WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Paulina Przybysz - Świat będzie lepszy

Bycie wege to dla Ciebie....
Rzecz naturalna. Zjedzenie mięsa jest dla mnie abstrakcyjne jak spożycie na przykład kawałka styropianu. Po prostu nie wiem po co miałabym robić coś tak dziwnego i zbędnego jeżeli to na dodatek powiększa cierpienie, zniewolenie i totalne pogwałcenie prawa do swobodnego życia innych istot.


Od kiedy i dlaczego wyeliminowałaś mięso i nabiał ze swojego życia?
Mięso zniknęło z mojej diety, gdy miałam mniej więcej 8 lat. Moja mama leczyła swoją astmę dość ciężką i zaawansowaną na różne sposoby. Jednym z nich była długa głodówka, po której nie wróciła do mięsa. Nigdy nie narzucała nam swojej diety, ale z czasem jak kaczątka za mamą kaczką podreptałyśmy w jej stronę. Nie pamiętam już zbyt dobrze tej transformacji, ale miała ona związek z uświadomieniem sobie, że mięso jest to zwierzę, zabijane na nasz użytek. Nabiał i jajka wyeliminowałam jakieś rok temu, ale obecnie jestem znów w ciąży i z obaw bardziej organizacyjnych zjadam dwa jajka w tygodniu i jakiś ser raz na jakiś czas bo moja wiedza o suplementacji i ilości potrzebnych składników jest jeszcze trochę za mała.

Ilość sezamu czy migdałów czy oleju lnianego i tak dalej. Mam dużo pracy i rzadko jem w domu więc jest to dla mnie trudne, ale po minionym wegańskim roku wiem, że potrafię i po urodzeniu wrócę do zgłębiania wszystkiego na świeżo, ale najpierw z odpowiedzialnością za swój organizm.


Czy kiedykolwiek miałaś ochotę przypomnieć sobie jak smakuje mięso?

Totalnie nie. Chociaż lubię sojowe i saitanowe produkty, które niby przywołują jego smak. Bardziej tęsknie za letnim pomidorem malinowym w zimę, kiedy jakieś hiszpańskie bezzapachowce leżą w sklepach.


Czy Twoim zdaniem niejedzenie mięsa ma wpływ na rozwój duchowy i emocjonalny człowieka?

Podejrzewam, że każda osoba na ziemi przyznała kiedyś sama przed sobą, że zabijanie nie jest ok. Więc niejedzenie mięsa jest jakimś odciążeniem moralnym, które może przyśpieszyć pewne procesy naszego duchowego podnoszenia się na wyższy poziom energii. Nie musimy przymuszać się do ignorowania pewnych krwawych i zbędnych na ziemi faktów.


W Polsce bardzo często można spotkać się ze stereotypami, że należy jeść mięso bo ono daje się. Co Twoim zdaniem musi się stać żeby zmienić światopogląd ludzi?

Nie mam pojęcia. Chciałbym znać odpowiedź na to pytanie. Pewnie najdrastyczniejszą formą będzie jakieś masowe zachorowanie zwierząt hodowanych na ubój. To w sumie ma już miejsce. Pytanie kiedy jedzenie antybiotyków i innych atrakcji w mięsie zacznie naprawdę i skutecznie przerażać konsumentów. Może GMO,a może po prostu młodzi wrażliwi ludzie którzy się teraz rodzą zmienią bieg historii. Małe wege kryształki. Mam nadzieje że generalnie bomby na ziemi się kiedyś skończą i zaczniemy patrzeć sobie w oczy i dostrzeżemy masowo, że w oczach krowy jest też miłość i dusza.


Twoja córka Matylda również nie je mięsa, nie miałaś problemów z rodziną, lekarzami?

O dziwo nie potkałam się z żadnymi sprzeciwami. Rodzina nasza jest przyzwyczajona do wegetarianizmu a lekarze często przyznają mi rację w wielu kwestiach .


Jak wyjaśniłaś córce dlaczego nie je mięsa?

Bo kochamy zwierzęta i nie chcemy ich zjadać. Matylda uwielbia owoce warzywa, kasze, owsianki...

