WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Dezerter dla WegeMaluch.pl

dezerterWegetarianizm to tylko dieta czy też sposób na życie?

Krzysztof Grabowski:
Myślę, że jedno i drugie. Jeżeli podjęło się świadomą decyzję o rezygnacji z jedzenia mięsa, to siłą rzeczy wybrało się inny styl życia. Jest to szczególnie widoczne podczas spotkań z ludźmi, którzy takiego wyboru nie dokonali. Kolejną sprawą jest podróżowanie. My jako zespół ciągle jesteśmy w rozjazdach i sprawa jedzenia jest dość istotna. Jeszcze parę lat temu był to problem. Teraz ilość miejsc gdzie można zjeść smacznie i bez mięsa jest bardzo duża.
Kiedy ja zaczynałem, nie można było kupić właściwie żadnych gotowych produktów wege. To były jeszcze lata 80. Byłem zmuszony do uprawiania choćby soi we własnym ogródku. Potem trzeba było robić samemu jakieś pasztety itd...To oczywiście zmienia styl życia. Na przygotowanie posiłków traci się masę czasu. Dziś nawet nie wiem, czy jest inaczej, ponieważ dla mnie i moich najbliższych nie jedzenie mięsa jest normalne.

Robert M: Po tylu latach trudno jest odpowiedzieć. Dla mnie to naturalna droga obecnie tak codzienna jak oddychanie. Czy oddychanie to tylko sposób pobierania tlenu czy filozofia przetrwania?

Od kiedy i dlaczego wybraliście „bycie” Wege?

dezerterKG:
Trudno określić jakiś punkt zwrotny. W moim przypadku działo się to powoli, bez żadnych emocjonalnych skoków. Po prostu zrozumiałem, że to jest dla mnie lepsza droga. Było mi łatwiej, ponieważ robiliśmy to z moją żoną wspólnie. Kiedy zamieszkaliśmy razem prowadziliśmy tylko taką kuchnię. I tak jest do dziś.

RM: Wszystko zaczęło się w czasie młodzieńczego buntu gdy zaczynałem grać punk w zespole SS-20, co wiązało się z poszukiwaniem alternatywnego sposobu życia - bardziej etycznego, ale też po prostu zdrowszego. Takie tematy jak ekologia, wegetarianizm, makrobiotyka, walka z systemem, granice wolności, buddyzm przeplatały się w naszych rozmowach i wpływały na wybór sposobu życia. Każdy wybierał trochę inaczej, ale wegetarianizm był wspólnym wyborem większości mojego otoczenia.

Dlaczego w Polsce wegetarianizm traktowany jest przez niektórych jako sekta, a ludzie niejedzący mięsa postrzegani są za dziwolągów?

KG:
Trudno powiedzieć. Myślę, że to sprawa zaszłości historycznych. Za komuny brak mięsa był traktowany jako bieda. Fakt, że nie było zbyt wiele w zamian. I jeśli dwa pokolenia traktują sprawę mięsa jako kluczową dla przetrwania, przekazują takie podejście swoim dzieciom. Poza tym świadczy to też o poziomie społeczeństwa. W krajach, gdzie żyje obok siebie więcej nacji, nie takich uprzedzeń. I nie należy też zapominać o naszym klimacie. Przez pół roku warunki do bycia wege nie są sprzyjające i wymagają sporo wysiłku, żeby dobrze się odżywiać.

RM:
Na pewno to sprawa polskiej tradycji i nawyków żywieniowych. Częściowo to też sprawa polityczno-historyczna. Mam wrażenie że przed wojną w Polsce jedzono więcej warzyw i jarzyn. Za komuny kotlet schabowy zaczął rządzić naszą świadomością.

Łatwo być w Polsce wegetarianinem i na dokładkę mieć dziecko wegetariańskie?

dezerterKG:
W 2011 to chyba luz. Moje dzieci były małe w połowie lat 90. wtedy tak łatwo nie było. Świadomość była jeszcze mniejsza i jeszcze bardziej było się na widelcu przyznając do diety wege. Ale jak się chce, wszystko jest możliwe. My z żoną nie ukrywaliśmy tego faktu przed lekarzami. Ale nie chodziliśmy też do przypadkowych. Staraliśmy się szukać takich, którzy przynajmniej się nie będą krzywić. Muszę przyznać, że udało nam się w zasadzie bezboleśnie. Ale kiedy dzieci poszły do przedszkola nie robiliśmy problemu z dietą. Synowie jedli to co chcieli. Nie chcieliśmy ich specjalnie wyróżniać. Zresztą oni sami regulowali zapotrzebowanie. Jak im nie pasował kotlet, to go nie jedli.

