WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Agata Buzek. Świadomy wegetarianizm

Wegetarianizm to dla Pani....

Agata BuzekNaturalna i prosta konsekwencja moich przekonań.
Kocham zwierzęta i nie wyobrażam sobie że raz się nimi zachwycam, głaszczę, a za chwilę zjadam – i nie pamiętam że w międzyczasie cierpiały, że ktoś je zabił, w jakich warunkach się to odbyło.

Od kiedy i dlaczego wyeliminowała Pani mięso ze swojego życia?

13 lat temu przeczytałam artykuł w prasie codziennej na temat różnych dziedzin życia, w których okrutnie, bezlitośnie i zwykle niepotrzebnie wykorzystujemy zwierzęta. Jednym z tematów było tam życie zwierząt hodowlanych, ich transport, rzeźnie, od tego dnia nie zjadłam już mięsa, nie chcę brać w tym udziału, nie chcę być częścią tego okrucieństwa.

Były w tym tekście także opisy vivisekcji, hodowli zwierząt futerkowych, to zmieniło moją świadomość. Jestem bardzo wdzięczna za tamten artykuł, widzę dzięki niemu, jak wielka siła tkwi w mediach, życzyłabym nam wszystkim więcej takich tekstów – mocnych, prawdziwych, budzących z niewiedzy i skoncentrowania wyłącznie na sobie.

Czy odmówiłaby Pani roli gdyby była ona zaprzeczeniem wartości, które Pani wyznaje?

Czym innym jest rola, czym innym cały projekt (film, spektakl, impreza, wystawa itd). Mogę grać role, które nie są zgodne z moimi poglądami, doświadczeniami, czasem są ekstremalnie różne ode mnie. Czasem jest to nawet łatwiejsze, bo mniej odsłaniające mnie samą, mniej ekshibicjonistyczne, bardziej interesujące, rozwijające, poznawcze. Staram się jednak przewidzieć, zrozumieć wydźwięk całości i odmawiam, jeśli ma ona mieć sens, treść, przekaz sprzeczne z tym, co dla mnie ważne.

Jak wegetarianizm wpływa na rozwój emocjonalny i duchowy człowieka?

Wydaje mi się, że raczej wegetarianizm jest wyrazem pewnego rodzaju świadomości, odzwierciedleniem przekonań, może być jakimś etapem rozwoju. Trudno powiedzieć, że samo niejedzenie mięsa, jeśli nie jest połączone z refleksją, empatią, może być źródłem rozwoju duchowego.

Coraz częściej media informują o przypadkach znęcania się nad zwierzętami, ostatnio np. pies zakopany żywcem. Dlaczego ludzie potrafią być aż tak brutalni i bezwzględni?

Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, nie mogę tego zrozumieć. To dla mnie świadectwo skoncentrowania ludzi wyłącznie na sobie, na swoich frustracjach, wyładowanie agresji na najsłabszych na zupełnie bezbronnych. Tak mało uczymy się jedności ze światem, współczucia, łagodności i te braki chyba wychodzą w takim zwyrodnieniu.

Agata BuzekOd paru dni w Polsce obowiązuje ustawa, która zabrania m.in. obcinania ogonów i uszu psom. Poza tym nie można będzie również handlować zwierzętami na targu czy giełdach. Czy Pani zdaniem nowe prawo coś zmieni i los w końcu uśmiechnie się do bezbronnych zwierząt?

Prawo jest bardzo ważne, ale jest narzędziem, które jeszcze trzeba wykorzystywać, dobrze wykorzystywać. Wprowadzenie prawa to jakiś etap i każde kolejne paragrafy służące zwierzętom to wielkie święto. Najważniejsza jest jednak świadomość ludzi, bez tego nic się nie uda. Na przykład już można kupić w internecie smycz za 500 złotych, pies gratis, tak hodowcy obchodzą nową ustawę. Koszmar. Ważne, żeby nikt nie kupił tej smyczy – to będzie prawdziwy sukces.

