WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Polskie Towarzystwo Dietetyki. Prawidłowe odżywianie to styl życia, dr. inż. Danuta Gajewska

zdrowy styl zyciadetivegetTemat zdrowego i świadomego jedzenia zagościł na dobre w m.in. mediach i internecie. Czy to jest nowa moda, która zaraz minie?

To nie jest krótkotrwała moda na zdrowe żywienie tak jak jest moda na krótkie spódniczki, która mija po jednym sezonie. To jest pewien styl życia. Społeczeństwo rozumie coraz lepiej związki między żywieniem a zdrowiem i zdaje sobie sprawę z konsekwencji nieprawidłowego żywienia.. To jest trend długoterminowy. Są oczywiście ludzie, którzy to bagatelizują, co widać po liczbie osób z otyłością i nadwagą oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego. Moim zdaniem to jest ogólnoświatowy trend pokazujący, że jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami i dokonujemy mądrych wyborów.

 

zdrowy styl zyciadetivegetTemat zdrowego i świadomego jedzenia zagościł na dobre w m.in. mediach i internecie. Czy to jest nowa moda, która zaraz minie?

To nie jest krótkotrwała moda na zdrowe żywienie tak jak jest moda na krótkie spódniczki, która mija po jednym sezonie. To jest pewien styl życia. Społeczeństwo rozumie coraz lepiej związki między żywieniem a zdrowiem i zdaje sobie sprawę z konsekwencji nieprawidłowego żywienia.. To jest trend długoterminowy. Są oczywiście ludzie, którzy to bagatelizują, co widać po liczbie osób z otyłością i nadwagą oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego. Moim zdaniem to jest ogólnoświatowy trend pokazujący, że jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami i dokonujemy mądrych wyborów.

 

sprawdź wykształcenie

Obecnie usługi z zakresu żywienia oferują osoby, które nie mają odpowiedniego wykształcenia. Czy posyłając dziecko do żłobka, przedszkola, szkoły mam prawo poprosić dietetyka o dokumenty potwierdzającego jego wykształcenie?

Absolutnie tak i proszę korzystać z takich możliwości, aby potwierdzić kompetencje osób zajmujących się żywieniem.  Niestety w Polsce nie ma regulacji pozwalających na certyfikowanie dietetyków. sałatkaIstnieje jedynie projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, w której wymieniony jest zawód dietetyka, ale tam też zrezygnowano z prowadzenia rejestru dietetyków. 

Zawód dietetyka wykonują często osoby nie posiadające odpowiednich kwalifikacji i niestety nikt tego nie weryfikuje. Ich wiedza bardzo często sprowadza się do podstawowych zasad prawidłowego żywienia, ale już nie obejmuje leczenia schorzeń wymagających znacznych modyfikacji diety. Prawidłowo zaplanowana dieta leczy i ratuje życie, a niedostosowana do potrzeb pacjenta może mieć poważne negatywne konsekwencje. Wprowadzenie rejestru dietetyków uporządkowałoby rynek, ale wymaga to odpowiednich regulacji prawnych.

Jak wybrać odpowiedniego dietetyka. Jakie jest minimum jeśli chodzi o poziom wykształcenia?

Na pewno odbycie kursów lub studiów podyplomowych z zakresu dietetyki nie daje uprawnień do wykonywania tego zawodu. Od 2007 dietetycy są kształceni na uczelniach wyższych na kierunku Dietetyka. Mogą uzyskać 3-letnie wyksztalcenie na poziomie licencjata, a po 2 kolejnych latach edukacji tytuł magistra dietetyki. Trzeba zażądać od dietetyka potwierdzenia kwalifikacji zawodowych, czyli dyplomu wyższej uczelni.  Kto może zostać zatrudniony, jako dietetyk określiło Ministerstwo Zdrowia  w rozporządzeniu z 2011 roku, ale zawężono je tylko do publicznych placówek [Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami z dnia 20 lipca 2011 r. (Dz.U. Nr 151, poz. 896)].