RM:
Obecnie pod tym względem mamy w naszym kraju komfort, choć bywa on kosztowny. Znam wiele osób, które zrezygnowały z mięsa, część z nich wychowuje swoje dzieci w tym duchu. Oczywiście w zbiorowym żywieniu trzeba powalczyć, ale chyba dobrze jest uświadamiać że to rodzaj diety i musi być przestrzegany. Podobnie jak z dietą bezglutenową czy każdą inną.

Jak niejedzenie mięsa wpływa i kształtuje psychikę małego i dużego człowieka?

KG:
Przede wszystkim dobra atmosfera w domu i miłość rodziców jest ważna. Jedzenie, to dalszy plan. Jeżeli dziecko jest wychowane na matczynej piersi, to ma taki zastrzyk zdrowia i energii, że żadna dieta tego nie zepsuje...
Moi synowie nie są w pełni wege. (15 i 18 lat). Czasem lubią zjeść mięso. I choć w domu takiej kuchni nie prowadzimy, to nie mamy z tym żadnego problemu. Ortodoksja nie jest mądra. Oni dostali przykład w domu, że można tak żyć. Czy z tego skorzystają? To będzie ich wybór.

RM:
Trudno powiedzieć. Ale na pewno wychowywanie dzieci w poszanowaniu dla życia innych istot jest czymś bardzo pozytywnym i przyniesie efekty.

dezerterW polskich, publicznych żłobkach i przedszkolach rodzice wegemaluchów bardzo często nie mogą przynosić dziecku bezmięsnych posiłków a kuchnia nie daje możliwości wyboru – co robić: buntować się, walczyć, krzyczeć. Co robić żeby zmienić rzeczywistość, dać ludziom wolny wybór?

KG:
Po części już odpowiedziałem na ten temat. My nie byliśmy ortodoksami. Nie było takich możliwości jak dziś. Ale jeśli miałbym dziś decydować, pewnie zrobiłbym to samo. Dla dziecka w wieku przedszkolnym ważna jest identyfikacja z grupą. Każde stygmatyzowanie może mieć złe konsekwencje... i rezultacie przynieść odwrotny skutek.

RM: Tu nie chodzi o wojnę, tylko edukację. Pewnie nie będzie dramatu jeśli dziecko zje zupę "na rosołku", ale po innych daniach może być już jakaś sensacja żołądkowa. Nie wiem jak teraz jest w przedszkolach, ale chyba próbowałbym to załatwiać tak, żeby naciskać na odrębność diety. Być może to kwestia dodatkowej opłaty?

W 1992 roku wydaliście album „Blasfemia”, na którym podjęliście temat hodowli i zabijania zwierząt. Uważacie, że muzyka powinna być zaangażowana?

KG:
Cały przekaz Dezertera jest zaangażowany. Zespół powstał w opozycji do bezmyślnego i miałkiego przekazu zespołów grających w tamtym czasie. Ale w tym zakresie niewiele się zmieniło. Dlatego wciąż gramy i śpiewamy o sprawach, które wydają nam się ważne. I nie jest to zawiedziona miłość ;)

RM: Czasami tamten moment jest postrzegany przez starszych fanów jako odejście od zaangażowanej muzyki;) A to był i jest jeden z tematów, który towarzyszył codziennemu życiu. Taki dosyć ważny fragment rzeczywistości, pod tym względem mamy z Krzyśkiem bardzo podobne doświadczenia.

dezerterJak oceniacie wpływ Waszych tekstów na ludzi? Znacie takich, którzy dzięki Wam mięso zastąpili warzywami?

KG:
Myślę, że jakiś wpływ wywieramy. Ale nie chcę być nieskromny. Jeżeli mówisz do ludzi o ważnych rzeczach, oni zwykle na to reagują. Jeżeli jest to podparte dobrą muzyką, tym bardziej.

RM: Czasem po koncercie albo przy przypadkowym spotkaniu ktoś przychodzi podziękować za muzykę i przyznaje że miała ona jakiś wpływ na jego życie. Myślę że na decyzję o wejściu na wegetariańską ścieżkę też.