W Polsce cały czas można spotkać się z opinią, że wegetarianie to dziwolągi a dieta bezmięsna to wymysł. Gdzie Pani zdaniem można doszukiwać się źródeł braku tolerancji a czasami, niestety, agresji w stosunku do wege?

Z moich doświadczeń widzę, że agresja jest niestety zwykle po prostu reakcją obronną, wyrazem strachu. Odzwierciedla obawę, że może ja jednak nie jestem do końca w porządku, może powinienem poświęcić chwilę na zastanowienie się skąd wziął się kotlet na moim talerzu, może trzeba coś zmienić, może najważniejsze na świecie nie są moje kubeczki smakowe, dla których koniecznością jest gęś z jabłkami na niedzielnym obiedzie, może będzie trzeba coś zmienić w swoim życiu. A to przecież niewygodne, żeby coś zmieniać, do błędów przyznać się już zupełnie nie można, jeszcze nie daj Boże jakiś by trzeba wysiłek wykonać, dowiedzieć się rzeczy trudnych, okrutnych, niewygodnych... to już lepiej zaatakować, w nieco lepszym wypadku obśmiać.
Ludzie otwarci tak nie reagują. Zadają pytania, mówią, co sami myślą, to przecież jeszcze nie znaczy, że tym samym na pewno dadzą się przekonać.

Ciężko być w Polsce wegetarianinem?

Czasami tak . Ale rzeczy wartościowe nie zawsze są łatwe, to nie ma być ich główna zaleta.

Lubi Pani gotować? Jaki jest Pani ulubione danie?

Bardzo lubię gotować, a chyba jeszcze bardziej lubię piec. Może dzięki temu, że nie muszę tego robić zawsze. Lubię codzienne wspólne kolacje, ale też wielka radością jest dla mnie przygotowywanie Świąt, imprez, spotkań. Ulubionych dań mam dużo!

Pewnego dnia podchodzi do Pani jakaś osoba i prosi o pomoc - chce przejść na wegetarianizm - co jej Pani doradzi, jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim nastawić się pozytywnie – to nie będzie skomplikowane! Trzeba zdać sobie sprawę, ile znamy potraw wegetariańskich: wszystkie pierogi, naleśniki, każda zupa właściwie może być bezmięsna, ile jest sosów do makaronów, ryżu, kasz itd. Wbrew ogólnej opinii właśnie zostając wegetarianinem urozmaicamy naszą dietę, poznajemy smaki wcześniej niedostępne, szukamy, czujemy więcej zapachów, zaczynamy być świadomi, co powinniśmy jeść, co jest nam potrzebne, zaczynamy o to dbać, odkrywamy produkty, o których nie mieliśmy pojęcia. Nie uważam, że należy się skupiać na zastępowaniu mięsa, przeciętny człowiek je pewnie 10 razy za dużo mięsa szkodząc swojemu zdrowiu, wegetarianizm nie ma dla mnie nic wspólnego z szukaniem substytutów mięsa w jedzeniu. Niczego nie obliczam, po prostu jem różnorodnie, żelaza mam za dużo, gdy robię badania, kilka dolegliwości ustąpiło mi od kiedy nie jem mięsa, to nie jest męka kombinowania, co mam zjeść, to wolność.

Gdyby miała Pani taką możliwość z jakim znanym wegetarianinem spotkałaby się Pani najchętniej?

Z Dalajlamą. I nie tylko dlatego, że nie je mięsa...

Czego Pani życzy światu i ludziom w 2012 roku?

Więcej czasu na rzeczy ważne a nie tylko na pilne.
Ludziom- uwagi skierowanej na świat, Światu- więcej uwagi ze strony ludzi.