Do kogo i gdzie mogą zgłaszać rodzice przypadek osoby, która pracuje jako dietetyk a nim nie jest?

Wszelkie wątpliwości i nieprawidłowości trzeba zgłaszać bezpośrednio do pracodawcy. Do Ministerstwa Zdrowia można wysyłać zapytania czy osoba pracująca w określonej placówce ma wystarczające kompetencje aby pracować jako dietetyk. Rodzice maja prawo wysyłać takie zapytania, jeśli mają wątpliwości odnośnie kompetencji dietetyka..

Do czego może doprowadzić brak kompetencji dietetyka w kontekście żywienia dzieci i dorosłych?

dietetyk specjalistaNieprawidłowa porada dietetyczna i źle zaplanowany sposób żywienia może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, uszczerbku na zdrowiu a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Czasami zdrowie dziecka zależy np. od wyeliminowania z diety jednego aminokwasu i zła porada dietetyczna może doprowadzić do zaburzeń w centralnych układzie nerwowym oraz do trwałego upośledzenia umysłowego.

Jak grzyby po deszczu rosną liczne warsztaty kulinarne, podczas których udzielane są porady dietetyczne. Czy to jest w jakikolwiek sposób kontrolowane i czy można sprawdzić kompetencje osoby prowadzącej spotkania?

To zależy kim są ci ludzie i jakie wykształcenie zdobyli. Jeżeli zajmują się poradnictwem żywieniowym i edukacją żywieniową to nie jest to regulowane. To ma prawo robić każdy kto ma wykształcenie w tym kierunku. Niestety nikt nad tym nie sprawuje kontroli. Jeżeli warsztaty zorganizuje jakaś firma lub osoba prywatna – nikt nie może tego zabronić. Należy jedynie zwracać uwagę aby nie dać się oszukać przez osoby, które nie znają się na żywieniu, na technologii produkcji potraw, na metabolizmie składników, potrzebach żywieniowych różnych grup populacyjnych…….

 

wegetarianizm na studiach

Bardzo często słyszymy opinie, że podczas studiów osoby na kierunku dietetyka nie otrzymują wystarczającej wiedzy odnośnie wegetarianizmu i weganizmu. Jak jest wrzeczywistości?

Nie można uogólniać oceny i odpowiedzieć jednoznacznie. Poszczególne  uczelnie są autonomiczne i mają własne programy. W trakcie studiów powinny być omawiane diety niekonwencjonalne, w tym także wegetarianizm i weganizm. Pod pojęciem niekonwencjonalnę rozumie się wszelkie inne niż tradycyjne sposoby żywienia.

Studenci powinni układać jadłospisy dla wegetarianek i weganek w ciąży oraz wege dzieci. Bez względu na własne praktyki żywieniowe, dietetyk powinien umieć udzielić kompetentnej porady dla wegetarianina lub weganina. Nie wyobrażam sobie żeby dietetyk z dyplomem licencjata nie wiedział na czym polega wegetarianki czy wegański sposób żywienia.

Jaki jest stosunek Polskiego Towarzystwa Dietetyki do wegetarianizmu i weganizmu nie tylko w kontekście dorosłych, ale również w kontekście żywienia dzieci?

they-love-to-see-themselves-on-the-picture lStanowisko Polskiego Towarzystwa Dietetyki jest jasne. Nie jesteśmy przeciw żywieniu wegańskiemu ani wegetariańskiemu. Jesteśmy tylko jako dietetycy zaniepokojeni, że wiele osób przechodząc na taki styl życia i żywiąc dzieci nie ma wystarczającej wiedzy odnośnie ryzyka jakie może nieść źle zbilansowana dieta wegańska. Nie ma też wystarczającej liczby specjalistów, planujących i monitorujących żywienie wege dzieci i to wydaje się być najpilniejszym problemem do rozwiązania.