Powszechne zespoły to te, których muzykę łatwo i bez wysiłku się słucha. Wasza muzyka do takich nie należy, zmusza do myślenia. „Pierwszy raz” często przytaczany jest jako manifest świadomości o cierpieniu braci mniejszych. Pisząc tę piosenkę zdawaliście sobie sprawę z mocy jej słów?

KG:
Nigdy nie chcieliśmy być zespołem "popularnym". Nie to nami kierowało, kiedy go zakładaliśmy. Kiedy piszę tekst zawsze myślę o jego ewentualnej mocy. "Pierwszy raz" to wyjątkowo mocny kawałek. I nie jedno już zdziałał.

Idąc dalej niektórzy przepowiadają koniec punkrocka, może dojść do apokalipsy?

KG:
Koniec punk rocka jest obwieszczany od czasu jego narodzin. A minęło już parę lat i jakoś się trzyma...

RM: Koniec 2012 to koniec świata, punk który rozumiemy jako woltę, sprzeciw wobec systemu i schematom - ma szansę przetrwać ;)

Nowy rok – nowe plany postanowienia. Co można znaleźć na Waszej liście?

KG: Ja staram się nie rozgraniczać swojego życia na lata. To tylko zmiana w kalendarzu jednej cyferki. Ważny jest każdy nowy dzień. A plany? No cóż, pewnie jeszcze trochę pogramy...

RM: Pewnie dobrze jest pewne rzeczy zostawić w starym roku, ale realnie - planujemy nowe rzeczy zawsze z wyprzedzeniem. Więc "nowe plany" są starymi ;) Życzyłbym sobie i wszystkim pozytywnej energii i siły do działania, na przekór wszelkim kryzysom.

Krzysztof Grabowski, założyciel, perkusista i autor tekstów w Dezerterze.
Robert Matera, główny wokalista Dezertera, gitarzysta i autor muzyki.

fot. Robert Ochnio, FanPage zespołu

Dla Wegemaluch.pl zespół Dezerter. Rozmawiała Magdalena Sikoń.


 Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poprzedni Następny
Jesteśmy otwarci na współpracę

Jesteśmy otwarci na współpracę

Wywiad

Podstawowa szkoła imienia Stanisława Kostki Potockiego nr. 261, lokalizacja warszawski wilanów. Od razu, bez owijania w bawełnę poruszam temat stołówki. Muszę przyznać, że dawno nie byłam tak miło zaskoczona. Pełna współpraca - wegetarianizm - proszę...

Zdrowie na talerzu, rozmowa z Iwoną Kibil, specjalistą ds. żywienia

Zdrowie na talerzu, rozmowa z Iwoną Kibi…

Wywiad

Od kiedy i dlaczego zostałas weganką? Jestem weganką od kilku lat (nie potrafię dokładnie sprecyzować od kiedy) i przechodziłam w ten nurt żywienia stopniowo. Od czasu liceum byłam wegetarianką jedzącą nabiał...

Polskie Towarzystwo Dietetyki. Prawidłowe odżywianie to styl życia, dr. inż. Danuta Gajewska

Polskie Towarzystwo Dietetyki. Prawidłow…

Wywiad

Temat zdrowego i świadomego jedzenia zagościł na dobre w m.in. mediach i internecie. Czy to jest nowa moda, która zaraz minie? To nie jest krótkotrwała moda na zdrowe żywienie tak jak...

Urszula Dudziak, Życie jest cudowne

Urszula Dudziak, Życie jest cudowne

Wywiad

Zostajesz poproszona o napisanie piosenki obrazującej Twoje życie. Jaki miałaby ona tytuł? Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Ja traktuje to wszystko co mnie spotkało, to moje...

Czesław i Elżbieta Lang, weganizm - nasza droga do zdrowia

Czesław i Elżbieta Lang, weganizm - nasz…

Wywiad

Kiedy i dlaczego zmieniliście styl życia? Czesław Lang:Stało się to trochę przypadkiem, trochę też z konieczności rzeczy, ponieważ w pewnym momencie mojego życia miałem problemy ze zdrowiem. Miałem problemy z arytmią, miałem...

Wegetarianizm po czesku, rozmowa z Jitka Skočková

Wegetarianizm po czesku, rozmowa z Jitka…

Wywiad

Ilu wegetarian i wegan jest w Czechach? Dysponujemy tylko badaniami przeprowadzonymi w 1999 roku przez firmę Stemmark. Według ich raportu w Republice Czeskiej żyje ok. 2% wegetarian. To jednak są już...