Dla Wegemaluch.pl Agata Buzek, aktorka, Rozmawiała Magdalena SikońCieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poprzedni Następny
Jesteśmy otwarci na współpracę

Jesteśmy otwarci na współpracę

Wywiad

Podstawowa szkoła imienia Stanisława Kostki Potockiego nr. 261, lokalizacja warszawski wilanów. Od razu, bez owijania w bawełnę poruszam temat stołówki. Muszę przyznać, że dawno nie byłam tak miło zaskoczona. Pełna współpraca - wegetarianizm - proszę...

Zdrowie na talerzu, rozmowa z Iwoną Kibil, specjalistą ds. żywienia

Zdrowie na talerzu, rozmowa z Iwoną Kibi…

Wywiad

Od kiedy i dlaczego zostałas weganką? Jestem weganką od kilku lat (nie potrafię dokładnie sprecyzować od kiedy) i przechodziłam w ten nurt żywienia stopniowo. Od czasu liceum byłam wegetarianką jedzącą nabiał...

Polskie Towarzystwo Dietetyki. Prawidłowe odżywianie to styl życia, dr. inż. Danuta Gajewska

Polskie Towarzystwo Dietetyki. Prawidłow…

Wywiad

Temat zdrowego i świadomego jedzenia zagościł na dobre w m.in. mediach i internecie. Czy to jest nowa moda, która zaraz minie? To nie jest krótkotrwała moda na zdrowe żywienie tak jak...

Urszula Dudziak, Życie jest cudowne

Urszula Dudziak, Życie jest cudowne

Wywiad

Zostajesz poproszona o napisanie piosenki obrazującej Twoje życie. Jaki miałaby ona tytuł? Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Ja traktuje to wszystko co mnie spotkało, to moje...

Czesław i Elżbieta Lang, weganizm - nasza droga do zdrowia

Czesław i Elżbieta Lang, weganizm - nasz…

Wywiad

Kiedy i dlaczego zmieniliście styl życia? Czesław Lang:Stało się to trochę przypadkiem, trochę też z konieczności rzeczy, ponieważ w pewnym momencie mojego życia miałem problemy ze zdrowiem. Miałem problemy z arytmią, miałem...

Wegetarianizm po czesku, rozmowa z Jitka Skočková

Wegetarianizm po czesku, rozmowa z Jitka…

Wywiad

Ilu wegetarian i wegan jest w Czechach? Dysponujemy tylko badaniami przeprowadzonymi w 1999 roku przez firmę Stemmark. Według ich raportu w Republice Czeskiej żyje ok. 2% wegetarian. To jednak są już...

Przemoc to forma bezsilności, rozmowa z Lucyną Kicińską z Fundacji Dzieci Niczyje

Przemoc to forma bezsilności, rozmowa z …

Wywiad

Przemoc co kryje się pod tym słowem? Jak je rozumieć? Przemoc to bardzo szerokie pojęcie. To nie tylko bicie, które pozostawia widoczne ślady – siniaki, zadrapania czy złamaną rękę, to także...

Wege po angielsku, rozmowa z Liz O'Neill z brytyjskiego The Vegetarian Society

Wege po angielsku, rozmowa z Liz O'Neill…

Wywiad

Jaki jest stosunek Anglików do wegetarianizmu i weganizmu? Wegetarianizm jest traktowany jak coś 'normalnego', natomiast weganizm staje się coraz bardziej popularny. Oczywiście argumenty na rzecz weganizmu są powszechnie znane. Jednak większość...

Wegetarianizm w wydaniu bułgarskim - rozmowa z Lubomir'em Stoyanov'em

Wegetarianizm w wydaniu bułgarskim - roz…

Wywiad

Ilu wegetarian żyje w Bułgarii?Nie ma oficjalnych statystyk, ale sądzę, że jest to około 2-3% populacji.Od kiedy działa Wasza organizacja i ilu ma członków?Bułgarski wegetarianim i weganizm odrodził się w...