Czy Państwo, jako Polskie Towarzystwo Dietetyki rekomendowaliby wprowadzenie w polskich szkołach, przedszkolach możliwość wyboru posiłków wegetariańskich?

Jesteśmy bardzo obiektywni i otwarci. Nie negujemy żadnych indywidualnych wyborów, a tym jest wegetarianizm i weganizm. Naszym zdaniem nie ma też potrzeby aby było to regulowane prawnie. Wystarczy aby rodzice byli świadomi, że w kompetencjach dyrektorów leży umożliwienie wyboru posiłków w danej placówce. logoooo-PTD

Popieramy ideę serwowania dań wegetariańskich w szkołach. Jemy za dużo mięsa, a wegetariańskie posiłki to  możliwość oferowania dań z kasz, warzyw (w tym także warzyw strączkowych) i owoców.

Naszym zdaniem powinno być tak, że obok tradycyjnego menu jest także menu wegetariańskie, a dzieciom należałoby zostawić możliwość wyboru. Może się okazać, że kotlety z kaszy będą bardziej popularne niż schabowe. Niestety aby tak było trzeba głębokich reform i zmiany sposobu myślenia dyrektorów. Pierwszym krokiem w reformowaniu żywienia w szkołach powinno być zatrudnienie dietetyków.

 

błędy żywieniowe

Jakie najczęściej błędy żywieniowe popełniamy w kontekście żywienia dzieci?

Rodzice żywią dzieci według własnych upodobań. To jest podstawowy błąd. Często nie widzimy, że dzieci maja inne preferencje. Czasami wydaje nam się, że dziecko musi zjeść określony produkt, a dziecko się buntuje i nie chce. Uszanujmy to. Ale też nie powinniśmy ulegać, gdy dziecko nie chce nawet spróbować np. warzyw, twierdząc, że ich nie lubi. Wszystko, również w kontekście żywienia, opiera się na rozsądku, różnorodności i umiarkowaniu.top text

Drugą bardzo ważną rzeczą są wzorce. Dzieci naśladują rodziców przejmując ich wzorce żywieniowe, a jeśli te nie są do końca prawidłowe….

Błędem jest też przekarmianie dzieci. Serwujemy za duże porcje w stosunku do tego co dziecko powinno zjeść. Jestem zwolennikiem żywieniowego rozmiaru S czyli zmniejszania wielkości porcji. Poza tym jadamy za dużo żywności przetworzonej i łatwej do skonsumowania, bo zabiegani i zapracowani rodzice nie maja czasu na gotowanie. Łatwiej podać mleko ze słodkimi płatkami niż ugotować owsiankę.

Symbolem współczesnych czasów jest pośpiech, także w stołówkach szkolnych Na przykład francuskie dzieci mają dwie godziny przerwy na obiad i w mniejszych miasteczkach rodzice zabierają maluchy na posiłek do domu. W naszym kraju dzieci maja dwadzieścia minut na zjedzenie obiadu, a często w stołówce jest mniej miejsc niż uczniów korzystających z obiadów. Poza tym po 45 minutach siedzenia w ławce, dzieci chciałyby też mieć czas na chwilę zabawy. Jeszcze raz warto podkreślić, że rodzice mogą wpłynąć na dyrektora nie tylko w kontekście kształtowania szkolnego menu , ale także w kontekście asortymentu produktów oferowanych w sklepikach szkolnych.

Co kryje się pod pojęciem ‘zdrowe dziecko”?

W każdym kraju są standardy w postaci siatek centylowych, które pokazują jak powinien przebiegać rozwój fizyczny dziecka w danej grupie wiekowej.  A mówiąc prościej, jeżeli dziecko jest uśmiechnięte, nie choruje, jego masa ciała i wzrost mieszczą się w normach to oznacza, że dziecko jest zdrowe..

ptd org pl


dr inż Danuta Gajewska

Z dr inż. Danutą Gajewską z Zakładu Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie rozmawiała Magdalena Sikoń, wegemaluch.pl

 Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poprzedni Następny
Jesteśmy otwarci na współpracę

Jesteśmy otwarci na współpracę

Wywiad

Podstawowa szkoła imienia Stanisława Kostki Potockiego nr. 261, lokalizacja warszawski wilanów. Od razu, bez owijania w bawełnę poruszam temat stołówki. Muszę przyznać, że dawno nie byłam tak miło zaskoczona. Pełna współpraca - wegetarianizm - proszę...