Wyobraźmy sobie - pewnego dnia przychodzi do Ciebie Matylda i mówi "mamo, chcę zjeść mięso". Co Ty na to, zastanawiałaś się nad taką sytuacją?
Prawdopodobnie przetłumaczę jej swój pogląd i powiem: jeśli jesteś naprawdę ciekawa spróbuj. Nie wierzę żeby wytrwała w jedzeniu mięsa. Nie załamię się też chyba jeśli faktycznie spróbuje. Ja nie żyję w środowisku wegetarian. Życie na ziemi to współgranie z ludźmi o innych poglądach, religiach, kolorach skóry, orientacjach seksualnych. Mam w sobie dużo akceptacji.


W naszym kraju bardzo trudno znaleźć publiczny żłobek lub przedszkole, które respektuje dietę wege. Jak sądzisz dlaczego tak jest?

Ja mam dziecko w przedszkolu prywatnym, przynoszę własne kotlety i tofu, panie elegancko podmieniają kiedy trzeba. Nie ma z ty żadnego problemu.


Jak wygląda przykładowy jadłospis Matyldy?

Rano nie wypuszczam jej z domu jak nie zje owsianki lub kaszy jaglanej gotowanej na jabłkach , gruszkach albo bananie. Wrzucam tam migdały, wiórki kokosowe, suszone morele, rodzynki i inne gadżety. Polewamy to miodem, albo jakimś dżemem babci Danusi. W przedszkolu są gotowane zupy różne, są dzieci ze skazą białkową, jest nawet klientka przedszkola, która nie toleruje przypraw, my mamy swoją wege zupę. Na obiad zjada to co inne dzieci z podmienionym kotletem na sojowy, fasolowy albo kawałek tofu. W domu zjada z nami nasz obiad, który jest dla niej kolacją, tu jest na przykład ryż, cieciorka w pomidorach, cukinia duszona. Przed spaniem lubi jeść kanapki z pasztetem sojowym i uwielbia keczup, nasz ulubiony to słodka Ania firmy rybak, jestem im wierna od dzieciństwa :)


Czytałam w jednym z wywiadów że lubisz gotować. Jaka jest Twoja popisowa potrawa?

W wegańskim roku życia dokonałam wielu odkryć kulinarnych. Moim ulubionym jest pasta z migdałów z cebulka duszoną. Taki trochę twarożek...


Jesteś twarzą Vivy. Uważasz że głośne akcje mają sens, mogą coś zmienić?
Ja nie lubię zmieniać ludzi tak z determinacją. Lubię ich poruszać i inspirować tak żeby przemiana płynęła od nich. Zazwyczaj kiedy przy jakimś wspólnym stole zamawiam coś upewniając się co do bezmiesności potrawy, osoby obok zaczynają się tłumaczyć dlaczego jednak jedzą mięso. Ja ich o to nie pytam. To jest zabawne, ale w sumie o to chodzi. Zamiast mówić jak kto powinien żyć musimy świecić przykładem i pokazywać jacy jesteśmy w związku z takim trybem fajni i zdrowi i uśmiechnięci. Ale organizację używają bardziej masowych broni, często też trafiając do zatwardziałych ludzi o twardych poglądach. Znam ludzi którzy zmienili dietę po jakimś drastycznym doświadczeniu na przykład odwiedzinach w rzeźni lub jakimś materiale filmowym. Dla niektórych liczy się głównie aspekt zdrowotny, wyniki badań, statystyki. Innych rusza temat ekologiczny i zależności hodowli zwierząt i ekosystemu. Viva szerzy wiedzę w każdym z aspektów i to jest mega robota.


Zdarzyło ci się namawiać kogoś do zmiany upodobań kulinarnych?
Raczej nie.

Załóżmy, spotykasz mamę małego człowieka, która prosi Cię o wsparcie i pomoc w przejściu na wegedietę. Co byś jej doradziła, na przykład w kwestii doboru składników odżywczych, rozmów z przeciwną jej wyborowi rodziną?
W kwestii doboru składników wysłałabym ją do pani Desmond, nadwornej znawczyni tematu. W kwestii rodziny to bardzo delikatna sprawa. Myślę że rodzina jeśli niepokoi się o swoje dziecko powinna również zasięgnąć wiedzy i poszukać przykładów. Nie trudno znaleźć te pozytywne przemawiające za wegetarianizmem.