Mariusz Gierszewski, dziennikarz radia Zet. Wege dla mediów nie istnieje

Mariusz Gierszewski, dziennikarz radia Z…

Wywiad

Wegetarianizm i weganizm to tematy medialne czy tematy, których nie warto podejmować?To tematy, które trzeba podejmować, ale warto pamiętać, że dla mainstreamowych mediów są to tematy poboczne. Media ogólnopolskie sięgają...

Dieta tradycyjna jest dietą zabójczą, rozmowa z Prof. Januszem Książykiem

Dieta tradycyjna jest dietą zabójczą, ro…

Wywiad

Dieta wegetariańska wśród dzieci wzbudza wiele kontrowersji. Jak to się stało że Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" promuje ten sposób żywienia? Zespół lekarzy z CZD wychodzi z założenia, że promowanie...

Wegetarianizm, to spokojna, kojąca muzyka. Piotr Sawicki -  Pola Quartet Jazz

Wegetarianizm, to spokojna, kojąca muzyk…

Wywiad

Świat muzyka to świat dźwięków - czy od razu po przebudzeniu - obrazy, słowa, gesty układają się w nuty?Raczej melodie pojawiają się w mojej głowie pod wpływem różnych emocji. To...

Magdalena Środa. Mój wegetarianizm jest procesem

Magdalena Środa. Mój wegetarianizm jest …

Wywiad

Coraz częściej i głośniej mówi się o wegetarianizmie i wegetarianach. Ale również przy tej okazji przeciwnicy mają bardzo dużo do powiedzenia. Dlaczego w Polsce nie ma tolerancji dla nietradycyjnego życia?Bo...

Agnieszka Kaczanowska. Matki to mistrzynie zarządzania czasem.

Agnieszka Kaczanowska. Matki to mistrzyn…

Wywiad

Mama +dziecko + praca czy jedna kobieta może połączyć te składniki bez rezygnacji z siebie i swojego życia? Być może to mieszanka wybuchowa ;-) ale jakże ekscytująca! A tak na serio...

Fanatyzm jest niezdrowy, rozmowa z psycholog Dorotą Hołówką

Fanatyzm jest niezdrowy, rozmowa z psych…

Wywiad

Wegetarianizm i weganizm to tylko dieta czy również sposób myślenia, życia?Dla mnie jest to przede wszystkim sposób życia. Zauważyłam dużą zależność pomiędzy rozwojem osobistym, a sposobem odżywiania się, im więcej...

Pozytywna nienormalność, rozmowa z Anitą, matką i testerką kosmetyków

Pozytywna nienormalność, rozmowa z Anitą…

Wywiad

Od kiedy testujesz kosmetyki dla dzieci i kobiet?Kosmetyki dla kobiet testuję od czasu kiedy ich zaczęłam używać – jak każda z nas. Przecież kupując nowy kosmetyk nigdy nie ma się...

Julia Pietrucha. Nie godzę się na cierpienie zwierząt

Julia Pietrucha. Nie godzę się na cierpi…

Wywiad

Życie jest.... zaskakujące. Wiele rzeczy dzieje się obok nas, ale często nie zwracamy na nie uwagi. Dlatego staram się mieć otwarty umysł, słuchać ludzi, rozmawiać z nimi, żeby niczego nie przeoczyć. Budzi...

Katarzyna Bogucka. O ilustrowaniu dziecięcego świata

Katarzyna Bogucka. O ilustrowaniu dzieci…

Wywiad

Dzieci to bardzo wymagający odbiorcy - nie boi się Pani konfrontować swojej wizji ze światem Najmłodszych?Dzieci to przede wszystkim bardzo otwarci odbiorcy. Ich świat, a może bardziej jego otoczenie jest...

Lucyna Wieczorek. Dojrzewalnia róż

Lucyna Wieczorek. Dojrzewalnia róż

Wywiad

Dojrzewalnia Róż - co kryje się pod tą nazwą?Dojrzewalnia to przestrzeń sprzyjająca rozwojowi. Jesteśmy siecią kobiecych organizacji, które współpracują realizując projekty rozwojowe dla kobiet takiej jak właśnie startujący Festiwal PROGRESSteron...