Zdrowie na talerzu, rozmowa z Iwoną Kibil, specjalistą ds. żywienia

Zdrowie na talerzu, rozmowa z Iwoną Kibi…

Wywiad

Od kiedy i dlaczego zostałas weganką? Jestem weganką od kilku lat (nie potrafię dokładnie sprecyzować od kiedy) i przechodziłam w ten nurt żywienia stopniowo. Od czasu liceum byłam wegetarianką jedzącą nabiał...

Urszula Dudziak, Życie jest cudowne

Urszula Dudziak, Życie jest cudowne

Wywiad

Zostajesz poproszona o napisanie piosenki obrazującej Twoje życie. Jaki miałaby ona tytuł? Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Ja traktuje to wszystko co mnie spotkało, to moje...

Czesław i Elżbieta Lang, weganizm - nasza droga do zdrowia

Czesław i Elżbieta Lang, weganizm - nasz…

Wywiad

Kiedy i dlaczego zmieniliście styl życia? Czesław Lang:Stało się to trochę przypadkiem, trochę też z konieczności rzeczy, ponieważ w pewnym momencie mojego życia miałem problemy ze zdrowiem. Miałem problemy z arytmią, miałem...

Wegetarianizm po czesku, rozmowa z Jitka Skočková

Wegetarianizm po czesku, rozmowa z Jitka…

Wywiad

Ilu wegetarian i wegan jest w Czechach? Dysponujemy tylko badaniami przeprowadzonymi w 1999 roku przez firmę Stemmark. Według ich raportu w Republice Czeskiej żyje ok. 2% wegetarian. To jednak są już...

Przemoc to forma bezsilności, rozmowa z Lucyną Kicińską z Fundacji Dzieci Niczyje

Przemoc to forma bezsilności, rozmowa z …

Wywiad

Przemoc co kryje się pod tym słowem? Jak je rozumieć? Przemoc to bardzo szerokie pojęcie. To nie tylko bicie, które pozostawia widoczne ślady – siniaki, zadrapania czy złamaną rękę, to także...

Wege po angielsku, rozmowa z Liz O'Neill z brytyjskiego The Vegetarian Society

Wege po angielsku, rozmowa z Liz O'Neill…

Wywiad

Jaki jest stosunek Anglików do wegetarianizmu i weganizmu? Wegetarianizm jest traktowany jak coś 'normalnego', natomiast weganizm staje się coraz bardziej popularny. Oczywiście argumenty na rzecz weganizmu są powszechnie znane. Jednak większość...

Wegetarianizm w wydaniu bułgarskim - rozmowa z Lubomir'em Stoyanov'em

Wegetarianizm w wydaniu bułgarskim - roz…

Wywiad

Ilu wegetarian żyje w Bułgarii?Nie ma oficjalnych statystyk, ale sądzę, że jest to około 2-3% populacji.Od kiedy działa Wasza organizacja i ilu ma członków?Bułgarski wegetarianim i weganizm odrodził się w...

Mariusz Gierszewski, dziennikarz radia Zet. Wege dla mediów nie istnieje

Mariusz Gierszewski, dziennikarz radia Z…

Wywiad

Wegetarianizm i weganizm to tematy medialne czy tematy, których nie warto podejmować?To tematy, które trzeba podejmować, ale warto pamiętać, że dla mainstreamowych mediów są to tematy poboczne. Media ogólnopolskie sięgają...