Przemoc to forma bezsilności, rozmowa z Lucyną Kicińską z Fundacji Dzieci Niczyje

Przemoc to forma bezsilności, rozmowa z …

Wywiad

Przemoc co kryje się pod tym słowem? Jak je rozumieć? Przemoc to bardzo szerokie pojęcie. To nie tylko bicie, które pozostawia widoczne ślady – siniaki, zadrapania czy złamaną rękę, to także...

Wege po angielsku, rozmowa z Liz O'Neill z brytyjskiego The Vegetarian Society

Wege po angielsku, rozmowa z Liz O'Neill…

Wywiad

Jaki jest stosunek Anglików do wegetarianizmu i weganizmu? Wegetarianizm jest traktowany jak coś 'normalnego', natomiast weganizm staje się coraz bardziej popularny. Oczywiście argumenty na rzecz weganizmu są powszechnie znane. Jednak większość...

Wegetarianizm w wydaniu bułgarskim - rozmowa z Lubomir'em Stoyanov'em

Wegetarianizm w wydaniu bułgarskim - roz…

Wywiad

Ilu wegetarian żyje w Bułgarii?Nie ma oficjalnych statystyk, ale sądzę, że jest to około 2-3% populacji.Od kiedy działa Wasza organizacja i ilu ma członków?Bułgarski wegetarianim i weganizm odrodził się w...

Mariusz Gierszewski, dziennikarz radia Zet. Wege dla mediów nie istnieje

Mariusz Gierszewski, dziennikarz radia Z…

Wywiad

Wegetarianizm i weganizm to tematy medialne czy tematy, których nie warto podejmować?To tematy, które trzeba podejmować, ale warto pamiętać, że dla mainstreamowych mediów są to tematy poboczne. Media ogólnopolskie sięgają...

Dieta tradycyjna jest dietą zabójczą, rozmowa z Prof. Januszem Książykiem

Dieta tradycyjna jest dietą zabójczą, ro…

Wywiad

Dieta wegetariańska wśród dzieci wzbudza wiele kontrowersji. Jak to się stało że Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" promuje ten sposób żywienia? Zespół lekarzy z CZD wychodzi z założenia, że promowanie...

Wegetarianizm, to spokojna, kojąca muzyka. Piotr Sawicki -  Pola Quartet Jazz

Wegetarianizm, to spokojna, kojąca muzyk…

Wywiad

Świat muzyka to świat dźwięków - czy od razu po przebudzeniu - obrazy, słowa, gesty układają się w nuty?Raczej melodie pojawiają się w mojej głowie pod wpływem różnych emocji. To...

Magdalena Środa. Mój wegetarianizm jest procesem

Magdalena Środa. Mój wegetarianizm jest …

Wywiad

Coraz częściej i głośniej mówi się o wegetarianizmie i wegetarianach. Ale również przy tej okazji przeciwnicy mają bardzo dużo do powiedzenia. Dlaczego w Polsce nie ma tolerancji dla nietradycyjnego życia?Bo...

Agnieszka Kaczanowska. Matki to mistrzynie zarządzania czasem.

Agnieszka Kaczanowska. Matki to mistrzyn…

Wywiad

Mama +dziecko + praca czy jedna kobieta może połączyć te składniki bez rezygnacji z siebie i swojego życia? Być może to mieszanka wybuchowa ;-) ale jakże ekscytująca! A tak na serio...

Fanatyzm jest niezdrowy, rozmowa z psycholog Dorotą Hołówką

Fanatyzm jest niezdrowy, rozmowa z psych…

Wywiad

Wegetarianizm i weganizm to tylko dieta czy również sposób myślenia, życia?Dla mnie jest to przede wszystkim sposób życia. Zauważyłam dużą zależność pomiędzy rozwojem osobistym, a sposobem odżywiania się, im więcej...

Pozytywna nienormalność, rozmowa z Anitą, matką i testerką kosmetyków

Pozytywna nienormalność, rozmowa z Anitą…

Wywiad

Od kiedy testujesz kosmetyki dla dzieci i kobiet?Kosmetyki dla kobiet testuję od czasu kiedy ich zaczęłam używać – jak każda z nas. Przecież kupując nowy kosmetyk nigdy nie ma się...