Dominika Zaręba. Ekożycie bez granic

Dominika Zaręba. Ekożycie bez granic

Wywiad

Ekoturystka - brzmi ciekawie, intrygująco, ale również tajemniczo. Co kryje się pod tym hasłem?Ekoturystyka to styl podróżowania bliskiego naturze, aktywny i poznawczy. To podróżowanie w miejsca wyróżniające się bogactwem przyrody...

Marta Sobiło. Bo prawdziwe BLW dzieje się ‘przy okazji’

Marta Sobiło. Bo prawdziwe BLW dzieje si…

Wywiad

Wegetarianizm to dla Ciebie?Coś o co starałam się bardzo długo. Od lat. Pierwsza próba w 1LO- jakieś 15 lat. Pół roku bez mięsa, cała rodzina z wieczną pretensją. Ostatecznie pogorszył...

Agnieszka Mocarska. Wszystko ma duszę

Agnieszka Mocarska. Wszystko ma duszę

Wywiad

Wegetarianizm to dla Ciebie?Compassion over cruelty. Podoba mi się świat, w którym nie zabija się, nie poniża – ogólnie nie używa nikogo. Bliski jest mi indiański animizm, według którego wszystko...

Jola Słoma, Mirek Trymbulak. Smak smakuje węchem

Jola Słoma, Mirek Trymbulak. Smak smakuj…

Wywiad

Jak smakuje smak? Jola Słoma: Smak smakuje węchem. Niestety okazuje się, że bez węchu nie ma smaku. Przekonałam się o tym, gdy po powrocie z Indii zachorowałam na zapalenie płuc...

Karolina Gruszka. Wegetarianizm jest spójną częścią mnie

Karolina Gruszka. Wegetarianizm jest spó…

Wywiad

Od kiedy i dlaczego została Pani wege?Wegetarianką zostałam w siódmej klasie podstawówki. Wspólnie z przyjaciółką zaczęłyśmy interesować się problemami związanymi z ekologią, ochroną zwierząt. Po raz pierwszy prawdziwie uświadomiłam sobie...

Zwierze nie jest rzeczą wywiad z Cezarym Wyszyńskim

Zwierze nie jest rzeczą wywiad z Cezarym…

Wywiad

Budzisz się rano i o czym myślisz?Zastanawiam się czy będą dzisiaj korki w drodze do siedziby fundacji, co jest do zrobienia tego dnia – chyba o tym samym, co każdy...

Michał Olszański. Zwierzęta uczą miłości

Michał Olszański. Zwierzęta uczą miłości

Wywiad

Świat bez zwierząt byłby……Świat bez zwierząt byłby pusty i bezbarwny. W Pana domu schronienie znalazły cztery psy i dwa koty. Jak do Pana trafiły i czym Pana ujęły?Od 20 lat mieszkamy...

Pies za kratkami wywiad z mjr Romanem Paszko

Pies za kratkami wywiad z mjr Romanem Pa…

Wywiad

„W ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę”  A Camus Przyjaciele, czyli pies w celiPod taką nazwą programu kryje się przyjaźń jaka tworzy się pomiędzy skazanymi, biorącymi udział w programie...

Magda Kumorek - Życie jest cudem

Magda Kumorek - Życie jest cudem

Wywiad

Magda Kumorek to spokojna woda czy nieokiełznany żywioł? Morze, które czasem bywa wzburzone. Czym jest dla Pani życie? Cudem. Co ceni a czego nienawidzi Pani u ludzi? Cenię szczerość i pasje ,nie lubię chamstwa i...

Patrycja Kosiarkiewicz - Słucham duszy

Patrycja Kosiarkiewicz - Słucham duszy

Wywiad

Wegetarianizm to dla Pani? Jedyna opcja. Od kiedy i dlaczego została Pani wegetarianką? Jestem vege od 1998. Dlaczego? Cóż, z powodów duchowych. Praktykuję pracę nad świadomością - gdy się to robi na poważnie...