Na koniec proszę powiedz jak wegetarianizm wpływa na Twoją twórczość? Do czego Cię inspiruje?
Ciężko mi stwierdzić jak to co jem albo to czego nie jem wpływa na moją muzykę ale nie czasami w tekstach nawiązuję do tematu. Mam nadzieje że w mojej muzyce odczuwalna jest szczerość. Mając mniej obciążenia i sprzeczności w sobie być może jest to łatwiejsze.


Paulina Przybysz, Lil'Sista i Pinnawela – polska wokalistka i kompozytorka R&B. Przybysz była współzałożycielką powstałej w 2001 roku grupy muzycznej Sistars.Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Poprzedni Następny
Jesteśmy otwarci na współpracę

Jesteśmy otwarci na współpracę

Wywiad

Podstawowa szkoła imienia Stanisława Kostki Potockiego nr. 261, lokalizacja warszawski wilanów. Od razu, bez owijania w bawełnę poruszam temat stołówki. Muszę przyznać, że dawno nie byłam tak miło zaskoczona. Pełna współpraca - wegetarianizm - proszę...

Zdrowie na talerzu, rozmowa z Iwoną Kibil, specjalistą ds. żywienia

Zdrowie na talerzu, rozmowa z Iwoną Kibi…

Wywiad

Od kiedy i dlaczego zostałas weganką? Jestem weganką od kilku lat (nie potrafię dokładnie sprecyzować od kiedy) i przechodziłam w ten nurt żywienia stopniowo. Od czasu liceum byłam wegetarianką jedzącą nabiał...

Polskie Towarzystwo Dietetyki. Prawidłowe odżywianie to styl życia, dr. inż. Danuta Gajewska

Polskie Towarzystwo Dietetyki. Prawidłow…

Wywiad

Temat zdrowego i świadomego jedzenia zagościł na dobre w m.in. mediach i internecie. Czy to jest nowa moda, która zaraz minie? To nie jest krótkotrwała moda na zdrowe żywienie tak jak...

Urszula Dudziak, Życie jest cudowne

Urszula Dudziak, Życie jest cudowne

Wywiad

Zostajesz poproszona o napisanie piosenki obrazującej Twoje życie. Jaki miałaby ona tytuł? Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Ja traktuje to wszystko co mnie spotkało, to moje...

Czesław i Elżbieta Lang, weganizm - nasza droga do zdrowia

Czesław i Elżbieta Lang, weganizm - nasz…

Wywiad

Kiedy i dlaczego zmieniliście styl życia? Czesław Lang:Stało się to trochę przypadkiem, trochę też z konieczności rzeczy, ponieważ w pewnym momencie mojego życia miałem problemy ze zdrowiem. Miałem problemy z arytmią, miałem...

Wegetarianizm po czesku, rozmowa z Jitka Skočková

Wegetarianizm po czesku, rozmowa z Jitka…

Wywiad

Ilu wegetarian i wegan jest w Czechach? Dysponujemy tylko badaniami przeprowadzonymi w 1999 roku przez firmę Stemmark. Według ich raportu w Republice Czeskiej żyje ok. 2% wegetarian. To jednak są już...

Przemoc to forma bezsilności, rozmowa z Lucyną Kicińską z Fundacji Dzieci Niczyje

Przemoc to forma bezsilności, rozmowa z …

Wywiad

Przemoc co kryje się pod tym słowem? Jak je rozumieć? Przemoc to bardzo szerokie pojęcie. To nie tylko bicie, które pozostawia widoczne ślady – siniaki, zadrapania czy złamaną rękę, to także...

Wege po angielsku, rozmowa z Liz O'Neill z brytyjskiego The Vegetarian Society

Wege po angielsku, rozmowa z Liz O'Neill…

Wywiad

Jaki jest stosunek Anglików do wegetarianizmu i weganizmu? Wegetarianizm jest traktowany jak coś 'normalnego', natomiast weganizm staje się coraz bardziej popularny. Oczywiście argumenty na rzecz weganizmu są powszechnie znane. Jednak większość...