Julia Pietrucha. Nie godzę się na cierpienie zwierząt

Julia Pietrucha. Nie godzę się na cierpi…

Wywiad

Życie jest.... zaskakujące. Wiele rzeczy dzieje się obok nas, ale często nie zwracamy na nie uwagi. Dlatego staram się mieć otwarty umysł, słuchać ludzi, rozmawiać z nimi, żeby niczego nie przeoczyć. Budzi...

Katarzyna Bogucka. O ilustrowaniu dziecięcego świata

Katarzyna Bogucka. O ilustrowaniu dzieci…

Wywiad

Dzieci to bardzo wymagający odbiorcy - nie boi się Pani konfrontować swojej wizji ze światem Najmłodszych?Dzieci to przede wszystkim bardzo otwarci odbiorcy. Ich świat, a może bardziej jego otoczenie jest...

Lucyna Wieczorek. Dojrzewalnia róż

Lucyna Wieczorek. Dojrzewalnia róż

Wywiad

Dojrzewalnia Róż - co kryje się pod tą nazwą?Dojrzewalnia to przestrzeń sprzyjająca rozwojowi. Jesteśmy siecią kobiecych organizacji, które współpracują realizując projekty rozwojowe dla kobiet takiej jak właśnie startujący Festiwal PROGRESSteron...

Dominika Zaręba. Ekożycie bez granic

Dominika Zaręba. Ekożycie bez granic

Wywiad

Ekoturystka - brzmi ciekawie, intrygująco, ale również tajemniczo. Co kryje się pod tym hasłem?Ekoturystyka to styl podróżowania bliskiego naturze, aktywny i poznawczy. To podróżowanie w miejsca wyróżniające się bogactwem przyrody...

Marta Sobiło. Bo prawdziwe BLW dzieje się ‘przy okazji’

Marta Sobiło. Bo prawdziwe BLW dzieje si…

Wywiad

Wegetarianizm to dla Ciebie?Coś o co starałam się bardzo długo. Od lat. Pierwsza próba w 1LO- jakieś 15 lat. Pół roku bez mięsa, cała rodzina z wieczną pretensją. Ostatecznie pogorszył...

Agnieszka Mocarska. Wszystko ma duszę

Agnieszka Mocarska. Wszystko ma duszę

Wywiad

Wegetarianizm to dla Ciebie?Compassion over cruelty. Podoba mi się świat, w którym nie zabija się, nie poniża – ogólnie nie używa nikogo. Bliski jest mi indiański animizm, według którego wszystko...

Jola Słoma, Mirek Trymbulak. Smak smakuje węchem

Jola Słoma, Mirek Trymbulak. Smak smakuj…

Wywiad

Jak smakuje smak? Jola Słoma: Smak smakuje węchem. Niestety okazuje się, że bez węchu nie ma smaku. Przekonałam się o tym, gdy po powrocie z Indii zachorowałam na zapalenie płuc...

Karolina Gruszka. Wegetarianizm jest spójną częścią mnie

Karolina Gruszka. Wegetarianizm jest spó…

Wywiad

Od kiedy i dlaczego została Pani wege?Wegetarianką zostałam w siódmej klasie podstawówki. Wspólnie z przyjaciółką zaczęłyśmy interesować się problemami związanymi z ekologią, ochroną zwierząt. Po raz pierwszy prawdziwie uświadomiłam sobie...

Zwierze nie jest rzeczą wywiad z Cezarym Wyszyńskim

Zwierze nie jest rzeczą wywiad z Cezarym…

Wywiad

Budzisz się rano i o czym myślisz?Zastanawiam się czy będą dzisiaj korki w drodze do siedziby fundacji, co jest do zrobienia tego dnia – chyba o tym samym, co każdy...

Michał Olszański. Zwierzęta uczą miłości

Michał Olszański. Zwierzęta uczą miłości

Wywiad

Świat bez zwierząt byłby……Świat bez zwierząt byłby pusty i bezbarwny. W Pana domu schronienie znalazły cztery psy i dwa koty. Jak do Pana trafiły i czym Pana ujęły?Od 20 lat mieszkamy...

Pies za kratkami wywiad z mjr Romanem Paszko

Pies za kratkami wywiad z mjr Romanem Pa…

Wywiad

„W ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę”  A Camus Przyjaciele, czyli pies w celiPod taką nazwą programu kryje się przyjaźń jaka tworzy się pomiędzy skazanymi, biorącymi udział w programie...