Dieta tradycyjna jest dietą zabójczą, rozmowa z Prof. Januszem Książykiem

Dieta tradycyjna jest dietą zabójczą, ro…

Wywiad

Dieta wegetariańska wśród dzieci wzbudza wiele kontrowersji. Jak to się stało że Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" promuje ten sposób żywienia? Zespół lekarzy z CZD wychodzi z założenia, że promowanie...

Wegetarianizm, to spokojna, kojąca muzyka. Piotr Sawicki -  Pola Quartet Jazz

Wegetarianizm, to spokojna, kojąca muzyk…

Wywiad

Świat muzyka to świat dźwięków - czy od razu po przebudzeniu - obrazy, słowa, gesty układają się w nuty?Raczej melodie pojawiają się w mojej głowie pod wpływem różnych emocji. To...

Magdalena Środa. Mój wegetarianizm jest procesem

Magdalena Środa. Mój wegetarianizm jest …

Wywiad

Coraz częściej i głośniej mówi się o wegetarianizmie i wegetarianach. Ale również przy tej okazji przeciwnicy mają bardzo dużo do powiedzenia. Dlaczego w Polsce nie ma tolerancji dla nietradycyjnego życia?Bo...

Agnieszka Kaczanowska. Matki to mistrzynie zarządzania czasem.

Agnieszka Kaczanowska. Matki to mistrzyn…

Wywiad

Mama +dziecko + praca czy jedna kobieta może połączyć te składniki bez rezygnacji z siebie i swojego życia? Być może to mieszanka wybuchowa ;-) ale jakże ekscytująca! A tak na serio...

Fanatyzm jest niezdrowy, rozmowa z psycholog Dorotą Hołówką

Fanatyzm jest niezdrowy, rozmowa z psych…

Wywiad

Wegetarianizm i weganizm to tylko dieta czy również sposób myślenia, życia?Dla mnie jest to przede wszystkim sposób życia. Zauważyłam dużą zależność pomiędzy rozwojem osobistym, a sposobem odżywiania się, im więcej...

Pozytywna nienormalność, rozmowa z Anitą, matką i testerką kosmetyków

Pozytywna nienormalność, rozmowa z Anitą…

Wywiad

Od kiedy testujesz kosmetyki dla dzieci i kobiet?Kosmetyki dla kobiet testuję od czasu kiedy ich zaczęłam używać – jak każda z nas. Przecież kupując nowy kosmetyk nigdy nie ma się...

Julia Pietrucha. Nie godzę się na cierpienie zwierząt

Julia Pietrucha. Nie godzę się na cierpi…

Wywiad

Życie jest.... zaskakujące. Wiele rzeczy dzieje się obok nas, ale często nie zwracamy na nie uwagi. Dlatego staram się mieć otwarty umysł, słuchać ludzi, rozmawiać z nimi, żeby niczego nie przeoczyć. Budzi...

Katarzyna Bogucka. O ilustrowaniu dziecięcego świata

Katarzyna Bogucka. O ilustrowaniu dzieci…

Wywiad

Dzieci to bardzo wymagający odbiorcy - nie boi się Pani konfrontować swojej wizji ze światem Najmłodszych?Dzieci to przede wszystkim bardzo otwarci odbiorcy. Ich świat, a może bardziej jego otoczenie jest...

Lucyna Wieczorek. Dojrzewalnia róż

Lucyna Wieczorek. Dojrzewalnia róż

Wywiad

Dojrzewalnia Róż - co kryje się pod tą nazwą?Dojrzewalnia to przestrzeń sprzyjająca rozwojowi. Jesteśmy siecią kobiecych organizacji, które współpracują realizując projekty rozwojowe dla kobiet takiej jak właśnie startujący Festiwal PROGRESSteron...

Dominika Zaręba. Ekożycie bez granic

Dominika Zaręba. Ekożycie bez granic

Wywiad

Ekoturystka - brzmi ciekawie, intrygująco, ale również tajemniczo. Co kryje się pod tym hasłem?Ekoturystyka to styl podróżowania bliskiego naturze, aktywny i poznawczy. To podróżowanie w miejsca wyróżniające się bogactwem przyrody...

