci to temat tabu, temat zakazany. Obracamy się w stereotypach uważając, że starości się Bogu nie udała. Że starsi ludzie są niepotrzebni. Moim zdaniem właśnie tym ludziom trzeba pomóc się otworzyć i łamać stereotypy. Jak wyjechałam do Nowego Jorku widziałam kobiety w podeszłym wieku noszące krótkie spódniczki, byłam oburzona bo przyjechałam z Polski gdzie to wywołuje oburzenie. Na szczęście szybko sama przełamałam ten stereotyp i stałam się niczym nieskrępowaną kobietą. 

Kiedy zakładasz partię exmężów i ex żon?

Trzeba, trzeba. Uważam, że rozstawać się należy w przyjaźni. Każdy człowiek nas czegoś uczy. Najlepiej jest przybrać role ofiary, ale to nie tędy droga.

Pamiętajmy, nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.

Dla Wegemaluch.pl Urszula Dudziak, światowej sławy wokalista jazzowa, kompozytor. Pracowała z takimi artystami, jak Krzysztof Komeda, L.U.C, Michał Urbaniak, Walk Away, Gil Evans, Archie Shepp, Dj Vadim, Lester Bowie i Bobby McFerrin.
Rozmawiała Magdalena Sikoń.

 Zdjęcia: materiały artystki, wikipedia
Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poprzedni Następny
Jesteśmy otwarci na współpracę

Jesteśmy otwarci na współpracę

Wywiad

Podstawowa szkoła imienia Stanisława Kostki Potockiego nr. 261, lokalizacja warszawski wilanów. Od razu, bez owijania w bawełnę poruszam temat stołówki. Muszę przyznać, że dawno nie byłam tak miło zaskoczona. Pełna współpraca - wegetarianizm - proszę...

Zdrowie na talerzu, rozmowa z Iwoną Kibil, specjalistą ds. żywienia

Zdrowie na talerzu, rozmowa z Iwoną Kibi…

Wywiad

Od kiedy i dlaczego zostałas weganką? Jestem weganką od kilku lat (nie potrafię dokładnie sprecyzować od kiedy) i przechodziłam w ten nurt żywienia stopniowo. Od czasu liceum byłam wegetarianką jedzącą nabiał...

Polskie Towarzystwo Dietetyki. Prawidłowe odżywianie to styl życia, dr. inż. Danuta Gajewska

Polskie Towarzystwo Dietetyki. Prawidłow…

Wywiad

Temat zdrowego i świadomego jedzenia zagościł na dobre w m.in. mediach i internecie. Czy to jest nowa moda, która zaraz minie? To nie jest krótkotrwała moda na zdrowe żywienie tak jak...

Czesław i Elżbieta Lang, weganizm - nasza droga do zdrowia

Czesław i Elżbieta Lang, weganizm - nasz…

Wywiad

Kiedy i dlaczego zmieniliście styl życia? Czesław Lang:Stało się to trochę przypadkiem, trochę też z konieczności rzeczy, ponieważ w pewnym momencie mojego życia miałem problemy ze zdrowiem. Miałem problemy z arytmią, miałem...

Wegetarianizm po czesku, rozmowa z Jitka Skočková

Wegetarianizm po czesku, rozmowa z Jitka…

Wywiad

Ilu wegetarian i wegan jest w Czechach? Dysponujemy tylko badaniami przeprowadzonymi w 1999 roku przez firmę Stemmark. Według ich raportu w Republice Czeskiej żyje ok. 2% wegetarian. To jednak są już...

Przemoc to forma bezsilności, rozmowa z Lucyną Kicińską z Fundacji Dzieci Niczyje

Przemoc to forma bezsilności, rozmowa z …

Wywiad

Przemoc co kryje się pod tym słowem? Jak je rozumieć? Przemoc to bardzo szerokie pojęcie. To nie tylko bicie, które pozostawia widoczne ślady – siniaki, zadrapania czy złamaną rękę, to także...

Wege po angielsku, rozmowa z Liz O'Neill z brytyjskiego The Vegetarian Society

Wege po angielsku, rozmowa z Liz O'Neill…

Wywiad

Jaki jest stosunek Anglików do wegetarianizmu i weganizmu? Wegetarianizm jest traktowany jak coś 'normalnego', natomiast weganizm staje się coraz bardziej popularny. Oczywiście argumenty na rzecz weganizmu są powszechnie znane. Jednak większość...