Magda Kumorek - Życie jest cudem

Magda Kumorek - Życie jest cudem

Wywiad

Magda Kumorek to spokojna woda czy nieokiełznany żywioł? Morze, które czasem bywa wzburzone. Czym jest dla Pani życie? Cudem. Co ceni a czego nienawidzi Pani u ludzi? Cenię szczerość i pasje ,nie lubię chamstwa i...

Patrycja Kosiarkiewicz - Słucham duszy

Patrycja Kosiarkiewicz - Słucham duszy

Wywiad

Wegetarianizm to dla Pani? Jedyna opcja. Od kiedy i dlaczego została Pani wegetarianką? Jestem vege od 1998. Dlaczego? Cóż, z powodów duchowych. Praktykuję pracę nad świadomością - gdy się to robi na poważnie...

Paulina Przybysz - Świat będzie lepszy

Paulina Przybysz - Świat będzie lepszy

Wywiad

Bycie wege to dla Ciebie....Rzecz naturalna. Zjedzenie mięsa jest dla mnie abstrakcyjne jak spożycie na przykład kawałka styropianu. Po prostu nie wiem po co miałabym robić coś tak dziwnego i...

Agata Buzek. Świadomy wegetarianizm

Agata Buzek. Świadomy wegetarianizm

Wywiad

Wegetarianizm to dla Pani.... Naturalna i prosta konsekwencja moich przekonań.Kocham zwierzęta i nie wyobrażam sobie że raz się nimi zachwycam, głaszczę, a za chwilę zjadam – i nie pamiętam że w...

Małgorzata Desmond o wegedzieciakach

Małgorzata Desmond o wegedzieciakach

Wywiad

Jak współczesna medycyna zapatruje się na dietę wegetariańską i wegańską wśród dzieci? Największe medyczne bądź żywieniowe organizacje na świecie, takie jak American Dietetic Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków), British Dietetic Association (Brytyjskie...

Sylwia Chutnik, prezes Fundacji MaMa dla wegemaluch.pl

Sylwia Chutnik, prezes Fundacji MaMa dla…

Wywiad

Sywila Chutnik to cicha woda czy trudny do ujarzmienia żywioł? To, oczywiście, zależy od sytuacji. Zazwyczaj jestem jednak spokojnym żywiołem.   Jesteś prezesem fundacji MaMa, czym się zajmujecie? Nasza fundacja zajmuje się szeroko pojętymi...

Barbara Labuda, wegetarianka od 20 lat

Barbara Labuda, wegetarianka od 20 lat

Wywiad

Jak wegetarianizm pojawił się w Pani życiu?Wegetarianizm pojawił się w moim życiu przeszło 20 lat temu, głownie dzięki  rozmowom o tym w jaki sposób hodowane są zwierzęta na ubój i...

Maria Szyszkowska 'O istocie wegetarianizmu'

Maria Szyszkowska 'O istocie wegetariani…

Wywiad

Wegetarianizm to dla Pani...Wegetarianizm jest dla mnie wyrazem szacunku dla zwierząt. Jest też zarazem protestem wobec swoistego kanibalizmu. Jest też wyrazem protestu wobec bestialskich metod hodowli drobiu i bydła. Jest...

Jedynie mądrze przemyślany, zbilansowany jadłospis wegetariański może być zdrowy.

Jedynie mądrze przemyślany, zbilansowany…

Wywiad

Rozmowa z Agnieszką Biernat, weganką od 21 lat, terapeutą-dietetykiem, właścicielką Gabinetu Dietoterapii na temat znaczenia diety w życiu dziecka w okresie niemowlęctwa oraz przedszkolnym. Dlaczego dieta odgrywa tak ważna rolę w...

Natalia Przybysz - jest mi coraz lepiej wśród bliskich

Natalia Przybysz - jest mi coraz lepiej …

Wywiad

O swoim prywatnym wegeświecie dla wegemaluch.pl opowiada Natalia Przybysz - Od kiedy i z jakich powodów przeszłaś na wegetarianizm?To było chyba w piątej klasie podstawówki. Nasza mama próbowała wszystkiego by wyleczyć się...

Każdy ma prawo decydować o tym, co znajduje się na jego talerzu.

Każdy ma prawo decydować o tym, co znajd…

Wywiad

Z Moniką Mrozowską o byciu "wege" - Wegetarianizm jest dla Ciebie......czymś tak naturalnym jak oddychanie :-) - Jak wegetarianizm kształtuje osobowość młodego człowieka?Bardzo wpływa na wzrost empatii i mam wrażenie, że...

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?