Marta Sobiło. Bo prawdziwe BLW dzieje się ‘przy okazji’

Marta Sobiło. Bo prawdziwe BLW dzieje si…

Wywiad

Wegetarianizm to dla Ciebie?Coś o co starałam się bardzo długo. Od lat. Pierwsza próba w 1LO- jakieś 15 lat. Pół roku bez mięsa, cała rodzina z wieczną pretensją. Ostatecznie pogorszył...

Agnieszka Mocarska. Wszystko ma duszę

Agnieszka Mocarska. Wszystko ma duszę

Wywiad

Wegetarianizm to dla Ciebie?Compassion over cruelty. Podoba mi się świat, w którym nie zabija się, nie poniża – ogólnie nie używa nikogo. Bliski jest mi indiański animizm, według którego wszystko...

Jola Słoma, Mirek Trymbulak. Smak smakuje węchem

Jola Słoma, Mirek Trymbulak. Smak smakuj…

Wywiad

Jak smakuje smak? Jola Słoma: Smak smakuje węchem. Niestety okazuje się, że bez węchu nie ma smaku. Przekonałam się o tym, gdy po powrocie z Indii zachorowałam na zapalenie płuc...

Karolina Gruszka. Wegetarianizm jest spójną częścią mnie

Karolina Gruszka. Wegetarianizm jest spó…

Wywiad

Od kiedy i dlaczego została Pani wege?Wegetarianką zostałam w siódmej klasie podstawówki. Wspólnie z przyjaciółką zaczęłyśmy interesować się problemami związanymi z ekologią, ochroną zwierząt. Po raz pierwszy prawdziwie uświadomiłam sobie...

Zwierze nie jest rzeczą wywiad z Cezarym Wyszyńskim

Zwierze nie jest rzeczą wywiad z Cezarym…

Wywiad

Budzisz się rano i o czym myślisz?Zastanawiam się czy będą dzisiaj korki w drodze do siedziby fundacji, co jest do zrobienia tego dnia – chyba o tym samym, co każdy...

Michał Olszański. Zwierzęta uczą miłości

Michał Olszański. Zwierzęta uczą miłości

Wywiad

Świat bez zwierząt byłby……Świat bez zwierząt byłby pusty i bezbarwny. W Pana domu schronienie znalazły cztery psy i dwa koty. Jak do Pana trafiły i czym Pana ujęły?Od 20 lat mieszkamy...

Pies za kratkami wywiad z mjr Romanem Paszko

Pies za kratkami wywiad z mjr Romanem Pa…

Wywiad

„W ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę”  A Camus Przyjaciele, czyli pies w celiPod taką nazwą programu kryje się przyjaźń jaka tworzy się pomiędzy skazanymi, biorącymi udział w programie...

Magda Kumorek - Życie jest cudem

Magda Kumorek - Życie jest cudem

Wywiad

Magda Kumorek to spokojna woda czy nieokiełznany żywioł? Morze, które czasem bywa wzburzone. Czym jest dla Pani życie? Cudem. Co ceni a czego nienawidzi Pani u ludzi? Cenię szczerość i pasje ,nie lubię chamstwa i...

Patrycja Kosiarkiewicz - Słucham duszy

Patrycja Kosiarkiewicz - Słucham duszy

Wywiad

Wegetarianizm to dla Pani? Jedyna opcja. Od kiedy i dlaczego została Pani wegetarianką? Jestem vege od 1998. Dlaczego? Cóż, z powodów duchowych. Praktykuję pracę nad świadomością - gdy się to robi na poważnie...

Paulina Przybysz - Świat będzie lepszy

Paulina Przybysz - Świat będzie lepszy

Wywiad

Bycie wege to dla Ciebie....Rzecz naturalna. Zjedzenie mięsa jest dla mnie abstrakcyjne jak spożycie na przykład kawałka styropianu. Po prostu nie wiem po co miałabym robić coś tak dziwnego i...