Wegetarianizm w wydaniu bułgarskim - rozmowa z Lubomir'em Stoyanov'em

Wegetarianizm w wydaniu bułgarskim - roz…

Wywiad

Ilu wegetarian żyje w Bułgarii?Nie ma oficjalnych statystyk, ale sądzę, że jest to około 2-3% populacji.Od kiedy działa Wasza organizacja i ilu ma członków?Bułgarski wegetarianim i weganizm odrodził się w...

Mariusz Gierszewski, dziennikarz radia Zet. Wege dla mediów nie istnieje

Mariusz Gierszewski, dziennikarz radia Z…

Wywiad

Wegetarianizm i weganizm to tematy medialne czy tematy, których nie warto podejmować?To tematy, które trzeba podejmować, ale warto pamiętać, że dla mainstreamowych mediów są to tematy poboczne. Media ogólnopolskie sięgają...

Dieta tradycyjna jest dietą zabójczą, rozmowa z Prof. Januszem Książykiem

Dieta tradycyjna jest dietą zabójczą, ro…

Wywiad

Dieta wegetariańska wśród dzieci wzbudza wiele kontrowersji. Jak to się stało że Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" promuje ten sposób żywienia? Zespół lekarzy z CZD wychodzi z założenia, że promowanie...

Wegetarianizm, to spokojna, kojąca muzyka. Piotr Sawicki -  Pola Quartet Jazz

Wegetarianizm, to spokojna, kojąca muzyk…

Wywiad

Świat muzyka to świat dźwięków - czy od razu po przebudzeniu - obrazy, słowa, gesty układają się w nuty?Raczej melodie pojawiają się w mojej głowie pod wpływem różnych emocji. To...

Magdalena Środa. Mój wegetarianizm jest procesem

Magdalena Środa. Mój wegetarianizm jest …

Wywiad

Coraz częściej i głośniej mówi się o wegetarianizmie i wegetarianach. Ale również przy tej okazji przeciwnicy mają bardzo dużo do powiedzenia. Dlaczego w Polsce nie ma tolerancji dla nietradycyjnego życia?Bo...

Agnieszka Kaczanowska. Matki to mistrzynie zarządzania czasem.

Agnieszka Kaczanowska. Matki to mistrzyn…

Wywiad

Mama +dziecko + praca czy jedna kobieta może połączyć te składniki bez rezygnacji z siebie i swojego życia? Być może to mieszanka wybuchowa ;-) ale jakże ekscytująca! A tak na serio...

Fanatyzm jest niezdrowy, rozmowa z psycholog Dorotą Hołówką

Fanatyzm jest niezdrowy, rozmowa z psych…

Wywiad

Wegetarianizm i weganizm to tylko dieta czy również sposób myślenia, życia?Dla mnie jest to przede wszystkim sposób życia. Zauważyłam dużą zależność pomiędzy rozwojem osobistym, a sposobem odżywiania się, im więcej...

Pozytywna nienormalność, rozmowa z Anitą, matką i testerką kosmetyków

Pozytywna nienormalność, rozmowa z Anitą…

Wywiad

Od kiedy testujesz kosmetyki dla dzieci i kobiet?Kosmetyki dla kobiet testuję od czasu kiedy ich zaczęłam używać – jak każda z nas. Przecież kupując nowy kosmetyk nigdy nie ma się...

Julia Pietrucha. Nie godzę się na cierpienie zwierząt

Julia Pietrucha. Nie godzę się na cierpi…

Wywiad

Życie jest.... zaskakujące. Wiele rzeczy dzieje się obok nas, ale często nie zwracamy na nie uwagi. Dlatego staram się mieć otwarty umysł, słuchać ludzi, rozmawiać z nimi, żeby niczego nie przeoczyć. Budzi...

Katarzyna Bogucka. O ilustrowaniu dziecięcego świata

Katarzyna Bogucka. O ilustrowaniu dzieci…

Wywiad

Dzieci to bardzo wymagający odbiorcy - nie boi się Pani konfrontować swojej wizji ze światem Najmłodszych?Dzieci to przede wszystkim bardzo otwarci odbiorcy. Ich świat, a może bardziej jego otoczenie jest...