Wegetarianizm w wydaniu bułgarskim - rozmowa z Lubomir'em Stoyanov'em

Wegetarianizm w wydaniu bułgarskim - roz…

Wywiad

Ilu wegetarian żyje w Bułgarii?Nie ma oficjalnych statystyk, ale sądzę, że jest to około 2-3% populacji.Od kiedy działa Wasza organizacja i ilu ma członków?Bułgarski wegetarianim i weganizm odrodził się w...

Mariusz Gierszewski, dziennikarz radia Zet. Wege dla mediów nie istnieje

Mariusz Gierszewski, dziennikarz radia Z…

Wywiad

Wegetarianizm i weganizm to tematy medialne czy tematy, których nie warto podejmować?To tematy, które trzeba podejmować, ale warto pamiętać, że dla mainstreamowych mediów są to tematy poboczne. Media ogólnopolskie sięgają...

Dieta tradycyjna jest dietą zabójczą, rozmowa z Prof. Januszem Książykiem

Dieta tradycyjna jest dietą zabójczą, ro…

Wywiad

Dieta wegetariańska wśród dzieci wzbudza wiele kontrowersji. Jak to się stało że Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" promuje ten sposób żywienia? Zespół lekarzy z CZD wychodzi z założenia, że promowanie...

Wegetarianizm, to spokojna, kojąca muzyka. Piotr Sawicki -  Pola Quartet Jazz

Wegetarianizm, to spokojna, kojąca muzyk…

Wywiad

Świat muzyka to świat dźwięków - czy od razu po przebudzeniu - obrazy, słowa, gesty układają się w nuty?Raczej melodie pojawiają się w mojej głowie pod wpływem różnych emocji. To...

Magdalena Środa. Mój wegetarianizm jest procesem

Magdalena Środa. Mój wegetarianizm jest …

Wywiad

Coraz częściej i głośniej mówi się o wegetarianizmie i wegetarianach. Ale również przy tej okazji przeciwnicy mają bardzo dużo do powiedzenia. Dlaczego w Polsce nie ma tolerancji dla nietradycyjnego życia?Bo...

Agnieszka Kaczanowska. Matki to mistrzynie zarządzania czasem.

Agnieszka Kaczanowska. Matki to mistrzyn…

Wywiad

Mama +dziecko + praca czy jedna kobieta może połączyć te składniki bez rezygnacji z siebie i swojego życia? Być może to mieszanka wybuchowa ;-) ale jakże ekscytująca! A tak na serio...

Fanatyzm jest niezdrowy, rozmowa z psycholog Dorotą Hołówką

Fanatyzm jest niezdrowy, rozmowa z psych…

Wywiad

Wegetarianizm i weganizm to tylko dieta czy również sposób myślenia, życia?Dla mnie jest to przede wszystkim sposób życia. Zauważyłam dużą zależność pomiędzy rozwojem osobistym, a sposobem odżywiania się, im więcej...

Pozytywna nienormalność, rozmowa z Anitą, matką i testerką kosmetyków

Pozytywna nienormalność, rozmowa z Anitą…

Wywiad

Od kiedy testujesz kosmetyki dla dzieci i kobiet?Kosmetyki dla kobiet testuję od czasu kiedy ich zaczęłam używać – jak każda z nas. Przecież kupując nowy kosmetyk nigdy nie ma się...

Julia Pietrucha. Nie godzę się na cierpienie zwierząt

Julia Pietrucha. Nie godzę się na cierpi…

Wywiad

Życie jest.... zaskakujące. Wiele rzeczy dzieje się obok nas, ale często nie zwracamy na nie uwagi. Dlatego staram się mieć otwarty umysł, słuchać ludzi, rozmawiać z nimi, żeby niczego nie przeoczyć. Budzi...

Katarzyna Bogucka. O ilustrowaniu dziecięcego świata

Katarzyna Bogucka. O ilustrowaniu dzieci…

Wywiad

Dzieci to bardzo wymagający odbiorcy - nie boi się Pani konfrontować swojej wizji ze światem Najmłodszych?Dzieci to przede wszystkim bardzo otwarci odbiorcy. Ich świat, a może bardziej jego otoczenie jest...

