WegeMaluch.pl

FB TW G+ Zarejestruj Rejestacja / Login

Rusza pierwszy w Polsce portal dla rodziców-wegetarian

gazeta wyborcza wrocławAgnieszka Czajkowska

01.12.2011 , aktualizacja: 01.12.2011 21:16

Magdalena Sikoń, mama rocznej Kai tworzy pierwszy w Polsce portal z listą żłobków, przedszkoli i szpitali, które respektują dietę wegetariańską i wegańską. We Wrocławiu nie znalazła ani jednej takiej placówki.  Magdalena Sikoń pracuje w mediach. Od dwóch lat jest wegetarianką, jej mąż nie je mięsa od przeszło 20 lat. Oboje są przekonani, że ich roczna córeczka Kaja też powinna być na takiej diecie.

Dlatego Sikoń postanowiła stworzyć pierwszy w Polsce portal dla rodziców, którzy chcą dowiedzieć się więcej o diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Na stronie mają być nie tylko podstawowe informacje o wegetarianizmie, praktyczne porady i przepisy, ale też lista żłobków, przedszkoli i szpitali, które respektują taką dietę. Magdalena Sikoń: - To nie będzie portal ideologiczny. Nikogo nie chcę namawiać czy zmuszać do wegetarianizmu. Raczej chciałabym stworzyć taką bazę z podpowiedziami dla ludzi, którzy są tym zainteresowani. Z tego, co wiem, nie ma w Polsce podobnej strony ani bloga.

Inspiracją dla Magdaleny stała się jej córka Kaja, która podobnie jak jej rodzice, nie je mięsa. Sikoń wysłała około 60 maili do różnych instytucji na Dolnym Śląsku. Do tej pory dostała zaledwie 10 odpowiedzi. - Nikt nie negował diety wegetariańskiej , ale w większości przypadków odpisywano mi, że w przedszkolu, czy szpitalu nie ma takiej możliwości. Dlaczego? Bo na przykład firma cateringowa współpracująca ze szpitalem nie zapewnia takich posiłków. Uważam jednak, że decyzja w sprawie diety należy do rodziców, pod warunkiem, że skonsultują to z pediatrą.

Sikoń dostała podobne odpowiedzi m.in. od wrocławskiego szpitala pediatrycznego im. Korczaka przy al. Kasprowicza (przenosi się wkrótce do nowoczesnego pawilonu przy Koszarowej) i od Akademickiego Szpitala Klinicznego przy Borowskiej.

Dr Michał Rataj, zastępca dyrektora ds. medycznych w szpitalu im. Korczaka: - Nie chciałbym propagować wegetarianizmu wśród dzieci - przyznaje. - Stara maksyma mówi, że powinniśmy jeść to, co się jada tam, gdzie się urodziliśmy i gdzie rośniemy. Możemy jednak rozważyć wprowadzenie takiej diety dla naszych małych pacjentów, jeśli będzie taka potrzeba. Jeśli zaś chodzi o wegan, to jest to absolutnie nie do przyjęcia. Leżały u nas dzieci, które właśnie przez takie "eksperymenty" prawie umarły.

Dr Daiva Gorczyca, pediatra i reumatolog pisała pracę doktorską na temat stosowania różnych diet. Zapewnia, że według światowych badań dieta laktoowowegetariańska (owoce, warzywa, jajka, nabiał) jest bezpieczna dla dzieci, pod warunkiem, że jest dobrze zbilansowana: - Szpitale mogłyby respektować i wprowadzić taką dietę dla chętnych. Jest to tylko kwestia organizacyjna. Z moich obserwacji wynika, że wegetarianie bardzo się starają, żeby zapewnić swoim dzieciom wszystko, co potrzebuje ich organizm. Nie polecałabym natomiast diety wegańskiej, która w naszej strefie klimatycznej jest zbyt trudna.

Magdalena Sikoń nadal zbiera informacje o instytucjach, które są otwarte na dietę wegetariańską. Najlepiej pod tym względem - jej zdaniem - jest w prywatnych żłobkach i przedszkolach, gdzie rodzice mogą przynosić dla dzieci własne posiłki.

Magdalena: - Moja córeczka jak do tej pory rośnie idealnie, zdaniem lekarzy nie odbiega w rozwoju od rówieśników. Dla mnie to dowód na to, że wegetarianizm to dobry wybór.

Portal wegemaluch.pl startuje w czwartek 01.12.2011


Więcej...







Cieszymy się, że tu trafiłaś / trafiłeś.

Prowadzimy prace nad przygotowaniem wersji mobilnej portalu wegemaluch.pl

Ta wersja platformy mobilnej jest w fazie testów! Prosimy o cierpliwość! (niektóre funkcje mogą nie działać w tej chwili)

 

Wegemaluch.pl Udostępnia materiały na licencji CC BY-NC-ND 4.0 Międzynarodowe. Materiały nieoznaczone CC BY-NC-ND 4.0 - Copyright by WegeMaluch.pl & MagYa 2011-2014. All rights reserved.

Wróć na górę

O Wegemaluch    O Nas    Regulaminy    Polityka Prywatności    Reklama    Promocja    Patronat    Admin    Kontakt    Faq    RSS    Toolbar

coffe Jesteś pewny by przełączyć w wersję dla komputerów stacjonarnych PC?