Agata Buzek. Świadomy wegetarianizm

Agata Buzek. Świadomy wegetarianizm

Wywiad

Wegetarianizm to dla Pani.... Naturalna i prosta konsekwencja moich przekonań.Kocham zwierzęta i nie wyobrażam sobie że raz się nimi zachwycam, głaszczę, a za chwilę zjadam – i nie pamiętam że w...

Małgorzata Desmond o wegedzieciakach

Małgorzata Desmond o wegedzieciakach

Wywiad

Jak współczesna medycyna zapatruje się na dietę wegetariańską i wegańską wśród dzieci? Największe medyczne bądź żywieniowe organizacje na świecie, takie jak American Dietetic Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków), British Dietetic Association (Brytyjskie...

Sylwia Chutnik, prezes Fundacji MaMa dla wegemaluch.pl

Sylwia Chutnik, prezes Fundacji MaMa dla…

Wywiad

Sywila Chutnik to cicha woda czy trudny do ujarzmienia żywioł? To, oczywiście, zależy od sytuacji. Zazwyczaj jestem jednak spokojnym żywiołem.   Jesteś prezesem fundacji MaMa, czym się zajmujecie? Nasza fundacja zajmuje się szeroko pojętymi...

Dezerter dla WegeMaluch.pl

Dezerter dla WegeMaluch.pl

Wywiad

Wegetarianizm to tylko dieta czy też sposób na życie?Krzysztof Grabowski: Myślę, że jedno i drugie. Jeżeli podjęło się świadomą decyzję o rezygnacji z jedzenia mięsa, to siłą rzeczy wybrało się...

Barbara Labuda, wegetarianka od 20 lat

Barbara Labuda, wegetarianka od 20 lat

Wywiad

Jak wegetarianizm pojawił się w Pani życiu?Wegetarianizm pojawił się w moim życiu przeszło 20 lat temu, głownie dzięki  rozmowom o tym w jaki sposób hodowane są zwierzęta na ubój i...

Maria Szyszkowska 'O istocie wegetarianizmu'

Maria Szyszkowska 'O istocie wegetariani…

Wywiad

Wegetarianizm to dla Pani...Wegetarianizm jest dla mnie wyrazem szacunku dla zwierząt. Jest też zarazem protestem wobec swoistego kanibalizmu. Jest też wyrazem protestu wobec bestialskich metod hodowli drobiu i bydła. Jest...

Jedynie mądrze przemyślany, zbilansowany jadłospis wegetariański może być zdrowy.

Jedynie mądrze przemyślany, zbilansowany…

Wywiad

Rozmowa z Agnieszką Biernat, weganką od 21 lat, terapeutą-dietetykiem, właścicielką Gabinetu Dietoterapii na temat znaczenia diety w życiu dziecka w okresie niemowlęctwa oraz przedszkolnym. Dlaczego dieta odgrywa tak ważna rolę w...

Natalia Przybysz - jest mi coraz lepiej wśród bliskich

Natalia Przybysz - jest mi coraz lepiej …

Wywiad

O swoim prywatnym wegeświecie dla wegemaluch.pl opowiada Natalia Przybysz - Od kiedy i z jakich powodów przeszłaś na wegetarianizm?To było chyba w piątej klasie podstawówki. Nasza mama próbowała wszystkiego by wyleczyć się...

Każdy ma prawo decydować o tym, co znajduje się na jego talerzu.

Każdy ma prawo decydować o tym, co znajd…

Wywiad

Z Moniką Mrozowską o byciu "wege" - Wegetarianizm jest dla Ciebie......czymś tak naturalnym jak oddychanie :-) - Jak wegetarianizm kształtuje osobowość młodego człowieka?Bardzo wpływa na wzrost empatii i mam wrażenie, że...

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?