Lucyna Wieczorek. Dojrzewalnia róż

Lucyna Wieczorek. Dojrzewalnia róż

Wywiad

Dojrzewalnia Róż - co kryje się pod tą nazwą?Dojrzewalnia to przestrzeń sprzyjająca rozwojowi. Jesteśmy siecią kobiecych organizacji, które współpracują realizując projekty rozwojowe dla kobiet takiej jak właśnie startujący Festiwal PROGRESSteron...

Dominika Zaręba. Ekożycie bez granic

Dominika Zaręba. Ekożycie bez granic

Wywiad

Ekoturystka - brzmi ciekawie, intrygująco, ale również tajemniczo. Co kryje się pod tym hasłem?Ekoturystyka to styl podróżowania bliskiego naturze, aktywny i poznawczy. To podróżowanie w miejsca wyróżniające się bogactwem przyrody...

Marta Sobiło. Bo prawdziwe BLW dzieje się ‘przy okazji’

Marta Sobiło. Bo prawdziwe BLW dzieje si…

Wywiad

Wegetarianizm to dla Ciebie?Coś o co starałam się bardzo długo. Od lat. Pierwsza próba w 1LO- jakieś 15 lat. Pół roku bez mięsa, cała rodzina z wieczną pretensją. Ostatecznie pogorszył...

Agnieszka Mocarska. Wszystko ma duszę

Agnieszka Mocarska. Wszystko ma duszę

Wywiad

Wegetarianizm to dla Ciebie?Compassion over cruelty. Podoba mi się świat, w którym nie zabija się, nie poniża – ogólnie nie używa nikogo. Bliski jest mi indiański animizm, według którego wszystko...

Jola Słoma, Mirek Trymbulak. Smak smakuje węchem

Jola Słoma, Mirek Trymbulak. Smak smakuj…

Wywiad

Jak smakuje smak? Jola Słoma: Smak smakuje węchem. Niestety okazuje się, że bez węchu nie ma smaku. Przekonałam się o tym, gdy po powrocie z Indii zachorowałam na zapalenie płuc...

Karolina Gruszka. Wegetarianizm jest spójną częścią mnie

Karolina Gruszka. Wegetarianizm jest spó…

Wywiad

Od kiedy i dlaczego została Pani wege?Wegetarianką zostałam w siódmej klasie podstawówki. Wspólnie z przyjaciółką zaczęłyśmy interesować się problemami związanymi z ekologią, ochroną zwierząt. Po raz pierwszy prawdziwie uświadomiłam sobie...

Zwierze nie jest rzeczą wywiad z Cezarym Wyszyńskim

Zwierze nie jest rzeczą wywiad z Cezarym…

Wywiad

Budzisz się rano i o czym myślisz?Zastanawiam się czy będą dzisiaj korki w drodze do siedziby fundacji, co jest do zrobienia tego dnia – chyba o tym samym, co każdy...

Michał Olszański. Zwierzęta uczą miłości

Michał Olszański. Zwierzęta uczą miłości

Wywiad

Świat bez zwierząt byłby……Świat bez zwierząt byłby pusty i bezbarwny. W Pana domu schronienie znalazły cztery psy i dwa koty. Jak do Pana trafiły i czym Pana ujęły?Od 20 lat mieszkamy...

Pies za kratkami wywiad z mjr Romanem Paszko

Pies za kratkami wywiad z mjr Romanem Pa…

Wywiad

„W ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę”  A Camus Przyjaciele, czyli pies w celiPod taką nazwą programu kryje się przyjaźń jaka tworzy się pomiędzy skazanymi, biorącymi udział w programie...

Magda Kumorek - Życie jest cudem

Magda Kumorek - Życie jest cudem

Wywiad

Magda Kumorek to spokojna woda czy nieokiełznany żywioł? Morze, które czasem bywa wzburzone. Czym jest dla Pani życie? Cudem. Co ceni a czego nienawidzi Pani u ludzi? Cenię szczerość i pasje ,nie lubię chamstwa i...

Patrycja Kosiarkiewicz - Słucham duszy

Patrycja Kosiarkiewicz - Słucham duszy

Wywiad

Wegetarianizm to dla Pani? Jedyna opcja. Od kiedy i dlaczego została Pani wegetarianką? Jestem vege od 1998. Dlaczego? Cóż, z powodów duchowych. Praktykuję pracę nad świadomością - gdy się to robi na poważnie...