Lucyna Wieczorek. Dojrzewalnia róż

Lucyna Wieczorek. Dojrzewalnia róż

Wywiad

Dojrzewalnia Róż - co kryje się pod tą nazwą?Dojrzewalnia to przestrzeń sprzyjająca rozwojowi. Jesteśmy siecią kobiecych organizacji, które współpracują realizując projekty rozwojowe dla kobiet takiej jak właśnie startujący Festiwal PROGRESSteron...

Dominika Zaręba. Ekożycie bez granic

Dominika Zaręba. Ekożycie bez granic

Wywiad

Ekoturystka - brzmi ciekawie, intrygująco, ale również tajemniczo. Co kryje się pod tym hasłem?Ekoturystyka to styl podróżowania bliskiego naturze, aktywny i poznawczy. To podróżowanie w miejsca wyróżniające się bogactwem przyrody...

Marta Sobiło. Bo prawdziwe BLW dzieje się ‘przy okazji’

Marta Sobiło. Bo prawdziwe BLW dzieje si…

Wywiad

Wegetarianizm to dla Ciebie?Coś o co starałam się bardzo długo. Od lat. Pierwsza próba w 1LO- jakieś 15 lat. Pół roku bez mięsa, cała rodzina z wieczną pretensją. Ostatecznie pogorszył...

Agnieszka Mocarska. Wszystko ma duszę

Agnieszka Mocarska. Wszystko ma duszę

Wywiad

Wegetarianizm to dla Ciebie?Compassion over cruelty. Podoba mi się świat, w którym nie zabija się, nie poniża – ogólnie nie używa nikogo. Bliski jest mi indiański animizm, według którego wszystko...

Jola Słoma, Mirek Trymbulak. Smak smakuje węchem

Jola Słoma, Mirek Trymbulak. Smak smakuj…

Wywiad

Jak smakuje smak? Jola Słoma: Smak smakuje węchem. Niestety okazuje się, że bez węchu nie ma smaku. Przekonałam się o tym, gdy po powrocie z Indii zachorowałam na zapalenie płuc...

Karolina Gruszka. Wegetarianizm jest spójną częścią mnie

Karolina Gruszka. Wegetarianizm jest spó…

Wywiad

Od kiedy i dlaczego została Pani wege?Wegetarianką zostałam w siódmej klasie podstawówki. Wspólnie z przyjaciółką zaczęłyśmy interesować się problemami związanymi z ekologią, ochroną zwierząt. Po raz pierwszy prawdziwie uświadomiłam sobie...

Zwierze nie jest rzeczą wywiad z Cezarym Wyszyńskim

Zwierze nie jest rzeczą wywiad z Cezarym…

Wywiad

Budzisz się rano i o czym myślisz?Zastanawiam się czy będą dzisiaj korki w drodze do siedziby fundacji, co jest do zrobienia tego dnia – chyba o tym samym, co każdy...

Michał Olszański. Zwierzęta uczą miłości

Michał Olszański. Zwierzęta uczą miłości

Wywiad

Świat bez zwierząt byłby……Świat bez zwierząt byłby pusty i bezbarwny. W Pana domu schronienie znalazły cztery psy i dwa koty. Jak do Pana trafiły i czym Pana ujęły?Od 20 lat mieszkamy...

Pies za kratkami wywiad z mjr Romanem Paszko

Pies za kratkami wywiad z mjr Romanem Pa…

Wywiad

„W ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę”  A Camus Przyjaciele, czyli pies w celiPod taką nazwą programu kryje się przyjaźń jaka tworzy się pomiędzy skazanymi, biorącymi udział w programie...

Magda Kumorek - Życie jest cudem

Magda Kumorek - Życie jest cudem

Wywiad

Magda Kumorek to spokojna woda czy nieokiełznany żywioł? Morze, które czasem bywa wzburzone. Czym jest dla Pani życie? Cudem. Co ceni a czego nienawidzi Pani u ludzi? Cenię szczerość i pasje ,nie lubię chamstwa i...