Paulina Przybysz - Świat będzie lepszy

Paulina Przybysz - Świat będzie lepszy

Wywiad

Bycie wege to dla Ciebie....Rzecz naturalna. Zjedzenie mięsa jest dla mnie abstrakcyjne jak spożycie na przykład kawałka styropianu. Po prostu nie wiem po co miałabym robić coś tak dziwnego i...

Małgorzata Desmond o wegedzieciakach

Małgorzata Desmond o wegedzieciakach

Wywiad

Jak współczesna medycyna zapatruje się na dietę wegetariańską i wegańską wśród dzieci? Największe medyczne bądź żywieniowe organizacje na świecie, takie jak American Dietetic Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków), British Dietetic Association (Brytyjskie...

Sylwia Chutnik, prezes Fundacji MaMa dla wegemaluch.pl

Sylwia Chutnik, prezes Fundacji MaMa dla…

Wywiad

Sywila Chutnik to cicha woda czy trudny do ujarzmienia żywioł? To, oczywiście, zależy od sytuacji. Zazwyczaj jestem jednak spokojnym żywiołem.   Jesteś prezesem fundacji MaMa, czym się zajmujecie? Nasza fundacja zajmuje się szeroko pojętymi...

Dezerter dla WegeMaluch.pl

Dezerter dla WegeMaluch.pl

Wywiad

Wegetarianizm to tylko dieta czy też sposób na życie?Krzysztof Grabowski: Myślę, że jedno i drugie. Jeżeli podjęło się świadomą decyzję o rezygnacji z jedzenia mięsa, to siłą rzeczy wybrało się...

Barbara Labuda, wegetarianka od 20 lat

Barbara Labuda, wegetarianka od 20 lat

Wywiad

Jak wegetarianizm pojawił się w Pani życiu?Wegetarianizm pojawił się w moim życiu przeszło 20 lat temu, głownie dzięki  rozmowom o tym w jaki sposób hodowane są zwierzęta na ubój i...

Maria Szyszkowska 'O istocie wegetarianizmu'

Maria Szyszkowska 'O istocie wegetariani…

Wywiad

Wegetarianizm to dla Pani...Wegetarianizm jest dla mnie wyrazem szacunku dla zwierząt. Jest też zarazem protestem wobec swoistego kanibalizmu. Jest też wyrazem protestu wobec bestialskich metod hodowli drobiu i bydła. Jest...

Jedynie mądrze przemyślany, zbilansowany jadłospis wegetariański może być zdrowy.

Jedynie mądrze przemyślany, zbilansowany…

Wywiad

Rozmowa z Agnieszką Biernat, weganką od 21 lat, terapeutą-dietetykiem, właścicielką Gabinetu Dietoterapii na temat znaczenia diety w życiu dziecka w okresie niemowlęctwa oraz przedszkolnym. Dlaczego dieta odgrywa tak ważna rolę w...

Natalia Przybysz - jest mi coraz lepiej wśród bliskich

Natalia Przybysz - jest mi coraz lepiej …

Wywiad

O swoim prywatnym wegeświecie dla wegemaluch.pl opowiada Natalia Przybysz - Od kiedy i z jakich powodów przeszłaś na wegetarianizm?To było chyba w piątej klasie podstawówki. Nasza mama próbowała wszystkiego by wyleczyć się...

Każdy ma prawo decydować o tym, co znajduje się na jego talerzu.

Każdy ma prawo decydować o tym, co znajd…

Wywiad

Z Moniką Mrozowską o byciu "wege" - Wegetarianizm jest dla Ciebie......czymś tak naturalnym jak oddychanie :-) - Jak wegetarianizm kształtuje osobowość młodego człowieka?Bardzo wpływa na wzrost empatii i mam wrażenie, że...

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?