Paulina Przybysz - Świat będzie lepszy

Paulina Przybysz - Świat będzie lepszy

Wywiad

Bycie wege to dla Ciebie....Rzecz naturalna. Zjedzenie mięsa jest dla mnie abstrakcyjne jak spożycie na przykład kawałka styropianu. Po prostu nie wiem po co miałabym robić coś tak dziwnego i...

Agata Buzek. Świadomy wegetarianizm

Agata Buzek. Świadomy wegetarianizm

Wywiad

Wegetarianizm to dla Pani.... Naturalna i prosta konsekwencja moich przekonań.Kocham zwierzęta i nie wyobrażam sobie że raz się nimi zachwycam, głaszczę, a za chwilę zjadam – i nie pamiętam że w...

Małgorzata Desmond o wegedzieciakach

Małgorzata Desmond o wegedzieciakach

Wywiad

Jak współczesna medycyna zapatruje się na dietę wegetariańską i wegańską wśród dzieci? Największe medyczne bądź żywieniowe organizacje na świecie, takie jak American Dietetic Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków), British Dietetic Association (Brytyjskie...

Sylwia Chutnik, prezes Fundacji MaMa dla wegemaluch.pl

Sylwia Chutnik, prezes Fundacji MaMa dla…

Wywiad

Sywila Chutnik to cicha woda czy trudny do ujarzmienia żywioł? To, oczywiście, zależy od sytuacji. Zazwyczaj jestem jednak spokojnym żywiołem.   Jesteś prezesem fundacji MaMa, czym się zajmujecie? Nasza fundacja zajmuje się szeroko pojętymi...

Dezerter dla WegeMaluch.pl

Dezerter dla WegeMaluch.pl

Wywiad

Wegetarianizm to tylko dieta czy też sposób na życie?Krzysztof Grabowski: Myślę, że jedno i drugie. Jeżeli podjęło się świadomą decyzję o rezygnacji z jedzenia mięsa, to siłą rzeczy wybrało się...

Barbara Labuda, wegetarianka od 20 lat

Barbara Labuda, wegetarianka od 20 lat

Wywiad

Jak wegetarianizm pojawił się w Pani życiu?Wegetarianizm pojawił się w moim życiu przeszło 20 lat temu, głownie dzięki  rozmowom o tym w jaki sposób hodowane są zwierzęta na ubój i...

Maria Szyszkowska 'O istocie wegetarianizmu'

Maria Szyszkowska 'O istocie wegetariani…

Wywiad

Wegetarianizm to dla Pani...Wegetarianizm jest dla mnie wyrazem szacunku dla zwierząt. Jest też zarazem protestem wobec swoistego kanibalizmu. Jest też wyrazem protestu wobec bestialskich metod hodowli drobiu i bydła. Jest...

Jedynie mądrze przemyślany, zbilansowany jadłospis wegetariański może być zdrowy.

Jedynie mądrze przemyślany, zbilansowany…

Wywiad

Rozmowa z Agnieszką Biernat, weganką od 21 lat, terapeutą-dietetykiem, właścicielką Gabinetu Dietoterapii na temat znaczenia diety w życiu dziecka w okresie niemowlęctwa oraz przedszkolnym. Dlaczego dieta odgrywa tak ważna rolę w...

Natalia Przybysz - jest mi coraz lepiej wśród bliskich

Natalia Przybysz - jest mi coraz lepiej …

Wywiad

O swoim prywatnym wegeświecie dla wegemaluch.pl opowiada Natalia Przybysz - Od kiedy i z jakich powodów przeszłaś na wegetarianizm?To było chyba w piątej klasie podstawówki. Nasza mama próbowała wszystkiego by wyleczyć się...

Każdy ma prawo decydować o tym, co znajduje się na jego talerzu.

Każdy ma prawo decydować o tym, co znajd…

Wywiad

Z Moniką Mrozowską o byciu "wege" - Wegetarianizm jest dla Ciebie......czymś tak naturalnym jak oddychanie :-) - Jak wegetarianizm kształtuje osobowość młodego człowieka?Bardzo wpływa na wzrost empatii i mam wrażenie, że...

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?