Patrycja Kosiarkiewicz - Słucham duszy

Patrycja Kosiarkiewicz - Słucham duszy

Wywiad

Wegetarianizm to dla Pani? Jedyna opcja. Od kiedy i dlaczego została Pani wegetarianką? Jestem vege od 1998. Dlaczego? Cóż, z powodów duchowych. Praktykuję pracę nad świadomością - gdy się to robi na poważnie...

Agata Buzek. Świadomy wegetarianizm

Agata Buzek. Świadomy wegetarianizm

Wywiad

Wegetarianizm to dla Pani.... Naturalna i prosta konsekwencja moich przekonań.Kocham zwierzęta i nie wyobrażam sobie że raz się nimi zachwycam, głaszczę, a za chwilę zjadam – i nie pamiętam że w...

Małgorzata Desmond o wegedzieciakach

Małgorzata Desmond o wegedzieciakach

Wywiad

Jak współczesna medycyna zapatruje się na dietę wegetariańską i wegańską wśród dzieci? Największe medyczne bądź żywieniowe organizacje na świecie, takie jak American Dietetic Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyków), British Dietetic Association (Brytyjskie...

Sylwia Chutnik, prezes Fundacji MaMa dla wegemaluch.pl

Sylwia Chutnik, prezes Fundacji MaMa dla…

Wywiad

Sywila Chutnik to cicha woda czy trudny do ujarzmienia żywioł? To, oczywiście, zależy od sytuacji. Zazwyczaj jestem jednak spokojnym żywiołem.   Jesteś prezesem fundacji MaMa, czym się zajmujecie? Nasza fundacja zajmuje się szeroko pojętymi...

Dezerter dla WegeMaluch.pl

Dezerter dla WegeMaluch.pl

Wywiad

Wegetarianizm to tylko dieta czy też sposób na życie?Krzysztof Grabowski: Myślę, że jedno i drugie. Jeżeli podjęło się świadomą decyzję o rezygnacji z jedzenia mięsa, to siłą rzeczy wybrało się...

Barbara Labuda, wegetarianka od 20 lat

Barbara Labuda, wegetarianka od 20 lat

Wywiad

Jak wegetarianizm pojawił się w Pani życiu?Wegetarianizm pojawił się w moim życiu przeszło 20 lat temu, głownie dzięki  rozmowom o tym w jaki sposób hodowane są zwierzęta na ubój i...

Maria Szyszkowska 'O istocie wegetarianizmu'

Maria Szyszkowska 'O istocie wegetariani…

Wywiad

Wegetarianizm to dla Pani...Wegetarianizm jest dla mnie wyrazem szacunku dla zwierząt. Jest też zarazem protestem wobec swoistego kanibalizmu. Jest też wyrazem protestu wobec bestialskich metod hodowli drobiu i bydła. Jest...

Jedynie mądrze przemyślany, zbilansowany jadłospis wegetariański może być zdrowy.

Jedynie mądrze przemyślany, zbilansowany…

Wywiad

Rozmowa z Agnieszką Biernat, weganką od 21 lat, terapeutą-dietetykiem, właścicielką Gabinetu Dietoterapii na temat znaczenia diety w życiu dziecka w okresie niemowlęctwa oraz przedszkolnym. Dlaczego dieta odgrywa tak ważna rolę w...

Natalia Przybysz - jest mi coraz lepiej wśród bliskich

Natalia Przybysz - jest mi coraz lepiej …

Wywiad

O swoim prywatnym wegeświecie dla wegemaluch.pl opowiada Natalia Przybysz - Od kiedy i z jakich powodów przeszłaś na wegetarianizm?To było chyba w piątej klasie podstawówki. Nasza mama próbowała wszystkiego by wyleczyć się...

Każdy ma prawo decydować o tym, co znajduje się na jego talerzu.

Każdy ma prawo decydować o tym, co znajd…

Wywiad

Z Moniką Mrozowską o byciu "wege" - Wegetarianizm jest dla Ciebie......czymś tak naturalnym jak oddychanie :-) - Jak wegetarianizm kształtuje osobowość młodego człowieka?Bardzo wpływa na wzrost empatii i mam wrażenie, że...

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?